bolest kolenaBolesť kolien je asi jedna z najhorších bolesti kĺbov. Bohužiaľ netrápi len ľudí v staršom veku ale často krát aj mladú generáciu. Dôsledkov prečo, je mnoho, no najčastejšie sa to však stáva pri športe. Dochádza k opotrebovaniu kĺbov nadmerným namáhaním a zlou rozcvičkou, ktorá je nesmierne dôležitá pri akejkoľvek forme dlhodobého pohybu.

Pokiaľ máte bolesti a problémy s kolenami, mali by ste ihneď navštíviť lekára. Problémy s kolenami by sa nemali obzvlášť podceňovať, pretože pokiaľ dôjde k ich poškodeniu, poznačí vám to dlhodobo alebo trvalo vašu športovú cestu a bežné pohybové aktivity.

Pokiaľ kolená začnú bolieť, je už veľmi náročná cesta, aby ste sa dostali späť do zdravej formy a nič vám nebránilo vo vašom dennodennom pohybe.

Čo je vlastne kolenný kĺb?

Tento kĺb je najväčší a najzložitejší kĺb v ľudskom tele. Kolenný kĺb spája stehennú, holennú kosť a jabĺčko. Jeho funkcia je umožniť pohyb dolnej časti nohy, vďaka čomu dokážeme chodiť.

Práve vďaka jeho zložitosti je aj najčastejšie poranený kĺb v ľudskom tele. Tvoria ho štyri kosti. Koleno sa pri pohybe okrem vystierania aj ohýba a vykonáva viaceré ľahké rotačné pohyby. Základné svaly, ktoré toto umožňujú sú kvadriceps z prednej strany stehna a hamstring zo zadnej strany stehna.

Najčastejšie problémy pri bolestiach a poškodení kolenného kĺbu

Poškodený meniskus – hlavnou príčinou bývajú najčastejšie športové úrazy. Medzi najrizikovejšie športy patria hlavne futbal, squash alebo lyžovanie kvôli ich rotácií s kolenom. Veľmi často dochádza pri týchto druhoch športu aj k poškodeniu skrížených väzov. Poranenie menisku vzniká už pri ľahkých úrazoch, ako je napríklad podvrtnutie kolena pri drepoch, alebo pri aktivitách ako je beh či turistika. Poškodenie menisku sa objavuje aj u ľudí, ktorý nikdy nešportovali. V tom prípade sa jedná o degeneratívne poškodenie pri artróze kolena.

Poškodený skrížený väz – asi najnebezpečnejší spôsob poranenia skríženého väzu je náraz do kolena, čo sa môže prihodiť napríklad pri futbale. Pri náraze nastane abnormálna poloha a rotácia kolenného kĺbu, kvôli čomu sa poškodí jedno alebo viac väzív v kolene. Veľa krát však dôjde k poškodeniu väzu bez toho, aby sa koleno dotklo iného predmetu. Tieto bezkontaktné úrazy vznikajú hlavne pri tvrdých dopadoch, doskokoch na vystretú nohu, alebo pri rýchlej zmene smeru. Najčastejšie sa to stáva pri kontaktných loptových športoch, ako sú futbal alebo volejbal.

Poškodenie chrupavky – najčastejšie príčiny pri ktorých dochádza k poškodeniu chrupavky sú úrazy, nadmerné preťažovania, nadváha alebo prirodzené opotrebovanie zvýšeným vekom. Môže dôjsť k odtrhnutiu chrupavky pri úraze, alebo chrupavka začne postupne vysychať.

Konzumujte huspeninu alebo želatínové cukríky

Možno ste už počuli, že ak chcete mať zdravé kĺby, mali by ste si dopriať huspeninu alebo želatínové cukríky. Možno to niekomu príde zvláštne, ale má to pre vaše kĺby skutočne priaznivé účinky. Je to kvôli obsahu kolagénu, ktorý pomáha udržať zdravé kĺby. Ďalším stupňom vo výžive sú už výživové doplnky určené na výživu kĺbov, chrupaviek a väzív. Na trhu ich je veľké množstvo a preto sa pred kúpou poraďte s odborníkom.

Čo by ste mali dopriať svojím chrúpavkam , aby boli zdravé?

Každý týždeň by ste mali aspoň raz konzumovať morské ryby, ktoré obsahujú potrebnú látku omega-3 mastné kyseliny, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nežiaducich problémov.

Vitamíny ktoré by ste si mali dopriať sú vitamín C (ovocie, zelenina), vitamín E (avokádo, orechy, slnečnicové semiačka) a celozrnné výrobky, ktoré vám dodajú selén.

Bicyklovanie, plávanie a rýchla chôdza pomáha vaším kolenám

Pri problémoch sa často odporúča oddychovať, kolenný kĺb však potrebuje pohyb. Samozrejme nie je reč o preťažovaní ale o normálnom pohybe. Bicyklovanie je oveľa šetrnejšie pre kĺby ako beh a dopraje vaším kolenám potrebný a zdravý pohyb.

Samozrejme pred každou aktivitou nezabudnite dopriať svojmu telu a kĺbom niekoľko minút poctivého strečingu. Tým že sú kolená najnáchylnejšie na zranenia, je strečing neoddeliteľnou súčasťou, pokiaľ chcete zamedziť nežiaducim poraneniam.

Cviky proti bolesti kolenného kĺbu

Na záver článku vás čaká krátke video, ktoré vám ukáže ako môžete pomôcť vaším kolenám aby vás prestala trápiť bolesť v nich a aby vaše kolená boli zdravšie.

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *