V prvej časti článku o Apiterapii ste sa dočítali o včeľom vosku, materskej kašičke a receptov z nich. V tomto článku sa dozviete o úžasnom propolise, včeľom pele a ich využití v oblasti zdravia.
Propolis
Je to všeliek pre alternatívnu medicínu a zároveň prírodné antibiotikum, ktoré výrazne podporuje imunitný systém organizmu. Má silné protizápalové, protibakteriálne a protimykotické účinky. Surový propolis sa aplikuje vo forme masti, kvapiek alebo tinktúry priamo na bolestivú oblasť pretože má anestetické účinky a tlmí bolesť, veľmi účinný je v boji proti bolesti zubov a pri zápaloch ďasien. Stimuluje imunitný systém organizmu. Regeneračné schopnosti urýchľujú hojenie rán a liečbu popálenín. Pozitívne účinky má prakticky na všetky nežiaduce stavy tela od zápalových ochorení, hnačky, kožných problémov, problémov dýchacích ciest až po imunitné ochorenia. Vnútorne sa môže použiť aj pri cukrovke, takže diabetici sa ho nemusia strániť a smie sa používať aj počas tehotenstva. Keďže obsahuje vzácnu kyselinu ferulovú má svoje uplatnenie aj v podpornej liečbe pečene, obličiek, prostaty, krvného tlaku alebo rakoviny. Pred začatím používania propolisu ho vyskúšajte na 5-10 minút na predlaktí kvôli alergickej reakcii. Ide totiž o najsilnejší alergén z pomedzi všetkých včelích produktov.
Recepty z propolisu
Riešenie na ústne afty
Surový propolis nanesieme na vatový tampón a priložíme na aftu, opar, respektíve na poranené miesto či už v ústnej dutine alebo na tele. Protizápalové účinky zastavia šírenie baktérií a zároveň vydezinfikujú poranenú oblasť.
Propolis proti hnačke
Ak je hnačka spôsobená bakteriálnou virózou užívame po dobu trvania propolis v surovej forme dvakrát denne po jednej čajovej lyžičke pred jedlom. Zamiešať treba do malého množstva čaju alebo vody.
Tinktúra
Suchý rozdrvený propolis zhruba 100 až 200g pridáme do 100ml alkoholu (od 80% vyššie). Každý deň zmes pretrepeme po dobu dvoch týždňov. Skladujeme na tmavom mieste. Po vylúhovaní zmes precedíme cez gázu do tmavej fľaše a taktiež skladujeme na tmavom mieste. Používame podľa potreby.
Včelí peľ
Preventívne pôsobí pred celkovou vyčerpanosťou organizmu a pred psychickou únavou, tým že telu poskytuje dostatok aktívnych zložiek pre odbúravanie stresu a zvládanie stresových situácii. V alternatívnej medicíne sa odporúča ako podporná liečba pri depresiách a duševných chorobách. Avšak najhlavnejším pozitívnym aspektom je jeho probiotický charakter na tráviaci systém. Regeneruje a normalizuje prospešnú črevnú mikroflóru. Spomaľuje proces starnutia. Pri chronickej zápche alebo pri preháňaní reguluje svojim zložením črevné funkcie a normalizuje proces trávenia, práve preto sa odporúča užívať ho aj preventívne a nie len pri tráviacich ťažkostiach. Nakoľko obsahuje vysoké množstvo beta-karoténu, dokonca väčšie množstvo než mrkva, zlepšuje zrak a uľavuje od únavy očí. Obsahom cistínu zabraňuje vypadávaniu vlasov. Tento biologický stimulátor, ktorý výborne pôsobí na produkciu pohlavných hormónov upravuje menštruačný cyklus a zmierňuje menštruačné bolesti, okrem toho dopomáha pri zvýšení plodnosti žien aj mužov. Avšak treba si dávať pozor na nadmerné užívanie peľu, pretože môže spôsobiť v organizme porušenie vitamínovej rovnováhy. Odporúčaná dávka je 1 čajová lyžička včelieho peľu denne. Pri liečebnej kúre je nevyhnutná prestávka po jednom mesiaci užívania. Pozor by si mali dať alergici, v takom prípade sa včeliemu peľu treba vyhýbať prípadne užívanie prediskutovať s lekárom.
Recepty so včelím peľom
Peľová kaša
Najlepší spôsob akým naše telo strávi peľ je peľová kaša. Z nej dokážeme prijať všetky potrebné živiny vo vysokom množstve. Zmiešame 100g peľu, 2 polievkové lyžice medu a 5 polievkových lyžíc prevarenej vychladnutej vody. Zmes prelejeme do nádoby. Necháme odstáť 2 dni v izbovej teplote v otvorenej nádobe. Hotovú zmes uskladňujeme uzavretú v chladničke. Užívame 2 čajové lyžičky denne. Potom prestávka aspoň 5 dní. Počas užívania tejto zmesi je doporučené znížiť obsah bielkovín v strave. Včelí peľ je mimo iného veľmi hodnotný na bielkoviny.
Pleťová maska
Rozdrvíme alebo zomelieme jednu kávovú lyžičku včelieho peľu a zmiešame s čerstvým žĺtkom. Zmes natrieme na tvár, dekolt, šiju a necháme pôsobiť aspoň pol hodiny.
Včelí peľ obsahuje tieto zložky:
Sacharidy: fruktóza, glukóza, škrob, dextrín, celulóza, ribóza, pentóza, kyselina glukurónová a pyrohroznová.
Bielkoviny: veľmi dôležité esenciálne aminokyseliny ako je leucín, izoleucín, fenylalanín, metionín, treonín, lyzín či tryptofán. 30g peľu pokryje dennú dávku esenciálnych aminokyselín pre ľudské telo
Tuky: esenciálne mastné kyseliny ako linolová, arachidonová a linolénová
Minerály: vápnik, horčík, draslík, železo, meď, kremík, síra, fosfor, chlór, mangán a ďalšie
Vitamíny: A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, C, D, E, K
Ďalšie zložky ako nukleové kyseliny, terpentíny, organické kyseliny, regulátory rastu a viac ako 100 enzýmov
Včelí peľ si včely ukladajú plastov, utlačia ho a keď je bunka plná zalejú ho vrstvou medu na neskoršie skonzumovanie. Preto sa včelí peľ nazýva aj včelí chlieb. Je to jedna z najviac hodnotných kompletných potravín z prírody.