badian, korenina, koreninyTáto menej známa a u nás používaná korenina k nám dorazila niekedy v 17. storočí. Jej domovom je Čína. Používanie v tradičnej čínskej medicíne pretrvalo až dodnes. Liečia s ňou napríklad reumatizmus a trávenie. Badián patrí do čeľade magnólií. Darí sa mu v mierne kyslej pôde s priemernou ročnou teplotou okolo 18 °C. Plody prináša okolo 10. roku života a dorastá do výšky okolo 15 m. Jeho ďalšie názvy sú čínsky aníz, hviezdicový aníz. Badián je plodom Anízovca pravého. Sú aj iné druhy anízovcov, napr. japonský je jedovatý. V niektorých krajinách majú zvyk ho po jedle žuť. Pomáha tak tráveniu a po požití zanechá ústa svieže.

Dá sa povedať, že je vzdialeným príbuzným anízu, feniklu, rasce a kôpru, pretože má podobné účinky. O niečo bližšie má zrejme k sladkému drievku a chutí viac do sladka. Badián obsahuje dosť kyseliny šikimovej, omega 6, ďalej listovú, l-askorbovú, pantoténovú a quercetín. Z vitamínov obsahuje A, B, C. Z minerálov obsahuje veľa vápnika, fosforu, draslíka, železa, horčíka a ďalej sodík, zinok, selén, meď, mangán. Má výborné antivírusové účinky, ďalej dobre bojuje proti plesniam, baktériám a pomáha ničiť voľné radikály. Svojou vôňou uvoľňuje psychiku a ukľudňuje.

Badián posilňuje imunitu, dobre ovplyvňuje menštruáciu a vraj uľahčuje pôrod. Odstraňuje plynatosť, uvolňuje kŕče hladkého svalstva, upravuje črevnú mikroflóru a pomáha črevám vstrebávať živiny. Dobre pôsobí na cholesterol, cievy, srdce, obličky a močovo-pohlavný systém. Liečia sa ním aj dýchacie cesty, uvoľňuje hlieny, čistí pokožku a pomáha aj kĺbom. Niekto ho zvykne pridávať aj do kompótov. Používa sa aj pri výrobe slivkového lekváru, likérov, dochucujú sa ním cukrovinky. Využíva sa aj v pečenom čaji.

Sušený aj čerstvý sa dá použiť aj na okorenenie mäsa (vareného, pečeného, grilovaného, marínovaného), do omáčok, zálievok, prívarkov, pečených (opekaných) zemiakov. U nás sa moc nepoužíva, no ázijská kuchyňa ho vie využiť v množstve receptov. Chutný je aj ako čaj. Použite 1 čajovú lyžičku čerstvo nastrúhaného badiánu a zalejte nie vriacou vodou. Podobne sa dá použiť aj aníz.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *