Atopický ekzém je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré nemá infekčný pôvod. Nazývame ho aj atopická dermatitída. Vzniká v dôsledku nadmernej reakcie imunitného systému. Koža sa potom vysúša a dochádza k porušeniu jej ochrannej bariérovej funkcie. Cudzorodé látky a toxíny sú ľahšie priepustné, čo spôsobuje vznik ekzému. Je ním postihnutých asi 20% detí a 10% dospelých. Vyskytuje sa najmä na lícach, krku, na zhyboch rúk a nôh aj trupe už v dojčenskom a detskom veku a u mnohých prechádza až do obdobia dospelosti. Počas detstva sa k nemu zvyčajne pridruží aj alergická nádcha, ktorá podporí vznik prieduškovej astmy pretrvávajúcej aj v dospelom veku. Tomuto procesu hovoríme alergický pochod.
Ako sa prejavuje atopický ekzém
- svrbiaca pokožka
- pľuzgiere
- vyrážky
- červené plochy po celom tele
- suchá a zhrubnutá koža
- mokvavé plochy
Prečo vzniká atopický ekzém?
Vznik ekzému je spôsobený viacerými faktormi. Patrí medzi nich genetická predispozícia, vplyvy vonkajšieho prostredia (prach, roztoče, dráždivé látky) a vplyvy vnútorného prostredia (infekcie, úroveň hladiny hormónov). Genetická predispozícia je najdôležitejšia. Ak atopickou dermatitídou trpí aspoň jeden z rodičov, asi v 30 – 40% sa prejaví aj u dieťaťa. Keď sa objaví u obidvoch rodičov, v osemdesiatich percentách sa na ňu bude liečiť aj dieťa.
Čo ovplyvňuje priebeh atopického ekzému?
Potravinové alergény
Potravinové alergény hlavne kravské mlieko, syry, arašidy, morské plody, zeler a sója prispievajú k jeho zhoršeniu. Ak už máte potvrdenú potravinovú alergiu, môže spustiť vznik ekzému. Vtedy začne organizmus produkovať látku – histamín, ktorý spôsobí začervenanie pokožky, svrbenie kože, opuchy, ekzém, alergickú nádchu či bronchiálnu astmu. Niektorí môžu mať aj tráviace problémy. Potraviny s obsahom tzv. termolabilných alergénov, ktoré sa teplom rozložia sa potom môžu bezpečne konzumovať. Arašidy, zeler a petržlen k nim nepatria, pretože obsahujú termostabilné alergény, ktoré sa vplyvom tepla nemenia.
Ak chcete zistiť na aké potraviny ste alergický, existuje diagnostický test potravinovej intolerancie s názvom Food Detective. Verzií testov je viac. Treba si vybrať. Týmto spôsobom sa môžete úspešne vyhýbať potravinám, ktoré vám zhoršujú váš stav.
Vzdušné alergény
Roztoče, prach, pele tráv a burín patria medzi vzdušné alergény, ktoré zhoršujú priebeh atopického ekzému. Tieto drobné častice do tela prenikajú vdýchnutím a následne sa usadia na sliznici priedušiek a pľúc, čím dochádza ku vzniku alergickej reakcie a astmy. Pri styku s kožou a očami vyvolávajú atopickú dermatitídu a zápaly očných spojiviek.
Kontaktné alergény
Najčastejšie alergizujúcimi látkami, ktoré spôsobujú vznik kontaktného ekzému sú kovy, kozmetika, parabény a lanolín.
- Lanolín je tuk získaný z ovčej vlny. Ovce sú vďaka nemu chránené pred zimou, vetrom, dažďom či inými vplyvmi klímy. Často je pridávaný do kozmetických krémov. Keďže ovce prichádzajú do kontaktu s rastlinami, ktoré boli ošetrované pesticídmi, tie sa následne dostanú do vlny týchto zvierat a potom do kozmetiky. Tým lanolín podnieti vznik dermatitídy alebo alergie.
- Parabény sú konzervačné látky, ktoré sa pridávajú do liekov a kozmetiky, čím predlžujú ich trvanlivosť. Tieto čisto chemické zložky pri kontakte s citlivou pokožkou spôsobujú ekzém.
- Nikel, kobalt a chróm sú kovy, ktoré sú častou príčinou vzniku kontaktnej dermatitídy. Nájdete ich v šperkoch, minciach, ihlách, pracovných nástrojoch, odevoch aj v stavebných hmotách.
Ak chcete predísť vzniku kontaktného ekzému, vyhnite sa priamemu styku kože s alergizujúcou látkou.
Ako sa lieči atopický ekzém?
Pravidelné premasťovanie pokožky
Masti, krémy, emulzie a roztoky obnovujú ochranný film kože, zvyšujú jej hydratáciu a elasticitu a zabraňujú jej vysušovaniu. Voláme ich emolienciá. Počas dňa niekoľkokrát nanášame ich tenkú vrstvu na lokálne časti alebo na celé telo. Nie je vhodné, aby obsahovali parfumy, parabény a konzervačné látky. Aby ste zabránili tvorbe a šíreniu infekcií, koža musi byť dostatočne umytá. Na premasťovanie sú vhodné aj prípravky s obsahom prírodných látok ako muškátový, konopný a levanduľový olej.
Skupiny liekov, ktoré sa používajú pri liečbe atopického ekzému sú lokálne kortikoidy, ktoré sú hormonálneho pôvodu a ako masti sa nanášajú na kožu najmä pri akútnej dermatitíde. Ďalšou skupinou sú antihistaminiká, ktoré zmierňujú svrbenie aj alergické prejavy. Formou tabliet a injekcií sa podávajú kortikoidy pri výraznejšom zhoršení ochorenia. Antibiotiká liečia infekcie spojené s ekzémom.
Úprava prostredia
Zo svojho bývania odstráňte záclony, koberce a deky, ktoré sú najväčšími pohlcovačmi prachu, roztočov a plesní. Vhodná teplota vzduchu je 20 °C. Používajte čističky vzduchu a zvlhčovače , aby ste zvýšili kvalitu vzduchu a jeho dôkladné prečistenie. Denne upratujte čistiacimi prostriedkami bez obsahu agresívnych látok, vetrajte a v priestore nefajčite. Iba takto docielite úspešnosť terapie.
Zmena stravovacích návykov
Zo svojho jedálnička vylúčte alergizujúce potraviny ako sú dráždivé pikantné jedlá, orechy, čokolády, citrusy – ananás, mango, pomaranč, grapefruit. Pravidelne konzumujte potraviny s obsahom protizápalových látok, probiotiká, polynenasýtené mastné kyseliny, ovocie, zeleninu a vitamín D.
Probiotiká
Probiotiká sú živé mikroorganizmy priaznivo ovplyvňujúce zloženie črevnej mikroflóry. Ich schopnosť priľnúť k bunkám črevnej sliznice potláča množenie patogénnych baktérií, čím prispievajú k zvýšeniu imunity, liečbe črevných zápalov, vírusov, infekcií, atopického ekzému a alergie. Najmä Lactobacillus acidophilus a Bifidobakterium stabilizujú a hoja sliznicu žalúdka a čriev, čím pozitívne vplývajú na priebeh ekzému.
Polynenasýtené mastné kyseliny
Telo si ich nevie samo vyrobiť, preto mu ich musíme dodávať formou stravy alebo výživových doplnkov. Svojimi protizápalovými účinkami zmierňujú svrbenie a zápaly kože, podporujú liečbu atopickej dermatitídy. Najznámejšie z nich sú kyselina linolová a linolenová, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, zvyšujú činnosť mozgu, zlepšujú ostrosť zraku, činnosť srdca a ciev. Ich zdrojom sú ľanové, tekvicové a chia semienka, makrela a losos.
Ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina vyživia pokožku dôležitými vitamínmi A, B, C a E aj minerálmi, zinkom, mangánom a meďou. Vitamíny detoxikačnými účinkami odstránia z organizmu škodlivé látky a zlepšia kvalitu pokožky. Obsah karoténov v zelenine a ovocí posilní sliznice pľúc, žalúdka, čriev, obličiek aj kože.
Vitamín D
Získavame ho predovšetkým zo slnka, ale aj konzumáciou rýb, teľacej a bravčovej pečene, mlieka, syrov a vajec. Výskumy dokazujú, že pri jeho nedostatku v tele sa zhoršujú prejavy atopického ekzému. Tento vitamín navyše zlepší hustotu a štruktúru vašich kostí, pretože podporuje vstrebávanie vápnika do organizmu.
Ďalej môžte aplikovať BIO lampu pomocou ktorej sa zrýchľujú protizápalové a regeneračné procesy v koži. Kožní lekári odporúčajú aj špeciálny ovsenný kúpeľ. Ide o prírodný extrakt z ovsa, vhodný aj pre novorodencov. V neposlednom rade sa odporúča aj kúpeľná liečba. Môžte skúsiť maďarské kúpele Hevíz.
Ak chcete, aby liečba atopického ekzému bola úspešná, je nevyhnutné dodržiavať celkovú liečbu – premasťovať pokožku a užívať lieky, zmeniť spôsob stravovania a upraviť svoje prostredie.
Zdroje:
imunoglukan.com
pravdyoatopii.sk
imunovital.sk
food-detective.sk