Je výborný na podporu trávenia. Môžeme ho používať celý, v práškovej forme pridaním do jedla alebo aj v kapsuliach ako liek. Má výraznú príjemnú vôňu, ktorou veľmi pripomína pelendrek do ktorého sa pridáva pri výrobe. Známy je aj ako Bedrovník anízový. Jeho pôvod je zrejme stredomorie a veľa sa využíval už za čias starého Egypta. Ako korenie a zároveň liek na rôzne problémy sa využíval aj ako platidlo. Aníz nám zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov, teda má priamy vplyv na metabolizmus. Jeho účinok na hladké svalstvo tráviaceho ústrojenstva je zrejmý. Účinne obmedzuje črevné katary. Podobne ako rasca, fenikel, kôpor, razcovec a badián sa využíva proti plynatosti (meteorizme) u detí ako aj pri dospelých. Aníz má aj protibakteriálne účinky.
Rastlina dorastá približne do výšky 60 cm a aj keď pochádza z teplejších oblastí, u nás sa pestuje bez problémov. Obľubuje priame slnko a ľahkú pôdu. Mrazy neznesie. Odporúča sa podávať pri zníženej laktácii (tvorbe mlieka) dojčiacim matkám. Jeho účinné látky prechádzajú do krvi, teda aj do mlieka a dostávajú sa do tela dieťaťa. Dobre vplýva na celkové uvoľnenie organizmu. Znižuje cholesterol, uvoľňuje cievy, podporuje srdce aj obličky. Anízový čaj je dobrý aj na uvoľnenie hlienov z priedušiek a odkašliavanie. Svojou výraznou arómou uvoľňuje psychiku. Ak si kúpite celý aníz a chcete si z neho pripraviť čaj tak ho skúste najprv rozdrviť, aby sa éterické oleje uvoľnili. Takto získate viac účinných látok.
Dokáže pomôcť aj pri plesňových ochoreniach. Pôsobí dezinfekčne pri vyplachovaní úst a používa sa aj v ústnych vodách. Ak máte v pláne chudnúť, zaraďte do jedálnička aníz. Zvýšeným vylučovaním tráviacich enzýmov sa zrýchľuje trávenie a pohyb potravy v črevách. Aníz má schopnosť zvýšiť aj vstrebávanie živín z jedla a odvádzať toxíny z tela aj vďaka tomu, že pôsobí močopudne. Uvoľniť dýchacie cesty sa dá aj pomocou klasického naparovania. Do vriacej vody dajte zopár polievkových lyžíc čerstvo rozdrveného anízu a vdychujte.
Aníz sa používa v lekárnictve, cukrárstve-pekárstve, ale aj na výrobu anízového oleja, ktorý nachádza využitie hlavne pri výrobe likérov a aperitívov. Hlavnou zložkou oleja je anetol. Z anízu sa vyrába aj silica s ktorou treba narábať opatrne. Ak chcete využiť liečebné účinky anízu, dávajte pozor na predávkovanie, pretože obsiahnutý anetol môže spôsobiť vo vyšších dávkach opuch pľúc a mozgu. Aníz obsahuje približne 2 až 3% silice a 4 až 10% oleja. Samotná silica obsahuje okolo 90% anetolu, ktorý dáva anízu špecifickú vôňu.
TIP: Ak potrebujete rýchlo svieži dych, požujte zopár semienok anízu.