Dýchanie je pre človeka alfou a omegou ak chce prežiť. Skoro každý však berie dýchanie na ľahkú váhu, alebo mu vôbec neprikladá dôležitý význam. Prijímanie vzduchu resp. kyslíka do tela má obrovský vplyv na celkový stav človeka. Ak nevieme správne dýchať telu sa nedostáva toľko energie čo môže vyústiť do predčasnej únavy. Ak človek správne dýcha, únava nastupuje oveľa neskôr. Bežný človek vie o dýchaní len to, že je nevyhnutné na to aby si telo nabralo zo vzduchu kyslík a tým je dýchanie vybavené. To je však veľký omyl. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme ako oddialiť správnym dýchaním únavu a dokonca aj niektoré choroby. Ľudia často navštívia doktora s problémami, ktoré si spôsobili sami len nesprávnym dýchaním. Správnym dýchaním si vieme dokonca aj predĺžiť život.
Vraj až 90% ľudí nevie správne dýchať. Či už je toto číslo pravdivé alebo nie, je jedno. Takmer každý čo číta tento článok si je vedomý, že jeho dýchanie nie je úplne v poriadku a je čo zlepšovať. Väčšina ľudí dýcha plytko a teda len hruďou. Mali by sme však dýchať bránicou čo je hlboké dýchanie. Plytké dýchanie sa dá nazvať aj existenčným dýchaním. Skrátka len toľko koľko je nutné na naše prežitie. Bránicové dýchanie nám prináša veľa benefitov pre celkovú pohodu, výkonnosť a zdravie. Za plytké dýchanie môže unáhlený spôsob života, stres, vypäté situácie, sedavé zamestnanie, málo pohybu a pod. Prináša to celý rad negatív pre telo. Plytkým dýchaním ochabujú panvové, brušné, kĺbové a chrbtové svaly. Je to preto, lebo sa nezapájajú do procesu dýchania. Automaticky keď ochabnú chrbtové ale aj brušné svaly, chrbtica stráca oporu a ozvú sa bolesti chrbta a pod. Nastáva zlé držanie tela a už sa problémy nabaľujú.
Ak dýchame pekne zhlboka pomocou bránice, posilňujeme vyššie spomenuté svaly a vytvárame tlak na okolité orgány, aby boli aj touto cestou stimulované. Ak dýchame bránicou, zlepšujeme priamo krvný obeh a tlakom na orgány vzniká aj ich lepšie prekrvenie. Napríklad tak pomáhame črevám zlepšiť ich perilstatiku. Pre zaujímavosť: hrubé črevo je prepojené s pľúcami a teda keď správne dýchame aj hrubé črevo pracuje o niečo lepšie. Ide o párové orgány vzájomne sa ovplyvňujúce. Ak využívame dýchanie bránicou, dych je hlbší, pomalší a kvalitnejší. Ideálne je naučiť sa dýchať tak, aby bol výdych 2x dlhší ako nádych. Telo a myseľ sa dostávajú pri takomto dýchaní do pokojového stavu, odstraňuje sa napätie, stres, nervozita a zbavujeme sa tak negatív. Plytké dýchanie pôsobí presne opačne. Denne by sme mali cvičiť dýchanie bránicou zhruba 15 minút. Najlepšie večer pred spaním. Pripravíme sa tak lepšie na spánok. Aby ste lepšie uvoľnili telo pred spánkom, doprajte si toto cvičenie s vizuálnymi predstavami, kde nádychom prijímate životodárnu energiu, ktorá prečisťuje každú bunku tela a pri výdychu dostávate zo seba všetko negatívne a odľahčujete sa od chorôb, starostí a všetkých problémov. Ak to spravíte dôsledne, zaspíte takmer hneď.
Naštastie dýchanie nie je plne pod našou kontrolou. Telo si reguluje príjem kyslíka samé. Riadi ho predĺžená miecha. Tá dostáva správy o stave kyslíka v tele, psychického stavu a podľa toho dáva pokyn na zrýchlenie dýchania a jeho hĺbku. Deje sa tak napr. pri športe kedy človek zrýchľuje hĺbku a frekvenciu dýchania. Dýchanie je riadené nonstop. Dobrá správa pre tých čo majú sedavé zamestnanie, ale aj pre tých čo veľa a rýchlo rozprávajú :). Takíto ľudia zvyčajne dýchajú úplne zle. Dávajte si pozor ako dýchate. Ak dýchate s otvorenými ústami dlho, po čase môže bolieť hlava, pretože zaťažujete svaly šije a krčnej chrbtice. Pre telo je prirodzené bránicové dýchanie a žiadne iné. Všetko ostatné vedie ku fyzickej, psychickej a mentálnej nerovnováhe. Správnym dýchaním sa v tele priaznivo ovplyvňujú biochemické pochody čo vedie k správnej tvorbe energie v bunkách. A sme opäť pri oddialení únavy. Správne dýchanie zmierňuje alebo aj predchádza rôznym chorobám ako sú problémy s chrbtom, chrbticou, astmou (i záchvatom), zápchou a pod. Čím viac kyslíka dodáme bunkám, tým viac sa nám odvďačia starostlivosťou o zdravie.
Pľúca si udržiavajú funkčnú rezervu vzduchu asi 3 litre. Je to pre prípad neočakávaných udalostí pri zmene prostredia. Ide v podstate o bezpečnostnú poistku tela. Zaujímavé je že vdychovaný vzduch obsahuje 78% dusíka, 21% kyslíka a 0,03% CO2. Vydychovaný vzduch obsahuje 78% dusíka, 17% kyslíka a 4% CO2. Všimnite si že telo si zobralo len 4% kyslíka. Aj preto je teda dýchanie z úst do úst dôležitým úkonom pri prvej pomoci. Niektorí ľudia žijú v presvedčení, že dýchanie z úst do úst nie je efektívne pretože ide o vydýchaný vzduch. Aj z „vydýchaného“ vzduchu vie telo prijať potrebný kyslík. Ak si chcete pri športe oddialiť únavu a nabrať viac energie, dávajte si pozor aby ste dýchali bránicou zhlboka. Srdce nebude musieť pracovať o 106, pôjde v menších obrátkach a vy dosiahnete aj vyššiu efektivitu v práci s energiou a teda dlhšiu výdrž. Vždy dbajte o to, aby ste pri cvičení mali prísun čerstvého vzduchu. Najlepšie sú aeróbne aktivity v prírode. Ak cvičíte doma, otvorte okná. Pri plávaní sa snažte napr. pri kraule nadychovať po každom treťom zábere. Ak sa nadychujete po dvoch, precvičujete svaly len na jednej strane tela. Pri prsiach môžete pri každom vynorení alebo po dvoch spraviť poriadny bránicový nádych a pod vodou výdych. Ak zvyknete behávať naučte sa dýchať bránicou a nadychovať nosom. Dosiahnete tak vyšší výkon ako pri nadychovaní ústami.
Vyšší level od vyššie spomínaných techník sú jógové dýchacie techniky. Jóga chápe dýchanie ako prísun životnej energie „prány“ do tela. Ak si skutočne chcete správnym dýchaním pomôcť k vitalite a účinne bojovať s únavou, potom sa vyberiete cestou Pránájámy. Pránájáma je o ovládnutí dýchania a piatym stupňom Rádžajógy. Je hneď pred meditačnými cvičeniami. Ak zvládnete Pránájámu tak nasledujúca meditácia bude oveľa jednoduchšia. Tieto dýchacie techniky vám pomôžu oveľa efektívnejšie s chorobami súvisiacími s neprávnym dýchaním a celkovo zharmonizovať vašu fyzickú, mentálnu a psychickú podstatu. Ako robiť jógové dýchacie techniky sa môžete naučiť z internetu, knižiek, alebo kurzov. Každú minútu dostaneme do seba 6 až 8 litrov vzduchu. To platí pri klasickom plytkom dýchaní. Zoberte si teraz fakt že sa naučíte dýchať zhlboka bránicou a niekoľkonásobne znásobíte množstvo vdýchnutého vzduchu. Vaša tvorba energia tak úmerne vzrastie.
Ak sa naučíte správne dýchať ovládnete tak príjem a tvorbu energie, budete vitálnejší, zdravší a len tak niečo vás nerozhádže. Ak zvyknete meditovať, zvládnutie dýchania by malo byť pre vás samozrejmosťou. Meditácia sa stane oveľa hlbšou a kvalitnejšou.