V poslednom čase je detoxikácia veľmi často diskutovanou témou nielen na pôde vedeckých periodík, ale aj medzi ľuďmi vyznávajúcimi zdravý životný štýl. Jedna skupina je veľkým zástancom detoxikácie, iná zas jej účinky zvažuje pod čiernu zem a nedôveruje jej. Pravdou je, že náš organizmus si dokáže s množstvom škodlivých látok poradiť sám bez toho, aby od nás vyžadoval pomoc. Avšak, v dnešnej dobe prichádzame do kontaktu s chemickými látkami, ktoré sú nebezpečné v podstate denne. Nájdeme ich obsiahnuté nielen v kozmetike ale aj potravinách či už spracovaných alebo v čerstvom ovocí a zelenine vo forme pesticídov. Pesticídy, hnojivá i iné prípravky, ktoré denne prijímame v strave či cez kožu nestoja len za zhoršenou kvalitou našich vlasov alebo pokožky, ale zároveň v našom tele dokážu spomaľovať metabolizmus tým, že prenikajú do mitochondrií, bunkových organel zodpovedných za metabolizmus.
Všetky bunky v tele sú navzájom prepojené tokom energie a informácií. Bez vzájomnej komunikácie by organizmus nemohol správne fungovať. Avšak, výskyt voľných radikálov, na ktoré sa napríklad pesticídy rozpadajú, poškodzujú mitochondrie a stoja za spomalením metabolizmu či dokonca úmrtím samotnej bunky. Čím viac voľných radikálov sa v ľudskom organizme nachádza a čím pomalšie sú odbúravané, tým rýchlejšie starneme. Nedokážeme sa dostatočne rýchlo regenerovať, rozpadajú sa naše kolagénové vlákna zaisťujúce pevnosť a vitalitu pokožky. Spomalenie metabolizmu vzniknuté presýtením organizmu umelo vytvorenými chemickými zlúčeninami nie je nič jedinečné, ale je bežným javom. Je to jeden z dôvodov, prečo sa metabolizmus s pribúdajúcim vekom spomaľuje – detoxikačné systémy tela už nedokážu rýchlo reagovať a fungovať. Napriek tomu však v prírode existujú látky, ktoré vám s pomalým metabolizmom a zlyhávajúcou detoxikáciou budú vedieť pomôcť.
Antioxidanty sú chemické látky, ktoré sa vo svojej biochemickej podstate viažu na prítomné voľné radikály a vytvárajú z nich zlúčeniny, ktoré sú ľahko degradovateľné a neporušujú tkanivá ani genetickú informáciu. Antioxidanty môžu byť vitamíny, rôzne bielkoviny a enzýmy, ktoré si s kyslíkovými zlúčeninami a oxidačným stresom vedia poradiť. Odbúravajú ich obsah v organizme a tým nám pomáhajú chrániť sa napríklad pred Alzheimerovou chorobou či ochoreniami obehovej sústavy a srdca. Medzi najznámejšie antioxidanty patrí napríklad kyselina askorbová známa aj ako vitamín C (E300), vitamín A či kyselina citrónová (E330).
V prítomnosti antioxidantov sa skrýva tajomstvo ako opäť získať stratenú vitalitu a cítiť sa lepšie vo svojom vlastnom tele. Pri hľadaní antioxidantov vôbec nemusíte vyhľadávať pomoc prípravkov z lekárne, bežne ich nájdete aj vo svojej kuchyni. Jedným z najznámejších antioxidantov je zelený čaj, ktorý musí pochádzať z kvalitného poľnohospodárstva a nesmie byť chemicky ošetrovaný. Vysoký podiel antioxidantov však obsahuje aj čerstvé ovocie či zelenina a horká čokoláda s vysokým podielom kvalitného kakaa. Nie darmo sa hovorí, že jedno jablko denne ochráni človeka pred väčšinou chorôb. Jablká obsahujú účinný kokteil antioxidantov a tiež tekutín, takže ich vplyvu sa nemusíte obávať ani vtedy, ak sa snažíte o úpravu jedálnička. Vysoký podiel antioxidantov nemusíme hľadať len v tropickom ovocí s krkolomnými názvami – skutočne vysoký podiel antioxidantov obsahujú najmä čučoriedky či brusnice, ktoré bežne rastú v našich slovenských lesoch. Hlavnou podmienkou pri love účinných antioxidantov je voľba kvalitných zdrojov, pri ktorých pestovaní nebola použitá chémia v podobe hnojív a postrekov. Len vtedy môže byť detoxikácia účinná a metabolizmus opäť začne fungovať ako predtým.
Spôsobom ako prihrať telu potrebné obranné látky podporujúce detoxikáciu je viacero. Vybrať si môžte aj zeleninové či ovocné šťavy, alebo iné očistné kúry. Pri šťavách alebo kúrach je potrebné dodržiavať postupy a nič nepreháňať. Nárazové čistenie tela môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, preťažiť obličky a lymfatický systém, spôsobiť únavu a iné ťažkosti.
Ak nám už nestačí ani príroda a jej plody, nastupujú detoxikačné prípravky. S ich používaním sa ale vopred poraďte s lekárom, skúseným lekárnikom alebo skúseným liečiteľom. Detoxikačné prípravky majú obyčajne na svojom obale uvedené dávkovanie. Obyčajne majú výrobcovia toto dávkovanie otestované na určitej vzorke ľudí a pod. To ale neznamená, že uvedené dávkovanie je úplne bezpečné pre každého. Pri začatí užívania prípravku si zámerne na niekoľko dní znížte dávkovanie aspoň na polovicu. Sledujte svoje telo ako na to reaguje a postupne si môžete dvíhať dávku. Aj tu platí „pomaly ďalej zájdeš“. Každý človek môže na detoxikáciu reagovať rôzne. Obozretnosť je preto na mieste.
Dobrým detoxikačným prostriedkom je napríklad chlorella. Pozor si dávajte na dávkovanie a začínajte pomaly. Príznakom pri užívaní chlorelly je napr. aj mierne pichanie kade tade po tele. Je to príznak toho že toxíny idú von z tela. Ďalším avšak o dosť silnejším prípravkom je Matuzalem. Je dostupný v rôznych formách ako napr. tabletky na zapíjanie vodou, tabletky pod jazyk, gély, krémy, kvapky, sirup, telové mlieko a pod. Je veľmi účinný a preto platí dvojnásobne že s ním musíte opatrne. Ako jeden z mála dokáže preniknúť do vnútra buniek a tam ich čistiť. Drvivá väčšina prípravkov na detox čistia maximálne medzibunkové priestory. Vyberte sa teda zlatou strednou cestou a využívajte jedno balenie tabletiek len raz ročne.
Dávajte si pozor aby ste nevyčistili svoje telo príliš, môžete si tak privodiť aj vážnejšie problémy. Telo potrebuje mať v sebe určitú toxicitu napr. toxické látky pre mozog (je to jedna zo zložiek jeho výživy) a ďalej aj pečeň, ktorá z toxínov tvorí potrebné látky pre telo, tvorí energiu a pod.
Článok nadväzuje na články Spomalený metabolizmus, Ako nakopnúť pomalý metabolizmus a Potraviny spomaľujúce metabolizmus.