hrube crevoKde sa v ľudskom tele nachádza hrubé črevo v prečo je dôležité?

Hrubé črevo, odborne nazývané aj “colon” je orgánom tráviaceho traktu, ktorý nadväzuje na tenké črevo a končí konečníkom. Má dĺžku približne 100 až 150 centimetrov. Skladá sa z viacerých častí – apendix (červovitý prívesok), vzostupnú (ascendentnú) časť, transversum, zostupný (descendentnú) časť a tzv. sigmu, čo je koncový úsek hrubého čreva usporiadaný do tvaru písmena “s”. Konečník a análny otvor tvoria koncovú časť hrubého čreva s dĺžkou 15 až 20 centimetrov. Na priereze je stena hrubého čreva usporiadaná z dvoch vrstiev hladkých svalov a pokrytá sliznicou, ktorej úlohou je vstrebávanie živín. V koncových častiach hrubého čreva prebieha vstrebávanie vody a formovanie kompaktnej stolice, ktorá je potom v procese defekácie z nášho tela vypudená.

Chorobné procesy prebiehajúce v hrubom čreve a ako s nimi bojovať

Každý z nás si už “preskákal” problémy, ktoré mu narobila nerovnováha v črevnom systéme. Problémy s vyprázdňovaním narušia bežný kolobeh dňa – či sa už jedná o zápchu alebo hnačky. Môže ísť o “odmenu” za nesprávnu životosprávu, prejav vírusovej či bakteriálnej infekcie, ale aj príznak závažných ochorení postihujúcich túto časť tráviaceho traktu – syndróm dráždivého hrubého čreva či obávaný kolorektálny karcinóm. Ako pomôcť hrubému črevu s využitím metód prírodnej medicíny?

Základom zdravého hrubého čreva je kvalitná strava bohatá na ovocie, zeleninu a dostatok vlákniny. Podľa štúdie z roku 2017 publikovanej v Journal of American Medical Association pacienti s diagnostikovanou rakovinou hrubého čreva, ktorí v strave prijímali dostatok vlákniny, mali lepšie prežívanie  – s každými 5 gramami vlákniny navyše sa ich miera prežívania zvýšila až o 22 percent! Vhodná je najmä listová zelenina, brokolica, karfiol, avokádo, jablká, hrušky, slivky, broskyne, marhule a bobuľovité plody ako čučoriedky či černice. Okrem vlákniny obsahujú aj množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú eliminovať produkty oxidačného stresu v ľudskom organizme a tak efektívne bojujú proti nádorovým ochoreniam. Nezabudnite ani na ľanové a chia semiačka, ktoré ako kefa prečistia vaše hrubé črevo. Neviete, ako ich zakomponovať do každodenného jedálnička? Skúste ich pridať do obľúbeného jogurtu alebo smoothie. Pri varení používajte olivový a kokosový olej, ktorý ma vďaka vysokému obsahu mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom (tzv. MTC) protizápalové účinky.

Naopak, vyhnite sa spracovaným mäsovým výrobkom (údeniny, salámy), vyprážaným jedlám, tukom s vysokým obsahom trans-tukov (palmový olej, margaríny), spracovaným obilninám a polotovarom. Obmedzte konzumáciu alkoholických nápojov a vzdajte sa fajčenia. Aspoň trikrát do týždňa sa venujte obľúbenej športovej aktivite a udržiavajte si zdravú hmotnosť.

Hrubé črevo možno udržiavať v dobrej kondícii aj pomocou byliniek. Koreň sladkého drievka je veľmi populárnym prírodným prostriedkom, ktorý pomáha vyrovnávať hladinu kortizolu v organizme, podporuje tvorbu tráviacich štiav a výživu slizničnej výstelky žalúdka a čriev. Vďaka týmto vlastnostiam je mimoriadne vhodný u ľudí s tzv. syndrómom dráždivého hrubého čreva, ktorý je často vyprovokovaný emocionálnym stresom. Tradičná ajurvédska medicína na liečbu ochorení hrubého čreva využíva bylinku shilajit (mumio), ktorá má protizápalové účinky. Aj pri bežnom každodennom varení môžeme obľúbené recepty obohatiť o bylinky a pripraviť tak doslova elixír pre zdravie čreva – siahnite po cesnaku, zázvore, kurkume, tymiane, rozmaríne, šalvii či mäte. Pripravte si čaj zo zázvora a mäty – kombinácia, ktorá ma preukázaný vplyv na pokles rastu a proliferácie nádorových buniek pri rakovine hrubého čreva. Taktiež poznáme aj črevnú kúru, ktorú môžte vykonávať v pohodlí domova. Vďaka nesprávnemu životnému štýlu trpíme sem tam aj zápchou. O tom ako sa s ňou popasovať sa dozviete v článku „Zápcha – jej príčiny a ako na ňu„.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *