Aromaterapia, niekedy tiež prezývaná terapia esenciálnymi olejmi, je holistická liečba, ktorá používa prírodné výťažky z rastlín aby zlepšila zdravie a duševnú rovnováhu človeka. Esenciálne oleje sa tiež nazývajú éterické oleje alebo silice. Extrahujú sa z kvetov, listov, stoniek, kôry, koreňov a obsahujú podstatu rastliny.
Aromatické esenciálne oleje sú vhodné na zlepšenie nielen zdravia tela, ale aj mysle a ducha. Najúčinnejšie sú 100% prírodné oleje, ktoré neobsahujú syntetické zložky.

Človek a rastlina sú udržované pri živote rovnakou životnou silou, čo vytvára medzi nimi harmonický vzťah. Ak obsahujú oleje syntetickú prímes, narúša to túto rovnováhu. Podľa výskumov je na našej Zemi viac ako 350 000 druhov rastlín. Z toho je asi iba 5%, a teda 17 500 druhov, z ktorých je možné vyprodukovať éterické oleje. Doposiaľ bolo z rastlín získaných asi 3000 druhov olejov a ostatné ešte čakajú na svoje objavenie. Len asi 400 z týchto druhov olejov je možné zakúpiť v obchodoch.

Krátka história:
O blahodarnom účinku éterických olejov je ľudstvo presvedčené už od staroveku. Egypťania a obyvatelia Grécka, či dokonca Babylončania používali silicové oleje nielen ako liek, ale aj na výrobu rôznych parfumov. Skutočnými odborníkmi vo výrobe parfumov boli Rimania a Gréci. Rimania využívali rôzne druhy parfumov na telo, ale i vlasy, šaty, do kúpeľov a na masáže. Arabský lekár Avicena pomohol rozvoju aromaterapie vďaka destilácii, čo viedlo ku veľkému pokroku vo svete aromatických látok. Do Európy sa dostali počiatky aromaterapie vďaka križiackym výpravám a už v 13. storočí tu začína móda vôní. Prvé štáty s rozsiahlejšou históriou aromaterapie boli Francúzsko a Taliansko. Veľkú zásluhu na rozvoji aromaterapie v spojení s čínskou medicínou mal Grabriel Mojay.

Hlavný princíp aromaterapie:
Hlavným princípom aromaterapie je pôsobenie esenciálnych olejov na človeka nielen vo fyzickej ale aj v emočnej a mentálnej rovine. Aromaterapia je vhodná pre všetky vekové skupiny vrátane detí. U tehotných žien a bábätiek je vhodná konzultácia s odborníkom.

Individuálne liečenie:
Každý olej disponuje všeobecnou charakteristikou, ktorá ho určuje k liečeniu typických ochorení. Každý človek je však unikátny a preto je potrebné voliť liečbu olejmi tiež individuálne. Iba vďaka správne navolenej kombinácii aromatických látok dokážeme liečiť chorého tak, aby sme odstránili jeho nedostatky a naopak podporili jeho vlohy.

Ako fungujú aromatické látky:
Naše telo dokáže aromatické látky vďaka lipofilnej povahe, a teda schopnosti rozpúšťať sa v tukoch, absorbovať, a tak sa dostanú do nášho krvného obehu. Preto ak používate prírodné oleje, nemusíte sa obávať, pretože po istom čase sa z nášho tela zasa vylúčia, pričom syntetické látky z tela už odchádzajú náročnejšie.

Zložky éterických olejov sa do nášho tela absorbujú:
1. Vdychovaním (inhalovaním)
2. Cez pokožku alebo sliznice
3. Orálnym podaním

Použitie:
Použitie aromatických látok je rôznorodé. Patria sem aromaterapeutické masáže, inhalácie, kúpele, aromalampy, ošetrovanie pokožky, difuzéry a mnohé ďalšie.

Inhalovanie esenciálnych olejov:
Aromaterapia lieči vďaka čuchu a vôňam. Vône dokážu vyvolať nielen spomienky alebo zlepšiť náladu, ale tiež pomôcť pri uzdravovaní a liečbe chorých. Vône dokážu naše emócie ovplyvniť pozitívne alebo negatívne bez toho, aby sme si to plne uvedomili. Na inhalovanie môžete použiť rôzne inhalačné prístroje, prípadne olej namiešať do aromalampy či difuzéra.

Oleje pri vdychovaní prenikajú cez nos ku koreňu vnútorného nosa vystlaného tenkou vrstvou sliznice. Do sliznice prerastajú jemné chĺpky, ktoré vytvárajú tenkú vrstvu čuchových nervových buniek, kde sa neurón stretáva priamo so zdrojom stimulácie. Druhý koniec každého neurónu vedie priamo k čuchovému centru v mozgu. Vďaka tomuto prepojeniu dokážu čuchové stimulácie vyvolať priamu reakciu nervového systému. Pomocou inhalácie aromatických zložiek dokážete svoje telo zbaviť stresu, zahnať depresie, únavu, nespavosť, ale tiež bolesti a zmierniť alebo úplne vyliečiť mnohé respiračné ochorenia.

Aromaterapeutické masáže:
Éterické oleje prenikajú cez pokožku pomalšie, a teda bezpečnejšie. Ak dodávame esenciálne oleje do organizmu cez pokožku, cestujú po našom tele s telesnými tekutinami a tak preniknú priamo do orgánov.

Kozmetika:
Mnohé esenciálne oleje majú omladzujúce a skrášľujúce vlastnosti. Vďaka prirodzenému pôsobeniu esenciálnych olejov na pokožku sa dokážete zbaviť uhrov, akné a vyrážok. Vďaka prenikavej vôni krémov bude nielen vaša pokožka revitalizovaná, ale zrelaxujete tak aj vašu myseľ.

Orálne alebo vnútorné užívanie esenciálnych olejov:
Je potrebné upozorniť, že éterické oleje sú primárne určené na vonkajšie použitie. Pri vnútornom užívaní esenciálnych olejov musíte byť naozaj opatrní a musíte vedieť čo robíte, preto je vhodné sa vopred poradiť so skutočnými odborníkmi v aromaterapii, ktorí vám odporučia aký olej použiť a hlavne vám presne podľa vašej potreby nastavia dávkovanie.

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob užívania éterických olejov, rozhodne sa vopred presvedčte o kvalite a 100% prírodnom pôvode olejov.

Zdroje:
www.medicalnewstoday.com
invivomagazin.sk

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *