ako nakopnut metabolizmusIdentifikovať problém pomalého metabolizmu môže byť veľmi ťažké. Jeho symptómy sa veľmi často skrývajú alebo opakujú v nepravidelných intervaloch. Ak ste však už prešli fázou diagnostikovania, začína sa vynárať otázka, ako tento problém vyriešiť a opäť vrátiť spaľovanie kalórií do normálneho stavu. V tomto smere môžu byť veľmi nápomocné potraviny s vysokým obsahom účinných látok, ktoré zvyšujú bazálny metabolizmus. Bazálny metabolizmus je energia, ktorá sa spotrebuje pri fungovaní tela bez toho, aby človek vykonával fyzickú aktivitu. Je to práve on, ktorý sa v podstatnej miere spomaľuje. Našťastie príroda nám necháva množstvo možností, ako sa opäť dostať do normálu.

Jednou z nich je kapsaicín, látka obsiahnutá v pikantných papričkách. Kapsaicín je druh rastlinného alkaloidu, ktorá pôsobí na živočíchov i človeka veľmi dráždivo. Stojí za vznikom pálenia a tiež zohrievania tkanív tráviacej sústavy. Vďaka nárastu tepla začína metabolizmus pracovať rýchlejšie a rýchlejšie dochádza aj k spaľovaniu kalórií. Kapsaicín priamo zvyšuje prietok krvi nielen organizmom, čo sa využíva pri rôznych liečebných náplastiach, ale zvyšuje aj cirkuláciu krvi v žalúdku a všetkých svaloch. Avšak, kapsaicín má aj tienistú stránku. Kým pri nízkych dávkach pôsobí na metabolizmus blahodárne a podporuje ho, vo vysokých môže nielen stáť za poškodením tkanív ale môže dokonca ničiť mitochondrie, bunkové organely stojace za realizáciou metabolizmu. Konzumácia vyvážených dávok kapsaicínu má na spaľovanie a metabolizmus organizmu taký vplyv, ako približne 10 minút intenzívneho cvičenia. Nie je to však látka, ktorú je možné konzumovať denne.

Ďalšou z radu látok podporujúcich metabolizmus je kofeín. Kofeín je pomerne známa látka, ktorá je využívaná na podporu nervovej činnosti a potlačenie známok únavy, avšak dokáže omnoho viac. Hlavnou výhodou kofeínu je jeho rýchla spolupráca s tukovými bunkami, ktoré sa vďaka jeho účinkom rozpadajú a stávajú sa z nich využiteľné zdroje energie. Vďaka kooperácii kofeínu s hormónmi nadobličiek ako je adrenalín sa zvyšuje aj tepová frekvencia a nastáva zvýšenie bazálneho metabolizmu. Kofeín je ideálnym stimulantom pred plánovanou fyzickou aktivitou, ale jeho obrovskou nevýhodou je rýchla návykovosť a neustála potreba zvyšovať dávku. Kofeín sa prirodzene vyskytuje nielen v kávových bôboch, ale aj v kvalitnom kakau a zelenom čaji. Kakao, zelený čaj i káva sú nielen cennými zdrojmi kofeínu, ale obsahujú aj množstvo antioxidantov, ktoré pomôžu telu s účinnou detoxikáciou a opäť posilnia výkon pomalého metabolizmu.

Pozitívne účinky na extrémne pomalý metabolizmus má aj zvýšené množstvo vlákniny. Vláknina pomáha nielen zlepšiť trávenie, ale zároveň predchádza aj vzniku zápchy a celkovo zlepšuje peristaltiku (pohyblivosť) tráviacej sústavy. Vďaka tomu je jedlo schopné prechádzať tráviacou trubicou rýchlejšie. Vysoký obsah vlákniny nájdete v čerstvých jablkách, ktorých zmiešanie so škoricou vytvorí silného bojovníka. Škorica, rovnako ako čili, obsahuje látky, ktoré pomáhajú pri zahrievaní organizmu. Na rozdiel od kapsaicínu však látky obsiahnuté v škorici nedráždia sliznice a ani ich nepoškodzujú. Ideálnou náhradou škorice môže byť aj zázvor, ktorý sa využíva v čínskej kuchyni a rovnako stojí za zahriatím organizmu a následným zvýšením bazálneho metabolizmu.

Kvôli zrýchleniu metabolizmu nemusíte zavádzať len nové potraviny do svojho jedálnička. Veľmi dobre poslúži ak sa zameriate aj na potraviny ako čerstvé ovocie či zelenina ako napríklad brokolica. Čerstvé potraviny sa vyznačujú aj vyšším obsahom vitamínu C, ktorý je nielen výborným antioxidantom, ale tiež pomáha lepšiemu vstrebávaniu vápnika. Vápnik figuruje v biochemických dráhach ako dôležitá súčasť enzýmov a tiež spolupracuje na účinnej látkovej výmene, ktorá pomáha naštartovať pomalé spaľovanie kalórií. Za zdravými potravinami, ktoré predstavujú zdroj látok na podporu metabolizmu teda vôbec nemusíte chodiť ďaleko. Nájdu sa v každej kuchyni. Rozhýbať trávenie vo výraznej miere dokáže aj cvičenie. Pri cvičení je telo donútené dodávať bunkám viac výživy a tak kolobeh chemických látok sa zvýši. Telo rýchlejšie trávi potravu a aj si ju následne pýta. Vyhľadajte si cviky, ktoré pomáhajú rozhýbať trávenie a taktiež nezabudnite telu dodať pred aj po cvičení vyváženú výživu. O tom čo si dávať pred a po cvičení sa dozviete na špecializovaných stránkach na internete.

Na záver k vyššie spomenutému je treba dodať, že ak nedodáte telu dostatok čistej vody, rady vyššie vám budú v podstate na nič. Voda je rozvádzač živín po celom tele a bez nej skrátka nie je život. Jeden pohár dokáže zvýšiť metabolizmus približne o 24%. Pite počas celého dňa čistú vodu a telo sa vám odmení lepším trávením a budete mať o niečo viac energie.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *