strava, jedlo, sladkostiAk si chceme udržať celý deň dostatok energie, musíme jesť. Jedlo je veľmi dôležité pri získavaní energie. Pokiaľ človek neje, alebo sa stravuje zle, jeho energia je slabá a rýchlo sa unaví. Neexistuje žiadny univerzálny presný recept, čo by sme mali jesť a kedy. Každý človek má iné nároky na stravu a každé telo je jedinečné. Samotné spracovávanie potravy je veľmi zložitý proces, ktorý nie vždy ide tak ako má. Všeličo sa vie pokaziť pri trávení. A ak už telo predsa vydoluje zo stravy potrebné živiny, nastáva ďalší proces a tým je cesta živín z čriev do vnútra buniek. Aj tu sa kadečo zadrhne. Problémom teda nie je len kúpiť resp. vypestovať kvalitnú stravu, ale ju aj stráviť a dodať bunkám. No a tu je často „pes zakopaný“.

V tomto článku nepôjdeme veľmi do hĺbky, ale vysvetlíme si ako získať energiu zo stravy tak, aby sme jej vydolovali čo najviac. „Si to čo ješ“ – táto veta má význam. Voľne by sa dala preložiť „budeš sa cítiť podľa toho, akú kvalitnú stravu si zjedol“. To už sa chápe lepšie. Každý by sa mal pri výbere stravy riadiť podľa svojej intuície a nie podľa toho čo by oči zjedli. Pre väčšinu je takéto preorientovanie sa ťažké, priam nemožné. Ľudia jedia to na čo majú chuť a pokiaľ sa nedostavia zdravotné problémy o stravu si nerobia starosti. Chyba, ktorá sa môže neskôr vypomstiť. Telo má mnoho mechanizmov, ako zaplátať nedostatok živín a funguje až do kritického bodu. Vtedy nastupuje choroba, únava a tzv. núdzový režim.

Stravovanie podľa krvných skupín má niečo do seba. Rozdelenie nie je náhodné a ani vybraté potraviny. Nie je striktne dané, že stravovanie podľa krvných skupín vám zabezpečí dostatok energie. Ľudia sú často na niektoré potraviny alergický a treba si vedieť zistiť na aké. Existuje domáci test na alergie na potraviny. Nebudem ho propagovať, nájdete si ľahko na internete. Po celé roky nemusíte vedieť, že ste na niektorú potravinu alergický a práve tá potravina vás môže oberať o energiu. Telo sa bráni látkam ktoré obsahuje a samozrejme na to vynakladá pri trávení a ich odbúravaní zvýšenú energiu.

Zdravo sa stravovať je dnes zložité. Jednak preto, že v obchodoch nedostať tak kvalitné potraviny ako pred 20-30 rokmi a ak dostanete kvalitnú potravinu, je často drahá pre slovenské platy. Dobrým spôsobom ako dostať do tela potrebné živiny, sú aj kvalitné doplnky. Tých je však na trhu nepreberné množstvo. Vyživovať bunky je náročná záležitosť. Spomeniem aspoň zopár doplnkov. Strava pre kulturistov je zvyčajne veľmi dobre stráviteľná a upravená tak, aby vyživovala bunky. 80% sušená srvátka je dobrým základom, potom máme doplnkové aminokyseliny, vitamíny, minerály a pod. Dôchodcovia vo vyspelých krajinách bežne jedia napr. proteínové tyčinky a vedia prečo.

Trávenie sa počas života radikálne mení. Do 30 roku života má telo k dispozícii v podstate všetko čo treba pre dobré trávenie. Potom to už ide horšie. Zhruba od 30-tky strácame asi 1000 enzýmov a chémia tela už nepracuje ako za mlada. Postupne telo vypína produkciu kadečoho, chémia tela sa radikálne mení a trávenie ide dole vodou. Po 50-tke je už trávenie tak zle na tom, že nedokáže vydolovať potrebné živiny zo stravy a už vôbec ich dodať do buniek v potrebnej kvalite a množstve. Doplnky pre kulturistov sú veľmi vhodnou stravou a dokážu vyživovať bunky. Tento proces je však dosť zložitý a nebudeme sa tu ním do hĺbky zapodievať.

Teraz už v jednoduchosti vieme, aký zložitý proces predchádza výrobe energie v bunke. Dodám ešte, že bunková blana je bariérou medzi medzibunkovým a bunkovým priestorom. Ak už sa živiny dostali až ku bunke, môže nastať problém ich prechodu cez bunkovú blanu. Tu môže pomôcť kvalitný B-komplex. Nekupujte však z lekárne napr. tie malé hnedé pilulky za 1€. Kvalitný B-komplex je aj pre kulturistov a obsahuje aj minerály a vitamíny. Pri súčasnej kvalite potravy v obchodoch je rozumné užívať kvalitné doplnky.

Nie len nekvalitná strava nám uberá energiu. V dnešnom uponáhľanom svete sa často nevieme ani v kľude najesť. Všetko je to rýchlo, rýchlo. Pripomeňme si, že trávenie sa začína už v ústach a nie až v žalúdku. Na jedlo musíme mať čas ak ho chceme dobre pripraviť pre trávenie. Prežuť jedno sústo by sme mali zhruba 30-40x. Ak potravu málo požujete, žalúdok bude mať veľmi veľa roboty a stiahne si z tela priveľa energie na spracovanie potravy. Človeka to potom ťahá na spánok. Potrava sa v ústach premieša poriadne so slinami a pred trávená ide do žalúdka, kde má žalúdok už uľahčenú prácu. Žalúdočné šťavy a kyseliny potravu rozpustia a tá pokračuje do dvanástnika, kde sa premieša s enzýmami z pankreasu a žlčou z pečene. Tento mix ide do tenkého čreva, kde nastáva hlavné vstrebávanie živín. Niečo sa vstrebe už v ústach, žalúdku a skrátka po ceste trávenia. V tenkom čreve sú klky pokryté resorpčným epitelom a práve tie zohrávajú hlavnú úlohu dolovania živín z potravy. Aj hrubé črevo vstrebáva látky a snaží sa vychytať ešte čo je použiteľné pre telo.

Trávenie je doslova životne dôležitý proces, ktorým získavame energiu resp. živiny pre bunky, ktoré ju tvoria. Jesť by sme mali zhruba 4-5x denne malé porcie pestrej stravy. Ráno a dopoludnia je dobré zjesť potravu bohatú na sacharidy, uhľohydráty a pod. Doobeda by sme mali jesť ovocie, lebo cukor sa vtedy najlepšie trávi. Na obed si doprajte hlavné jedlo dňa a zhruba o 4 hodiny neskôr olovrant. Poobede a na večeru si môžete dopriať zas zeleninu. Na večeru už nič sladké nejedzte, keďže cukor sa najlepšie trávi doobeda. Na večeru si doprajte viac bielkovinovú stravu. Aj tu platí, že každému vyhovuje niečo iné a preto sa stravujte podľa intuície. Nezaťažujte si trávenie množstvom potravy naraz, rozdeľte si ju a neoberiete sa o energiu.

Čo sa týka mäsa a výrobkov z nich, je dobrá striedmosť. Ľudia zaťažení na mäso majú zvyčajne veľa zdravotných problémov a ak práve nemajú tak ich to čaká. Koluje mýtus, že človek sa bez mäsa ani nenaje. To je naozaj len mýtus. Kvalitná strava existuje aj bez mäsa. Ak bez mäsa nevydržíte, kľudne si ho dajte, ale aspoň 2-3x do týždňa si spravte prestávku. Je dokázané, že na trávenie mäsa telo vynaloží viac energie ako z neho získa. Existuje rozdelenie potravy na živú a neživú. V podstate živá potrava je čerstvá zelenina, ovocie a zvyšok je neživá potrava. Je to veľmi jednoducho povedané. Živá potrava vám dodá energiu, rýchlo sa strávi a všetko je v poriadku. Neživá vám síce nejakú energiu dá, ale v porovnaní so živou zbadáte rozdiel.

Stravu môžeme rozdeliť ešte na zásaditú, neutrálnu a kyslú. Najprv treba povedať, že denne zažívame stres a iné negatíva. Tie nám vytvárajú v tele kyslé prostredie. Aby sme si udržali energiu a zdravie, mali by sme jesť 1 až 2 diely kyslej potravy a 7 až 8 dielov zásaditej. Zásadité prostredie nedovolí, alebo minimálne spomalí množenie choroboplodných organizmov. Aká strava je zásaditá, neutrálna a kyslá sa dozviete v rôznych knižkách napr. dobrá knižka je – Kyseliny a zásady v rovnováhe.

Ďalšou kapitolou o strave môže byť aj diéta. Hlavne ženy majú túto „disciplínu“ v obľube. Samotná diéta nie je zlá, pokiaľ trvá len pár dní a je dobre premyslená. Ak už diétujete viac ako týždeň, vedzte že oberáte vaše telo o dôležité živiny. Pokiaľ je vaša diéta zameraná na schudnutie a nič iné pre to nerobíte, je to nanič. Ak chcete chudnúť, upravte jedálniček tak, aby ste sa neochudobňovali o živiny a hlavne začnite cielene cvičiť.

Čo dodať na záver. Dobre si premyslite akú potravinu dáte do úst, koľko času venujete jedlu a z čoho bude pozostávať váš jedálniček. Aby ste lepšie pochopili čo vám škodí a čo prospieva, môžete si viesť záznamy o tom, ktorá potravina vám škodí, cítite sa po nej oslabení a pod., a taktiež ktorá potravina vám prospieva a dodáva energiu. Sem tam si doprajte sladkú dobrotu, telo potrebuje rozmanitú stravu, ostaňte však verní dobrej výžive a minimalizujte negatívne jedlá, avšak nevylúčte ich úplne. Telo potrebuje určitú dávku toxicity pre pečeň a mozog. Dobrú chuť ;).

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *