liecive byliny, bylinky, bylinyAlchemilka žltozelená

Alchemilla xanthochlora

Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Ľudové názvy: alchemilka lúčna, ženský plášť, kontryhel, divý muškát, husia nôžka, gynekologická bylina, rosička, plášť Panenky Márie.

Alchemilka žltozelená je zázračnou rastlinou pre ženské zdravie. Existuje viac ako 30 druhov, ktoré sa od seba len veľmi ťažko rozoznávajú. Pri zbere to však nie je podstatné, pretože všetky majú rovnaký liečivý účinok.

Liečivé účinky:

 • pri poruchách trávenia
 • ako prevencia na uľahčenie pôrodu
 • pri silnej menštruácii
 • pri zápale ústnej dutiny a hrdla
 • zmierňuje potenie a návaly

Nežiadúce účinky: U alchemilky žltozelenej nie sú pri správnom používaní známe žiadne nežiadúce účinky. Je možné užívať ju dlhodobo a v pravidelných intervaloch.

Zber: Zberá sa vňať alebo listy. Sušenie prebieha na vzdušnom mieste alebo v prípade umelých podmienok pri maximálnej teplote 40 °C.

Použitie:

Zápar sa používa pri silnej hnačke, problémoch s menštruáciou  alebo pri ťažkostiach v klimaktériu. Doporučená dávka sú dva poháre záparu z dvoch čajových lyžičiek drogy na jeden pohár. Ako prevencia pred silnou menštruáciou sa pije zápar zo štyroch lyžičiek drogy na pohár vody asi 10 dní pred začiatkom menštruácie. Pred pôrodom sa obvykle pijú tri poháre denne počas troch mesiacov na posilnenie maternice.

Ženská čajová zmes sa používa na podporu plodnosti a mimo alchemilky ako hlavnej zložky obsahuje tiež šalviu, hluchavku a vňať rebríčka. Čaj sa lúhuje 15 minút v pomere dve lyžice sušenej zmesi na pol litra vody a pije sa trikrát denne.

Baza čierna

Sambucus nigra

Čeľaď: pižmovkovité (Adoxaceae)

Ľudové názvy: psia baza, bieda, biedza, pánbožkova apatieka, bez.

Už Kelti pripisovali baze čiernej liečivé a kúzelné schopnosti. Podľa legiend nás zväzky bazy ochránia pred čarodejnicami a zlými duchmi. Ide o jednu z mála rastlín, ktorá je liečivá úplne celá – od plodu až po koreň.

Liečivé účinky:

 • pri nachladnutí a prejavoch chrípky
 • na potenie pri chorobách dýchacích ciest
 • vo forme obkladov pomáha pri kŕčových žilách
 • potlačuje rast nádorových buniek
 • posilňuje imunitu
 • pomáha v liečbe depresie
 • proti opuchom

Nežiadúce účinky: Nezrelé plody bazy čiernej obsahujú malé množstvo lecitínov, ktoré môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti. Pri zbere je potrebné presne rozoznať druh bazy, pretože príbuzný druh baza chabzdová je jedovatá a jej užitie sa viaže na lekársky predpis (pri chorobách močových ciest).

Zber: Plody sa zberajú na prípravu šťavy, je možné ich taktiež sušiť. Kvety sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach do 40 °C. Koreň sa zberá na odvary v prípade opuchov po úrazoch.

Použitie:

Odvar z plodov pôsobí ako laxatívum a pije sa pred jedlom. Na prípravu sa používajú sušené plody, ktoré sa varia v pomere 30 gramov na šálku vody po dobu 15 minút.

Šťava z plodov sa používa na zmiernenie potenia a povzbudzuje činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním. Taktiež pomáha pri migréne a mierne preháňa.

Zápar sa pripravuje z jednej lyžice sušenej drogy v litre vriacej vody. Odporúčanou dávkou je 3 až 5 pohárov denne a pomáha pri reumatických problémoch a prechladnutí. Silnejšia koncentrácia záparu sa používa na vyplachovanie ústnej dutiny.

Sirup je veľmi osviežujúcim doplnkom každej domácnosti. Do prevarenej a vychladenej vody sa pridá 100 gramov kyseliny citrónovej a kvety bazy, ktoré sa nechávajú lúhovať 24 hodín. Po precedení sa pridávajú 2 kg cukru, ktorý sa miešaním rozpustí. Sirupom naplníme nádoby a uskladníme. Kyselina citrónová a cukor účinne pôsobia ako konzervačné látky, preto nie je potrebné sirup variť.

Bazalka pravá

Ocimum basilicum

Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Ľudové názvy: basilika, bazalienka, štubrík, bazalička.

V Indii je bazalka považovaná za posvätnú rastlinu. Indovia veria, že bylina pomáha pri ceste duše do raja. Z tejto krajiny sa pravdepodobne dostala do Európy. V Egypte sa používala pri balzamovaní múmií. Rimania zase bazalku považovali za účinné afrodiziakum.

Liečivé účinky:

 • pri poruchách tráviaceho traktu
 • na podporu činnosti žalúdka
 • zmierňuje nadúvanie
 • podporuje chuť do jedla
 • proti kŕčom pri chronickej bronchitíde
 • pôsobí proti stresu a nespavosti

Nežiadúce účinky: Bazalka nemá žiadne nežiadúce účinky, ale v prípade predávkovania sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy a žalúdka.

Zber: Bazalka pravá sa pestuje, preto je zber jednoduchý. Využívajú sa aromatické listy, ktoré sa zberajú priebežne počas celého vegetačného obdobia až do vykvitnutia rastliny, kedy obsahuje najviac aromatických látok. Bazalka sa môže sušiť pri teplote od 35 do 40 °C.

Použitie:

Čaj pripravujeme z dvoch lyžičiek čerstvej alebo sušenej drogy v 250 ml vriacej vody. Bazalku je potrebné lúhovať po dobu 5 minút. Čaj podporuje trávenie, utišuje bolesť a migrénu, pôsobí proti kašľu a je tiež možné ho využiť ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny.

Pesto má široké využitie v kuchyni. Pripravuje sa z 500 gramov čerstvých listov, 3 strúčikov cesnaku a 100 ml panenského olivového oleja. Ingrediencie rozdrvíme v mažiari a pridáme 40 gramov píniových orieškov a dochutíme soľou a čiernym korením. Na dochutenie sa môže pridať taktiež parmezán. Pesto sa skladuje v chladničke alebo mrazničke.

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *