Obľúbený gaštan sa usídlil v Európe približne pred 2000 rokmi. Pochádza pravdepodobne z oblasti Stredomoria, kde bol hlavne v obľube Rimanov a Grékov. Tradičná čínska medicína pozná jeho účinky a využíva ho napríklad na doplnenie energie. Tak ako iné vzácne koreniny aj gaštan bol využívaný ako platidlo. Strom vyžaduje ľahšie až stredne ťažké výživné, vzdušné pôdy. Je odolný proti mrazu a najlepšie sa mu darí ak sa striedajú teplé letá a tuhé zimy. Môže dosiahnuť výšku aj viac ako 30 m. Ak je zaštepený rodiť začne po 10. roku a ak nie, prvých gaštanov sa dočkáte okolo 15. roku života. Jeho drevo je vysoko cenené a kvalitou sa rovná dubovému.
Gaštan sa radí medzi orechy. Jeho najväčším vývozcom je dnes Čína, no pestuje sa aj v Európe a USA. Bavíme sa samozrejme o Gaštane jedlom. Pagaštan konský nemá také využitie ako jedlý. Z Pagaštanu konského je možné vyrábať masti alebo tinktúry. Pagaštan konský môžte napríklad využiť aj na liečbu reumy a kĺbových problémov tak, že si do širokej otvorenej nádoby nasypete veľa gaštanov a položíte na ne chodidlá. Svojou energiou takto gaštany liečia kĺby. Gaštan jedlý sa v časoch nedostatku múky, používal ako jej náhrada, podobne ako žalude.
V dávnejších dobách si ľudia na gaštanoch pochutnávali častejšie ako je tomu teraz. Ich výživová hodnota je veľká, sú veľmi chutné a zdravé. Obsahujú vitamíny, B, C, E, K, minerály horčík, draslík, vápnik, železo, zinok, fosfor, meď, mangán, jód a ďalšie stopové prvky. Obsah Céčka je podobný ako v citróne. Pečením sa ale značná časť stratí. Gaštan jedlý má dosť tanínu, čo je silný antioxidant. ďalšie obsiahnuté látky sú hlavne škrob, bielkoviny, malé množstvo tukov, karotén, kyselina pantoténová a l-askorbová.
Dobré účinky majú gaštany na celý srdcovo-cievny systém, žalúdok, trávenie, obličky. Podporujú vylučovanie toxínov z pečene a čriev, pomáhajú pri anémii, vyčerpaní, bolestiach hlavy, zlepšujú imunitu a kvalitu kože, nechtov a vlasov. Dobre vplývajú na pamäť a mozog. Vhodné sú pre celiatikov, pretože ide o prirodzene bezlepkovú potravinu. Ľudia s vysokým krvným tlakom a zároveň diabetickí pacienti si môžu bez strachu na nich pochutnať. Znižujú krvný tlak, neobsahujú cholesterol a majú nízky glykemický index. Môžete ich pridávať ako prílohu ku jedlám, no takmer každý si ich vychutná skôr samotné ako maškrtu :).
Kalórie (kcal): 131
Tuky: 1,4 g
Nasýtené tuky: 0,3 g
Polynenasýtené tuky: 0,5 g
Mononenasýtené tuky: 0,5 g
Cholesterol: 0 mg
Sodík: 27 mg
Draslík: 715 mg
Sacharidy: 28 g
Bielkoviny: 2 g
Vitamín A: 17 IU
Kyselina L-askorbová: 26,7 mg
Vápnik: 46 mg
Železo: 1,7 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,2 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 54 mg