Voda je jeden z najdôležitejších elementov na Zemi. Bez nej by sme veľmi rýchlo zomreli. Tvorí približne 70% tela človeka. Táto vedomosť nám hovorí o jej dôležitosti v našom živote a predsa mnohí ľudia nedbajú na svoj pitný režim. Koľko percent tela tvorí voda, záleží aj na našom veku. Ako starneme, percento vody sa znižuje. Človek si urýchľuje starnutie aj zanedbaným pitným režimom. Tak ako dokáže vyschnúť rastlina bez vody, tak vyschne aj telo. Kľudne môžeme povedať, že únava a voda spolu úzko súvisia. Voda je jednoducho povedané – život. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme, prečo je voda pre nás doslova životne dôležitá.

Ako sme si už povedali, naše telo je približne z troch štvrtín voda. Ide teda o zložku, ktorú nie je možné vynechať. Pokiaľ chceme aby sme mali dostatok energie pre všetky naše činnosti, musíme piť tekutiny. Energia v tele sa tvorí vo vnútri mitochondrií a tie sa nachádzajú v každej bunke v rôznych počtoch. Do bunky je treba dostať živiny. A je to práve voda, ktorá je nositeľom živín resp. umožňuje ich transport po celom tele. Môžeme jesť najkvalitnejšiu stravu, špičkové doplnky stravy a ktovie čo ešte, ale pokiaľ nedodáme telu vodu budeme unavení. Poznáme napr. aj vitamíny rozpustné vo vode, ale aj tukoch. Vo vode sú rozpustné všetky „béčka“ a C. Vitamíny rozpustné v tukoch sú A, E, D, K, a F.

Naše telá sú doslova závislé na vode. Po vložení jedla do úst sa o trávenie začínajú starať sliny (čiže voda + enzýmy). Stravu resp. jej nestrávené zvyšky sprevádza voda až po vylúčenie z tela. V ústach sa premieša strava so slinami, skĺzne do žalúdka kde ju natrávia ďalšie enzýmy a kyseliny, putuje do čriev a von z tela. Všade je nutnosť voda. Ak nie je v tele dostatok vody, je trávenie veľmi pomalé. Častou príčinou zápchy je nedostatok vody. Voda je potrebná na to, aby sa potrava v črevách hýbala a postupne sa znej dolovali živiny. Ak potrava v črevách stojí, tlačí na okolité orgány, brucho nám zväčší objem, sťaží sa dýchanie a už je únava na svete. Bez vody perilstatika čriev nefunguje, netvorí sa ani dostatok hlienu na ktorom sa potrava v črevách pohybuje.

Potreba vody sa počas celého života aj dňa mení. Počas života sa človek venuje rôznym činnostiam. Väčšina mladých ľudí športuje, venuje sa rôznym aeróbnym aktivitám, skrátka sa hýbe. Starší človek už takéto aktivity robí pomenej alebo vôbec. Teda bude potrebné rozdielne množstvo vody. To isté platí aj počas dňa. Dajme tomu že si idete ráno zabehať, predtým si dáte nejaký nápoj a aj po behu. Neskôr keď sa menej hýbete aj pijete menej. Je to prirodzené a telo si vie vypýtať smädom vodu.

Ľudia o pitnom režime počuli a čítali veľa. A stále je tu otázka, koľko vlastne potrebujeme vypiť denne tekutín. Existuje na to vzorec – vašu váhu podelíte číslom 25. Dostanete tak množstvo vody litroch, ktoré je potrebné vypiť za 24 hodín. Číslo 25 je orientačné a napr. v lete je ho potrebné znížiť aspoň na 20 a menej. V rôznych ročných obdobiach a pri rôznych aktivitách strácame rozličné množstvo vody. Ak sa nechcete cítiť unavení a dehydrovaní, musíte si množstvo prijatej vody strážiť a postupne ju dopĺňať. Ak si myslíte, že sa dá dobehnúť denné zameškané množstvo vody tak ste na omyle. Naše obličky nie sú stroje a majú svoj limit. Za pol hodinu vedia spracovať približne 2 až 2,5 dcl prijatých tekutín. Jasne z toho vyplýva, že tekutiny je potrebné dopĺňať postupne. Ak vypijete viac ako sú obličky schopné spracovať, bude z vás prietokový ohrievač a nespracovaný prebytok tekutín odíde močom von z tela. Takto prepustené tekutiny si nemôžte zarátať do pitného režimu.

Obličky sú regulátorom vody v tele. Je zle ak majú nedostatok vody alebo prebytok. Ustrážiť si musíte zlatý stred. Ak majú málo vody, je riziko vzniku močových kameňov väčšie kvôli koncentrovanejšiemu moču. Aj zápaly močových ciest sa potom vyskytujú častejšie. Pravidelným močením sa mikroorganizmy vyplavia z močovodov. Nedostatok aj prebytok vody spôsobuje únavu a dlhodobý nepomer tekutín sa vie odraziť aj zmenou farby pokožky pod očami.

Vodu strácame rôznymi spôsobmi. Močením prídeme zhruba o 1-1,5 litra, potením o 0,6-0,8 litra alebo dýchaním o 0,4 litra. Ide o veľmi približné čísla. Ak sme chorí a potíme sa, je výdaj a nutný príjem vody oveľa vyšší. Pri chorobe sa naše telo snaží samo uzdraviť. Potrebuje na to dostatok živín a vodu. Naše telá sú doslova biomechanické stroje schopné dokonalej samoliečby, ale len v prípade dostatku živín a vody. Ak máte hnačku, potíte sa, alebo podávate akýkoľvek fyzický ale aj psychický výkon, dbajte na pitný režim. Vodu telo stráca rýchlejšie ako si možno uvedomujete.

Nedostatok vody nie len že prináša únavu, ale zaťažuje aj srdce. Pri nedostatku tekutín je krv hustejšia, srdce sa viac namáha a hustejšia krv sa nedostane resp. veľmi ťažko dostane do krvných vlásočníc. To isté platí aj pre údržbový lymfatický systém. Nežiadúce mikroorganizmy majú väčšiu šancu sa rozmnožiť, keďže všetko v tele je spomalené. Pri prebytku vody je taktiež zaťažené srdce a obličky. Obličky musia pracovať oveľa viac aby sa zbavili prebytočnej vody. V krvi je viac vody, čo zvyšuje krvný tlak a opäť sa človek necíti dobre. Pokiaľ chcete mať dostatok energie, kontrolujte si pitný režim.

Najlepšie je začať deň s vodou. Ráno sa prebudíte a dáte si pohár čistej odstátej vody s izbovou teplotou. V noci pracujú obličky intenzívnejšie na odstraňovaní toxínov z tela a ranný moč je vďaka tomu tmavší. Taktiež ste cez noc nepili a voda telu chýba. Zvyknite si dať ráno minimálne jeden až dva poháre čistej vody a nabudíte telo k činnosti. Mnohí si dajú ráno kávu aby sa prebudili. To je veľká chyba. Káva dehydruje a efekt nabudenia je len dočasný vďaka kofeínu. Ak už ste závislý na rannej káve, najprv pite vodu až potom kávu.

Smäd je signálom, že telo je už dehydrované. Ak čakáte na to až sa telo ozve smädom, je neskoro. Telo má dávno deficit a únava je za dverami. Ak máte problém počas dňa piť a zabúdate, dajte si fľašu s vodou tak aby ste ju mali na očiach. U starších ľudí sa pocit smädu znižuje až vymizne. Tu nastáva veľký problém. Títo ľudia už takmer necítia smäd a často nevypijú denne ani pol litra čistej vody. Ak máte takéhoto človeka v rodine, dávajte na neho pozor a dopĺňajte mu tekutiny. Všetkého veľa škodí a to platí aj pri vode. Sú známe prípady kedy sa ľudia upili k smrti. Patria medzi nich aj slávne celebrity. Strážte si množstvo vypitej vody tak, aby ste jej nekonzumovali priveľa a zároveň tak, aby ste nikdy necítili smäd.

Do pitného režimu sa ráta čistá voda, minerálky (najlepšie tiché), čaje (nie všetky), nealkoholické pivo, ovocné a zeleninové doma pripravené šťavy (rieďte ich čistou vodou), nápoje pre športovcov a niektoré typy polievok. Polievka však musí byť riedka napríklad zeleninová. Do pitného režimu sa neráta káva, zelený a čierny čaj, sladké malinovky, alkohol a mlieko. Kofeín v káve, zelenom a čiernom čaji spôsobuje vypudenie vody z tela a teda dehydruje. Alkohol je pre telo jed a telo sa ho chce čím skôr zbaviť. Použije teda na jeho vyplavenie vodu. To isté platí aj s presladenými malinovkami. Niektorí počítajú do pitného režimu aj mlieko. Lenže mlieko sa zrazí v žalúdku na tvaroh a musí prebiehať zložitý tráviaci proces, ide teda o potravinu a nie tekutinu. Ak vypijete 3 dcl zeleného čaju, vypite po ňom 3 dcl čistej vody.

Pitný režim by mal pozostávať s tekutín, ktoré majú izbovú teplotu. Najlepšiu službu spravíte telu ak sa budete vyhýbať ľadovým, studeným nápojom a taktiež horúcim nápojom. Obidva extrémy dokážu destabilizovať telovú termoreguláciu a v konečnom dôsledku telu tak škodíte. Nastavte si svoj pitný režim tak, aby ste počas celého dňa postupne prijímali tekutiny a nikdy neboli smädný. Budete sa cítiť lepšie a únavu budete držať ďalej od seba.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *