Po spálení slnkom existuje množstvo domácich liekov, ktoré môžete vyskúšať na upokojenie pokožky. Tieto prostriedky slúžia na zmiernenie zápalu, začervenania a pocitu pálenia alebo svrbenia. Nemajú sa však používať ako náhrada pri liečbe závažných popálenín, pri ktorých by ste mali navštíviť svojho lekára.

Pozrime sa teda, čo môžete z vašich domácich zásob využiť  na ošetrenie pokožky spálenej slnkom.

Vyskúšajte studenú sprchu alebo kúpeľ. Studená voda poskytuje dobré ošetrenie pre pacienta s popáleninami. Pomáha zmierniť bolesť, svrbenie a zápal. Počas kúpeľa nepoužívajte parfumy, oleje alebo soli do kúpeľa, pretože môžu zvyšovať citlivosť pokožky. Pri používaní uteráka je potrebné jemne poklepať pokožku, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu kože.

Vyskúšajte 100 % aloe vera. Ak ho dokážete dostať priamo z rastliny, je to ešte lepšie. Táto metóda, ak sa aplikuje okamžite a často, môže odstrániť aj tie najhoršie spáleniny od slnka za deň alebo dva. Pre aplikáciu priamo na pokožku naneste šťavu z aloe alebo použite aloe gél zakúpený v lekárni.

Vyhnúť by sme sa mali mastným telovým maslám, či produktom s ropnými zložkami. Pretože obe by mohli zosilniť popáleniny a najmä uzatvoriť póry a tak spomaliť hojenie.

Vyskúšajte čajovú metódu. Uvarte tri alebo štyri čajové sáčky čierneho čaju v džbáne s teplou vodou. Keď je čaj takmer čierny, čajové sáčky vyberte a nechajte tekutinu vychladnúť na izbovú teplotu. Následne jemne utrite popáleninu látkou namočenou v čaji. Neumývajte ju. Ak handrička spôsobuje bolesť, nahraďte ju čajovým vreckom.
Skúste to urobiť pred spaním a nechajte čaj pôsobiť cez noc. Dajte si však pozor na to, že čaj môže znečistiť oblečenie a plachty.

Vyskúšajte masť z nechtíka. Masť z nechtíka je niektorými považovaná za obzvlášť dobrú pri ťažkých popáleninách s pľuzgierami. Uvedomte si však, že na ošetrenie vážnych zranení nie je vhodné bylinné ošetrenie. Ak máte silné popáleniny alebo pľuzgiere, ktoré sa nehoja, okamžite vyhľadajte lekára.

Naneste lieskové mlieko. Toto ošetrenie môže upokojiť vašu pokožku. Aplikujte opatrne na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť.

Naneste zemiaky. Na sacharidy bohaté zemiaky môžu účinne zmierniť pálenie. Polovicu zemiaka pripevnite na spálené miesto a jemne trite. Ak je spálenie slnkom silné, aplikujte studený obklad spolu so zemiakom.

Použite uhorku. Žiadny krém na opaľovanie nie je taký dobrý ako uhorka, ktorá vonia osviežujúco a nemá žiadne konzervačné látky. Plátky uhorky naneste na pokožku.
Výskumy ukazujú, že uhorka môže v prípade potreby účinne blokovať slnko.

Naneste šalát. Má analgetický účinok, ktorý môže účinne zmierniť pálenie pokožky. Listy šalátu sa musia prevariť vo vode a spracovať na pastu. Táto pasta sa môže nanášať priamo na postihnuté miesta, keď je ešte teplá. Môže rýchlo zmierniť bolesť a tiež pomôcť spálenej oblasti liečiť sa rýchlejšie.

Použite paradajky. Paradajky sú pri zmierňovaní bolesti obzvlášť účinné. Ako ukázal prieskum, Taliani, ktorí konzumujú cestoviny obsahujúce päť čajových lyžičiek paradajkovej omáčky každý deň, majú za tri mesiace o 25% vyššiu sebaobrannú schopnosť ochrany pokožky.

Naneste jahody. Jahody obsahujú kyselinu trieslovú, ktorá je vynikajúca na zmiernenie bolesti spôsobenej nadmernému vystaveniu slnečnému žiareniu.

Rozložte spálenie od slnka odstredeným mliekom. Účinne môže znížiť poškodenie proteínovej membrány v hornej vrstve našej pokožky spôsobenej nadmerným vystavením sa slnečnému žiareniu. Ponorte gázu do studeného mlieka na 2-4 hodiny, potom ju naneste na spálenú pokožku po dobu 15 – 20 minút.

Využite ovsené vločky. Sú najlepšie na zmiernenie spálenej pokožky a ich účinok je okamžitý. Ponorte sa do studenej vody so šálkou ovsených vločiek alebo si urobte masku z vločiek.

Recept na masku
Uvarte jednu porciu ovsených vločiek. Pridajte dve polievkové lyžice medu do horúcej ovsenej kaše. Nechajte ovsené vločky vychladnúť a potom naneste na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť 10-15 minút, potom opláchnite vlažnou vodou.

Citrónová šťava a ružová voda
Citrónovú šťavu, ružovú vodu a glycerín je možné zmiešať v rovnakých pomeroch a aplikovať na popáleniny pred spaním. Nasledujúci deň by sa mali opláchnuť studenou vodou.

Zvážte konzumáciu potravín s antioxidantmi a vitamínom C. Ak je spálenie pokožky nedávne (stále červené a nelúpané), skúste jesť jedlo bohaté na antioxidanty a vitamín C, ako sú čučoriedky, paradajky a čerešne. Jedna štúdia ukázala, že tieto látky znižujú potrebu tekutín v tele, čím sa znižuje riziko dehydratácie.

Jedzte granátové jablko. Je bohaté na kyselinu ellagovú. Jedlá kyselina ellagová prispieva k tomu, že nás chráni pred vírusmi, mutáciami buniek, rakovinou a opravuje spálenie slnkom. Z tohto dôvodu môže byť užitočné jesť granátové jablko pravidelne.

Doprajte si kvalitný spánok. Na účinné zotavenie je nevyhnutný dobrý spánok. Môžete si posypať posteľ kukuričným škrobom, aby ste zabránili odieraniu pokožky.

Nezabúdajte nepretržite chrániť svoju pokožku pred UV žiarením, ak musíte ísť von v horúcom počasí. Môžete to urobiť tak, že budete mať klobúk alebo opaľovací krém. Takýmto spôsobom zabránite zbytočnému spáleniu vašej pokožky.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *