Bývate často unavení a netušíte prečo? Príčin býva mnoho a pretože každý človek je jedinečný tak aj k samotnej únave je nutné pristupovať u každého separátne. Ak bývate unavení sporadicky a nestáva sa to často, môžeme povedať že je to v norme. Sú však ľudia, ktorí sú unavení takmer každý deň a ich energetický systém im nedokáže dodávať dostatok energie. Taký človek si doslova koleduje o zdravotné problémy, alebo nimi už trpí. Pokiaľ sa nezistí hlavná príčina častej resp. permanentnej únavy, zdravotné riziká budú narastať. Človek príde k lekárovi a ten mu často len predpíše lieky na vzniknuté problémy a málokedy zisťuje, prečo vznikli. A zrazu sa jedinec dostáva do bludného kruhu chorôb, chemických liekov a prežívania zo dňa na deň.
To však nechceme a teda pozrime sa na najčastejšie príčiny únavy, ktoré nám odoberajú energiu. Trpieť môžeme fyzickou, psychickou, chronickou a ďalšími typmi únavy. Nech je už únava akákoľvek, vždy je nutné zistiť čo ju spôsobuje. V mnohých prípadoch si nasledujúce veci ani neuvedomujeme v každodennom zhone tohto sveta. Každá príčina únavy je podrobne rozobraná v samostatnom článku tohto seriálu.
Nedostatok kvalitného spánku
Naše telá nie sú perpetuum mobile a potrebujú kvalitný spánok. Ak sa telu nedostane hlboký kvalitný spánok, vstávať budete len ťažko a rozbeh do nového dňa bude ako cesta na popravu. Všeobecne sa síce píše, že človek potrebuje 7 až 9 hodín spánku, avšak potreba spánku sa u každého líši. Mladší človek aj starší človek, športovec či úradník majú iné nároky. Že sa dobre nevyspíte, za to môže poloha v akej spíte, nekvalitná posteľ s matracom, nevetraná miestnosť, okolitý hluk, elektronika v spálni, geopatogénne zóny a ďalšie faktory. Čítaj ďalej…
Negatívne emócie
Každý deň zažívame stresové situácie či už v práci, doma alebo inde. Človek si tieto situácie pamätá a stres z nich si často uložíme v sebe, ani o tom nevieme resp. si to neuvedomujeme. Negatívne emócie idú do vedomia aj podvedomia. Stres, obavy, nervozita, strach, depresia a pod. sú všetko negatívne emócie, ktoré doslova blokujú tok energie v tele a človeka rapídne brzdia. Každý sa vyrovnáva s nimi po svojom. Niekto je odolný a ďalšieho to zloží ako domček z kariet a doslova paralyzuje. Vyhnúť sa im dnes už ani nie je možné. Jediná cesta je naučiť sa ich spracovať a najlepšie poslať okamžite preč. Čítaj ďalej…
Strava
Aby sme na tomto svete prežili, musíme požívať potravu. Máme telo uspôsobené na trávenie potravy tak, aby z nej mohlo vydolovať živiny potrebné pre život. Stravovanie je veľmi zložité vo svojej podstate, tak ako aj samotné trávenie potravy. Každý jeden človek na planéte potrebuje rozličné stravovanie podľa aktuálnych potrieb tela. Ak telo dlhodobo nedostáva potrebné živiny, energia klesá a telo upadá. Pomôcť môže stravovanie podľa krvných skupín a vedomosť o alergiách na potraviny. Kvalita stravy, jej pestrosť, frekvencia požívania majú zásadný vplyv na energetiku tela. Veta: „Si to čo ješ“ tu dáva význam. Čítaj ďalej…
Pitný režim a dehydratácia
Telo tvorí približne 70% vody. Záleží v akom vývojovom štádiu sa človek nachádza. Bez vody nie je život (aspoň ten organický). V súčasnosti mnoho ľudí podceňuje pitný režim. Voda doslova vedie telom energiu a keď jej niet, nie je v tele ani energia resp. je poriadne utlmená. Živiny zo stravy sa prenášajú po tele výlučne vodou a je jasné, že pokiaľ nie sú bunky vyživované, nebudú tvoriť a odovzdávať energiu. Voda je život. Do pitného režimu môžeme radiť len čistú vodu, riedke polievky (zeleninové a pod.), nealkoholické pivo a čaj (nie všetky). O vodu nás oberá alkohol, sladené nápoje či kofeín v káve, zelenom a čiernom čaji. Nároky na vodu sú rôzne u športovca či úradníka. Tak isto aj ročné obdobie mení nároky na vodu. Celkovo je správne hydratovať telo vzorcom hmotnosť deleno 25. Výsledok je približné množstvo potrebnej vody v litroch za 24 hodín. Čítaj ďalej…
Štítna žľaza
Je veľmi významnou žľazou v tele. Ovplyvňuje radikálne celé telo a jej znížená alebo zvýšená aktivita má neblahé dopady na energetiku tela. Podieľa sa na regulácii metabolizmu, pôsobí na úbytok svalov, kostí, nervy, iné žľazy a celý rad biochemických pochodov v tele. Jej disharmónia vám spoľahlivo rozladí tvorbu energie. Na štítnu žľazu má priamy vplyv jód. Je nutné ho mať pre harmonickú činnosť štítnej žľazy. Tvorba riadiacich hormónov štítnej žľazy je alfou a omegou harmónie a tvorby energie v tele. Hypertyreóza je nadmerná produkcia tyroxínu alebo trijódtyronínu alebo oboch. Hypotyreóza je ich znížená tvorba. Je vhodné poznať stav vašej žľazy, aby ste nevhodne neriešili druhotný problém, ktorý je v podstate spôsobený disharmóniou žľazy. Čítaj ďalej…
Srdce a šport
Srdce je svalový orgán, ktorý začína činnosť už v matkinom lone. Pracuje bez prestávky celý život. Pumpuje krv naplnenú živinami a kyslíkom priamo k bunkám, čím zabezpečuje prísun látok na tvorbu energie. Jeho zníženú funkciu a oslabenie pocítime okamžite. Kardiovaskulárne ochorenia patria medzi hlavné príčiny únavy. Ak sa zadýchate pri ceste hore schodmi, či v záhradke, je čas spozornieť. Pravidelné kontroly v staršom veku vedia včas odhaliť ochorenie a prijať vhodné opatrenia na ich minimalizáciu. Šport posilňuje srdcový sval. Dostatočné zaťaženie srdca ho núti pracovať efektívnejšie. Srdce sa dá porovnať s motorom auta. Ak jazdíte veľmi úsporne dlhú dobu, motor zlenivie a jeho výkon poklesne. Je preto rozumné ho prehnať napr. po diaľnici vo vysokých otáčkach pravidelne. To isté sa deje so srdcom pri športe. Čítaj ďalej…
Cukrovka
Aj napriek tomu, že sa stravujete rozumne a pestro máte málo energie? Za nedostatkom sa môže skrývať cukrovka. V prípade cukrovky sa nedostáva do buniek cukor v potrebnom množstve, ostáva v krvi a ukladá sa hlavne v nohách (diabetická noha). Jednoduché vyšetrenie vie odhaliť túto chorobu. Bunky na svoju činnosť potrebujú cukor, ak ho nemajú tvorba energie rapídne klesá a cítite sa vyčerpaní. Je veľa typov cukru a nie vždy platí, že vaše bunky príjmu akúkoľvek jeho formu. V prípade že sa cukrovka nepotvrdila a sú vylúčené všetky ostatné možnosti únavy, skúste konzumovať iný typ cukru. Foriem sacharidov je veľa. Ich nedostatok ale aj prebytok vie spôsobiť únavu. Pri nedostatku sa tvorí málo energie, pri prebytku musí telo vynaložiť energiu na ich odstránenie z tela. Prebytok cukru navyše blokuje ďalšie biochemické pochody v tele. Čítaj ďalej…
Anémia
Chudokrvnosť je znížené množstvo hemoglobínu, laicky povedané málo červených krviniek. Červené krvinky prenášajú kyslík k bunkám a ak ich je málo, tak aj telo má málo kyslíka. Automaticky sa teda produkcia energie znižuje. Príčin anémie je niekoľko. Človek môže trpieť na poruchu krvotvorby, zvýšenú stratu krvi alebo zvýšený rozpad červených krviniek. Lekárske vyšetrenie vie celkom dobre odhaliť príčinu. Niekedy býva príčinou aj už spomínaná štítna žľaza. Často trpia anémiou ženy a to hlavne stratou krvi pri menštruácii. Pri anémii sa odporúča konzumovať potraviny s prirodzeným obsahom železa, vitamínu C, B12 a kyseliny listovej. Čítaj ďalej…
Chronická únava, životný štýl a vyhorenie
Za chronickou únavou alebo vyhorením zvyčajne stojí náročný životný štýl. Osoby trpiace na chronickú únavu sú nonstop vyčerpané, sťažujú sa na nedostatok energie a dokonca na vyhorenie. Dnešný život je hektický, plný stresu, obáv, strachu, nervozity v práci, doma a hlavne nedostatku času a času na odpočinok. Chronickú únavu ani vyhorenie nie je dnes možné diagnostikovať prístrojmi. Lekár musí pacientovi len veriť. Všeobecne lekári odporučia odpočinok a výživové doplnky. To však nemusí stačiť. Pri týchto problémoch je nutné sa obzrieť za seba a zhodnotiť ako človek v poslednú dobu žije a či je jeho život v harmónii čo sa týka záťaže (akejkoľvek) a oddychu. Čítaj ďalej…
Energetický vampirizmus
Ide o odsávanie energie druhému človeku, parazitovanie na jeho energetickom systéme. Človek ktorý odoberá druhému energiu sa zvyčajne nazýva energetický upír. Rozdeľujú sa na tých čo to robia zámerne a nechtiac. Obidvaja majú zrejme narušenú tvorbu energie a skrátka si nevedia vyrobiť jej dostatok. Parazitovať na človeku však môžu nie len ľudia. Sú prípady aj parazitovania duší zomretých osôb (diskarnátov), separátov, entít, rôzne plazmatické energie a ďalšie. Brániť sa proti nim je trochu ťažšie ale existujú techniky ako ich odstrániť. Jednou z možností je metóda SRT. Ide to aj bez SRT, musíte však byť už vyspelejší ezoterik. Ak na vás niekto parazituje prejavuje sa to malátnosťou, dlhým spánkom (aj viac ako 10 hod.), do všetkého sa nútite, robíte veci nasilu a pod. Čítaj ďalej…
Dýchanie
Človek dýcha nonstop od začiatku života do jeho konca. Táto automatická činnosť je pre mnohých ľudí absolútne nezaujímavá a pritom má obrovský dosah na celkové zdravie organizmu. Dýchanie má priamy vplyv na tvorbu energie v celom tele. Ak ho robíte nesprávne oberáte sa o značnú časť energie. Dýchanie nemá za úlohu len dostať do tela kyslík a tvoriť energiu. Správnym dýchaním sa udržujú v dobrom stave brušné, kĺbové, panvové a chrbtové svaly. Na to nadväzuje zdravie chrbtice a pridružených svalových partií plus ďalšie podstatné veci ako zdravie a stimulácia vnútorných orgánov v celej brušnej dutine a hrudníku. Aeróbne aktivity a správne dýchanie vedia dokonca aj liečiť niektoré choroby, prípadne ich aspoň zmierniť. Jógovými dýchacími cvikmi viete zo seba dostať stres, napätie, nervozitu a navodiť harmóniu. Tvorba energie pomocou dýchania je jednoduchá. Čítaj ďalej…
Záver:
Zamyslite sa či práve niektorá z vyššie spomenutých príčin nesedí aj na Vás. Ak áno, preštudujte si možnosti a pokúste sa navýšiť vašu energiu. Nežite len zo dňa na deň a privolajte si viac energie do svojho života. Všetky vyššie spomenuté príčiny úbytku energie sú spracované podrobnejšie v samostatných článkoch aj s odporúčaniami ako im predísť. Naplňte svoj život poriadnou dávkou energie a začnite naplno žiť.