Je ďalšou superpotravinou o ktorú sa oplatí „zakopnúť“. Podobne ako quinoa je amarant známy už tisícročia. Ako jednu z hlavných potravín ho pestovali Máyovia, Aztékovia, Inkovia a iné staré národy. Po tom ako na ich územie vtrhli Španieli, sa amarant stiahol do úzadia a nahradila ho hlavne ryža. Amarant je u nás známy aj ako Láskavec. Podobne ako quinoa je pseudoobilninou. Je prirodzene bezlepkový (a keďže bez lepku) aj veľmi dobre stráviteľný. Na svete je viac ako 900 druhov amarantu. Delí sa na 4 základné skupiny – zeleninový, na zrno, krmný a dekorativný. Amarant je jednoročná rastlina, ktorá ma rada slnko, ľahšie a suchšie pôdy. Znesie aj mrazy tesne pod nulou.
Je odolný voči chorobám. Ak si ho chcete vypestovať, zasaďte si najprv v máji semená a vypestujte sadenice. Za mesiac ich môžte presadiť do záhradky. Z amarantu sa používajú hlavne semená, ale ani listy nezaostávajú. Mladé listy amarantu chutia ako špenát. Konzumovať ich môžme na akýkoľvek spôsob a to, čerstvé, sušené, zavárané a pod. Pridávajú sa do šalátov, mäsových pokrmov, omáčok či zapekaných jedál. Ich použitie tu však nekončí. Ak máte kvalitný odšťavovač, môžte si z nich pripraviť šťavu alebo sirup. Z listov sa dajú pripraviť aj liečivé preparáty, tinktúry, masti, krémy a iné.
Semená sa pridávajú aj do cukrárenských výrobkov. Vyrába sa z nich okrem iného hlavne olej. Múka sa využíva na výrobu chleba, pečiva, cestovín, detskej výživy, kaše, sušienok, vločiek, müsli, nealkoholických nápojov, piva a ďalších potravín. Výrobky z amarantu dostanete hlavne v obchodoch so zdravou výživou. Jeho najjednoduchšie použitie je ako príloha k jedlám namiesto ryže. Varí sa tak isto dlho. Pridávajte ho do akýchkoľvek jedál, určite neoľutujete. Jeho výživová hodnota je veľká.
Celiatici ho isto poznajú a pochvaľujú si ho. Diabetici si ho pravdepodobne chvália aj vďaka nízkemu glykemickému indexu. Celkovo amarant vyživuje kvalitne celé telo a to vitamínmi, minerálmi, kvalitnými bielkovinami, aminokyselinami, olejmi a ďalšími látkami. Jeho pravidelné používanie vám upraví trávenie, črevnú perilstatiku, vyprázdňovanie, prečistí črevá a zlepší vstrebávanie látok. Vie vyživiť kosti a je tak prevenciou voči osteoporóze. Bodybuilderi a kulturisti majú z neho osoh hlavne obsahom kvalitných bielkovín a esenciálnych aminokyselín, hlavne lyzínu.
Dobre vplýva na anemických ľudí a podporuje krvotvorbu. Znižuje krvný tlak a cholesterol. Podporuje činnosť mozgu a zlepšuje aj činnosť srdca a kvalitu cievnych stien. Z vitamínov obsahuje hlavne A, B, C, E. Obsah „béčok“ má dobrý vplyv na nervový systém a duševnú pohodu. Z minerálov obsahuje veľa vápnika, železa, draslíka, fosforu, horčíka, ďalej zinok, meď, mangán, selén, sodík a iné. Za zmienku stojí aj kvalitný olej zo semien. Skúste ho používať do studených jedál, ale aj ako kozmetický prípravok. Jeho kvalita je jedinečná.
Inak ako len odporúčať amarant zaradiť do jedálnička sa ani nedá. Ľudia nazerajúci do obchodov so zdravou výživou často len zvedavo pozrú čo im obchod ponúka, ale skúsiť niečo nové a vybočiť zo stereotypu sa im nechce. Buďte iní a zaraďte aspoň na striedačku amarant, quinou a iné semená do jedálnička. pôjdete na istotu a vaše telo sa vám poďakuje.