arasidyTieto oriešky patriace medzi najznámejšie odrody na svete pochádzajú z Južnej Ameriky. Pestujú sa všade na svete. Arašidy sú vlastne kry, majúce výšku približne 70 cm. Na konci každej vetvičky môžme nájsť žltý kvet. Po opelení sa vetvičky začnú ohýbať k zemi a semenníkmi sa zavŕtavajú do zeme zhruba 5 – 10 cm kde dozrejú na lusky ako ich poznáme. Možno málokto vie, že na čerstvých arašidoch by sme si moc nepochutnali, pretože čerstvé chutia ako fazuľa. Treba ich najprv pražiť aby sme z nich dostali chrumkavú pochúťku. Podľa doposiaľ známych výskumov sú označené ako vysokokvalitná potravina.

Samozrejme hovoríme o nesolených. Práve solené majú veľmi málo spoločného s týmto článkom. Ak si chcete dopriať kvalitné oriešky tak jedine nesolené. Najlepšie spravíte ak si ich sami nalúskate. Pozrime sa, prečo sú arašidy právom označené ako vysokokvalitná potravina. Obsahujú veľmi kvalitné bielkoviny, pomáhajú krvotvorbe, majú výborný vplyv na nervovú sústavu, pôsobia pri chorobách srdca a látkovej premeny.
Napomáhajú pri liečení kožných ochorení a taktiež chránia zuby pred zubným kazom. Sú výrazným zdrojom antioxidantu resveratrolu.

Ten je obsiahnutý v tmavom hrozne a červenom víne a chráni srdce a cievy, dokonca bráni steatóze pečene. Steatóza pečene je chorobné stukovatenie pečene, ktoré je spôsobené nadmerným užívaním alkoholu ale aj dôsledok obezity. Pražením arašidov sa ich antioxidačný účinok zvyšuje až o 22%. Pokiaľ siahnete po arašidovom oleji ten má podobné účinky. Viac o oleji nájdete v časti „Olej ako liek – Potravinárske oleje„.

Arašidy obsahujú mononenasýtené (olejové) a esenciálne mastné kyseliny, vitamíny B1, B6, B9, C, E a niacín (B3). Ďalej vápnik, horčík a draslík ktorým obsahom predbehnú aj mäso či vajcia. Podzemnica olejná (arašidy) má nemalý účinok na semenníky a pôsobí ako afrodiziakum. Je to preto, že arašidy obsahujú arginín, ktorý je hlavnou zložkou viagry. V stredoveku boli arašidy zakázanou potravou mužov v kláštoroch pre ich účinok. Nedá sa nespomenúť aj podobnosť plodov s mužskými semenníkmi. Tak ako napr. vlašské orechy sa podobajú mozgu, fazuľa obličkám a pod. Podobnosť ovocia či zeleniny na ľudské orgány nieje náhodná.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *