V prvej časti článku o Apiterapii ste sa dočítali o včeľom vosku, materskej kašičke a receptov z nich. V druhej časti nájdete informácie o propolise, včeľom pele a receptov z nich.
Včelí jed
Jedno pichnutie včelou môže uškodiť iba osobám alergickým na včelí jed. Pre zdravého dospelého človeka je smrteľných až nad 200 pichnutí včelou, avšak to závisí od sily jedu. Liečba pomocou akupunktúry včiel je čoraz viac a viac vyhľadávanejším spôsobom ako predísť rôznym ochoreniam, prípadne zmierniť, respektíve vyliečiť rôzne ochorenia. Medzi ochorenia, na ktoré včelí jed pôsobí patrí dna, artritída alebo reuma práve svojou lokálnou anestetickou vlastnosťou. Včelí jed priamo pôsobí na nervovú sústavu, znižuje krvný tlak a rozkladá červené krvinky. Je zrejmé, že včelí jed je úžasným prírodným liekom s nespočetným množstvom možností aplikácií. Zväčša sa používa priamym prikladaním včely na miesto bolesti alebo v práškovej podobe. Tu platí pravidlo, že čím je jed starší, tým je silnejší. Samozrejme sa dá aplikovať aj vo forme gélu alebo krému. S dávkovaním treba byť veľmi opatrný. Včelí jed v nadmernom množstve pôsobí na centrálnu nervovú sústavu a môže vyvolať pohybové ochrnutie. Najbezpečnejším spôsobom aplikácie ja priame prikladanie včely alebo v injekčnej forme. Tu už samozrejme je včelí jed chemicky spracovaný. Použitie včelieho jedu vždy konzultujte s odborníkom na túto metódu liečby.
Med
Med je nepochybne najznámejší produkt včiel a tiež najčastejšie využívaný. Jeho využitie je tak veľmi rozsiahle. Vďaka vysokému obsahu enzymatických látok podporuje trávenie a reguluje žalúdočné kyseliny v žalúdku, taktiež pomáha pri žalúdočných vredoch. Jeho silné protizápalové účinky sú známe už od pradávna, svoje využitie má pri liečbe prechladnutí, zápalov pokožky alebo pri detoxikácii organizmu. Pri nespavosti sa odporúča večer pred spánkom konzumovať 1 polievkovú lyžicu medu, nakoľko zlepšuje kvalitu spánku a vplýva aj na psychiku. Upokojuje a navádza pocit vnútornej pohody. Med v tej najprírodnejšej forme zabraňuje vzniku rakovinotvorných látok v tele. Tu si ale treba dať pozor, či med, ktorý konzumujeme je z obchodu alebo priamo od včelára a zároveň kvalita medu závisí aj od prostredia, kde včely žili. Zvyšuje schopnosť organizmu odbúravať škodlivé látky a svojim vysokým obsahom fruktózy je zdrojom rýchlo využiteľnej energie. Môže sa používať aj na liečbu popálenín, urýchľovanie hojenia rán alebo na zapálené oblasti pokožky. Spísať účinky a využitie medu by bolo na celú hrubú knihu.
Recepty z medu
Antibakteriálny zábal na regeneráciu vlasovej pokožky
Pri problematickej pokožke hlavy, lupinách alebo svrbivej vlasovej pokožke zmiešame 10 lyžíc medu s ricínovým olejom a pri izbovej teplote nanesieme priamo ku končekom vlasov. Necháme pôsobiť minimálne 1 hodinu. Čím dlhšie pôsobí med, tým viac látok pokožka vstrebá. Po uplynutí potrebnej doby vlasy zmyjeme čistou vlažnou vodou. Odporúčame použiť šampón bez silikónov.
Rýchla pomoc po búrlivej noci
Ak ste to večer trochu prehnali s alkoholom a na druhý deň vám nie je práve najlepšie užite 2 polievkové lyžice medu. Schopnosť medu zbavovať telo škodlivých látok vám môže pomôcť.
Chrípka
Do 200 ml vlažného mlieka vmiešame 2 polievkové lyžice medu a vypijeme. Med pôsobí antibakteriálne na zapálené hrdlo. Opakujeme viackrát denne.
Proti rôznym chorobám
Veľký koreň zázvoru (ďumbiera) nakrájame na veľmi malé kúsky a zmiešame s 0,5kg medu. Užívame 3x denne čajovú lyžičku.
Med a diabetes
V posledných rokoch stúpol záujem o včelie produkty. Je to spôsobené tým, že ľudia sa prinavracajú k prírodným hodnotám a namiesto umelých látok by radi používali prírodne a neinvazívne zdroje liečiv. Včelie produkty sú čisto prírodné a ľudí priťahujú najmä svojou dostupnosťou a finančnou nenáročnosťou. Je vedecky potvrdené aké pozitívne vplyvy majú včelie produkty na liečbu širokej škály chorôb a medzi ne patrí aj cukrovka. Samozrejme nedajú sa použiť ako primárne liečivá ale skôr ako doplnková liečba. Včelie produkty umožňujú v pravidelnej konzumácii udržiavať glykemické hodnoty v optimálnom rozmedzí. To najpodstatnejšie je, že zabraňujú odumieraniu buniek a majú na pacientov postihnutých cukrovkou pozitívny vplyv. Dôležité je ale uvedomiť si, že aj med obsahuje sacharidy s vysokým glykemickým indexom, a práve preto by mali diabetici započítavať túto hodnotu do odporúčanej dennej energetickej hodnoty. Užívanie medu konzultujte so svojím lekárom, ktorý má skutočne o tom prehľad.
Terapia včelím vzduchom
Klasická medicína používa podávanie liečiv aj respiračne. Ukázalo sa to ako veľmi účinná metóda, ktorá dopraví potrebné látky rýchlo na miesto určenia. Obchádza sa tým napr. celý tráviaci systém alebo podávanie cez kožu. Tak isto funguje aj terapia včelím vzduchom, lepšie povedané mikroklímou včelieho úľa. Táto mikroklíma obsahuje všetky dôležité látky ako ostatné včelie produkty. Ide napr. o enzýmy, cholín, izoprény, slinný sekrét včiel, tekuté voskové čiastočky, hormóny, feromóny, alkohol, éterické oleje a mnohé iné. Terapiu vyvinul prof. Dr. Eberhard Bengsch. Na terapiu slúži prístroj Api-air, ktorý pomocou hadice z úľa nasáva vzduch priamo cez filter do inhalačnej masky pacienta. Vzduch z úľa je veľmi vlhký a má ideálnu teplotu približne 36°C. Táto metóda je bezpečná, veľmi účinná, môže sa kombinovať s inými liečebnými metódami, nie je návyková a doplňuje kompletne využitie včelích produktov. Včelie produkty sa dajú teda užívať vnútorne (jesť, piť, žuvať), natierať na seba a aj inhalovať.
Zdroje:
apires.sk
medaren.sk