Bankovanie, Breussova masáž, Dornova metóda

bankovanie, masazeBankovanie

V posledných rokoch sa stáva bankovanie čoraz rozšírenejším a je hojne využívané najmä medzi športovcami. Známym propagátorom je napríklad plavec Michael Phelps.

Počiatky bankovania siahajú do starovekej Číny, v modernej dobe (a medicíne) sa začalo vo väčšom využívať v 70. rokoch minulého storočia pri liečbe jaziev a popálenín.

Ako to funguje?

Kontakt s pokožkou masér vykonáva pomocou vákuových baniek, ktoré na princípe podtlaku nasajú kožu a vytvoria kožnú riasu (záhyb). Podľa potreby je možné s bankami po tele pohybovať, no často sú využívané staticky. Banky môžu byť z rôzneho materiálu, najčastejšie sa využívajú sklenené alebo silikónové.

Podtlak, ktorý v banke vznikne, spôsobí vtiahnutie pokožky a podkožného tkaniva do banky. Začnú sa rozširovať cievy, čo vedie k zvýšenému prietoku v kapilárach. Kapiláry sú jemné povrchové cievky, ktoré však často tento nápor krvi nezvládnu, začnú praskať a vznikajú krvné podliatiny, ktoré sú pre tento druh terapie charakteristické. Banky môžeme prikladať nielen na chrbát, ale aj na nohy, ruky, brucho, podbruško či hrudník.

V prípade bankovania existujú značné medzery vo výskume, no jeho dlhoročná tradícia a skúsenosti masérov aj klientov ho radia na popredné priečky využívaných terapií.

Účinky bankovania vieme rozdeliť na miestne a celkové. Miestne priamo súvisia s mechanickým tlakom, resp. podtlakom vyvíjaným na pokožku. Zväčšuje sa prietok krvi, dochádza k dráždeniu receptorov kože. V dôsledku praskania kapilár (vznikajú podliatiny) prebehnú v tele procesy, ktorých výsledkom je produkcia oxidu dusnatého, bilirubínu a železa.  Je preukázané, že tieto látky majú antioxidačné, protizápalové a neuromodulačné účinky, ktoré pôsobia na úrovni celého organizmu.

S čím pomôže bankovanie?

  • únava
  • stuhnuté svalstvo
  • bolesť chrbtice (preukázaná znížená bolestivosť v oblasti driekovej chrbtice)
  • spazmy
  • blokády
  • bolesti hlavy
  • problémy s vnútornými orgánmi

Pozor! Vyhnite sa bankovaniu, ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi, ste tehotná, trpíte vysokým krvným tlakom alebo ste onkologický pacient.

Vedeli ste?

Existuje aj tzv. mokré bankovanie, čo je forma bankovania, ktorá môže byť využívaná iba v nemocničných zariadeniach. Pred priložením banky a vytvorením podtlaku sa koža nareže. Maséri v masážnych salónoch môžu praktizovať iba tzv. suché bankovanie, ktoré pracuje s podtlakom bez porušenia povrchovej štruktúry kože.

Breussova masáž

Máte problémy s platničkami? Potom ste ideálnym adeptom na Breussovu masáž, ktorá sľubuje ich ozdravenie a regeneráciu.

Určite ste už počuli, že ideme spať o pár centimetrov nižší, než sme sa ráno zobudili. Ako je to možné? Predstavte si vašu chrbticu ako živý systém, ktorý každý deň tvrdo pracuje na tom, aby ste mohli sedieť, stáť či vykonávať akýkoľvek iný pohyb. Pri každom pohybe vznikajú nárazy, ktoré musia byť tlmené, aby nedochádzalo k poškodzovaniu kostí – tu prichádzajú na rad medzistavcové platničky. Počas celého dňa sa stenčujú a strácajú tekutinu, ktorú znovu nasajú, keď sa chrbtica a svaly okolo stavcov uvoľnia.

Breussova masáž funguje na podobnom princípe. Pracuje s akupresúrnymi bodmi chrbtice, pomocou ktorých uvoľňuje napätie vo svaloch, uvoľňuje chrbticu a simuluje podmienky „spánku“ . Účinok masážnych hmatov je doplnený olejom z ľubovníka bodkovaného, ktorý je známy svojimi protizápalovými účinkami a pomáha vyživovať aj spojivové tkanivá.

S čím pomôže?

  • bolesti chrbtice
  • bolesti hlavy, migrény
  • brnenie v rukách, nohách
  • časté problémy so sedacím nervom
  • bolesti kĺbov

Dornova metóda

Ak vás často trápia bolesti chrbta či hlavy, príčinou nemusia byť iba svalové spazmy.  Dornova metóda je šetrná terapia, ktorá využíva základné cviky a jemnú mobilizáciu na napravenie vzájomného postavenia kĺbov. Pomôže s vychýlenými stavcami, zlým držaním tela či postavením panvy, ktoré môže priamo ovplyvňovať aj funkčnú dĺžku vašich končatín.

Ako to prebieha?

Dornova metóda sa často zaraďuje po Breussovej masáži, ktorá svaly chrbtice ideálne uvoľní a uľahčí manuálne pôsobenie terapeuta. Ten vykonáva jemné plynulé pohyby, ktorými postupne napráva chybné postavenie jednotlivých častí tela a kĺbov. Nevyužívajú sa prudké pohyby ako v chiropraxii, no je nevyhnutná aktívna spolupráca klienta.

Čo môže vyriešiť Dornova metóda?

  • bolesti chrbta
  • bolesti hlavy
  • skoliotické držanie tela
  • rozdielnu dĺžku končatín (ak nie je vrodená, ale je v dôsledku nerovnosti postavenia kĺbov)
  • vdovský hrb (predsunuté držanie hlavy, bolestivá šija)
  • brnenie v končatinách
loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *