Častým problémom pri športoch, kde sa často používa pohyb ruky ako je napríklad tenis, nastáva problém pri lakťovom kĺbe. Tento kĺb má na starosti ohyb ruky smerom hore a dole do vystretia. Pri častom opakovaní pohybu lakťa a pri preťažovaní kĺbu nastávajú nepríjemné bolesti a problémy. Dlhšie ignorovanie týchto bolesti môže viesť k ťažkostiam, kvôli čomu môžete mať až problém urobiť akýkoľvek pohyb v lakti.
Z čoho sa skladá lakťový kĺb?
Lakťový kĺb pozostáva z troch kostí: ramenná kosť, lakťová a vretenná kosť. Rozsah pohybu majú na starosti spojenia, nachádzajúce sa medzi kosťami. Na každom konci kosti sa nachádza chrupavka, ktorá zabezpečuje ľahší pohyb plôch na kosti.
Rotácia a vystretie lakťa
Medzi ramennou a vretennou kosťou sa nachádza spojenie, vďaka ktorému je možné vykonávať pohyb ako ohnutie a vystretie.
Pri rotácií a pohybe v zápästí v lakti vypomáha spojenie medzi ramennou a vretennou kosťou a spojenie medzi vretennou a lakťovou kosťou.
S akými bolesťami sa môžete stretnúť?
Bolesť pri úraze – pri utrpení rôznych druhov úrazov dochádza k natiahnutiu až pretrhnutiu svalových vlákien, úponov alebo väzov. Časté úrazy tohoto typu sú pri údere do lakťa, pádu na ruku alebo pri nadmernom preťažení, ak budete zdvíhať veľkú záťaž. Rizikové sú tu športy ako napríklad tenis, pretože dochádza k neprimeranému zaťažovaniu pri odpaloch.
Stereotypné vykonávanie toho istého pohybu – aj toto je dôvodom bolesti v lakti. Môžete sa s tým stretnúť v športe, v práci alebo doma. Pohyby ktoré vyvíjajú tlak na lakeť, pri dlhodobom opakovaní môžu viesť k poškodzovaniu a degenerácií lakťa. Pokiaľ budete cítiť tlak a bolesť pri vykonávaní určitého pohybu, skúste tento pohyb nejakým spôsobom eliminovať.
Aké športy poškodzujú lakťový kĺb?
Sú to v podstate všetky športy, pri ktorých dochádza k otrasom a jednostrannému tlaku na lakťový kĺb. Patria sem tenis, hádzaná, baseball a iné, kde sa často využíva pohyb ruky. Určite poznáte pojem tenisový a golfový lakeť. Prejavujú sa ostrou bolesťou na vonkajšej alebo vnútornej časti lakťa, ktorá môže neskôr prejsť až ku chronickej. Pokiaľ máte takéto problémy, najlepšie je vynechať na nejaký čas šport a dopriať si odpočinkový režim, v žiadnom prípade by ste nemali lakeť ďalej preťažovať.
Tenisový lakeť – pokiaľ vás zaujíma presná definícia tenisového lakťa, tak sa jedná o bolesť, ktorá sa prejavuje vo vonkajšej strane lakťového kĺbu. Jedná sa o ramennú kosť, o ktorú sa upínajú šľachy zápästia a prstov. Najčastejšie dôvody vzniku sú písanie na počítači, pohyb myškou u počítača a u tenistov je to hlavne backhandový úder.
Golfový lakeť – je bolesť, ktorá sa prejavuje v spodnej časti lakťového kĺbu. Svaly, ktoré bývajú preťažované pri vzniku tohoto ochorenia sú flexory ruky a zápästia. Tieto svaly majú funkciu ohýbať ruku a prsty do dlane.
Činnosti ktoré toto môžu zapríčiniť sú napríklad zaťahovanie skrutiek, šplh na lane alebo odpal loptičky v golfe.
5 zásad, ktoré vám pomôžu predísť bolesti v lakti
Pokiaľ chcete predísť zbytočným bolestiam a zraneniam lakťového kĺbu, týchto 5 zásad by ste určite mali dodržiavať.
Strečing – nezabúdajte sa pred každou fyzickou aktivitou poriadne zahriať a rozcvičiť, aby ste predišli možným poraneniam. Vďaka poctivej rozcvičke dokážete pripraviť vaše kĺby na nastávajúcu fyzickú záťaž, vďaka čomu minimalizujete možné poranenie.
Správna technika – uistite sa že pohyb, ktorý vykonávate je technicky správne prevedený. Nesprávne prevedená technika môže viesť k degenerácií a poškodeniu kĺbov. Pokiaľ budete dlhodobo vykonávať určitý pohyb nesprávne, budete sa už veľmi ťažko učiť správnej technike. Pri dlhodobom vykonávaní nesprávnou technikou môže viesť až k takým vážnym poškodeniam kĺbu, po ktorých bude potrebná operácia.
Posilňovanie svalov ruky a predlaktí – sústreďte sa na posilňovanie svalových skupín, ktoré pomáhajú a spevňujú lakťový kĺb.
Pozor na cviky, ktoré majú nadmerný vyvíjaný tlak na svaly predlaktia – pokiaľ je to možné, snažte sa vyhnúť cvikom, ktoré kladú nadmerný tlak na svaly v predlaktí a tým spôsobujú poškodenie lakťového kĺbu.
Doprajte si potrebnú regeneráciu a oddych po fyzickej aktivite – klaďte veľký dôraz na dostatočnú regeneráciu a oddych po náročnej fyzickej aktivite.
Cviky proti bolesti lakťa, zápästia a predlaktia
Na záver článku máte video, kde nájdete cviky, ktoré vám pomôžu pri bolesti a regenerácií lakťa, zápästia a predlaktia.