Benedikt lekársky, Betonika lekárska, Bôľhoj lekársky

liecive byliny, bylinky, bylinyBenedikt lekársky

Cnicus benedictus

Čeľaď: astrovité (Asteraceae)

Ľudové názvy: ostropes, bodliak požehnaný, zajačie oko, krasovlások.

Benedikt lekársky nie je len liečivou rastlinou, je taktiež používaný ako potravina. Dnes sa pridáva do bylinných likérov, v minulosti sa používal pri výrobe piva. Väčšina ľudí považuje benedikt za burinu.

Liečivé účinky:

  • pri chorobách dýchacích ciest,
  • pri nervových ochoreniach spojených s nespavosťou,
  • pri reume,
  • ako močopudný prostriedok,
  • v prípravkoch na spevnenie poprsia,
  • má antibakteriálne a protinádorové účinky
  • na posilnenie organizmu.

Nežiadúce účinky: Príliš veľké dávky môžu vyvolať nauzeu (nevoľnosť) a poškodiť obličky. I keď sa benedikt ľudovo často spája s kojením, nemal by sa v tomto období užívať, a to ani počas tehotenstva.

Zber: Zberá sa vňať 2 až 3 krát do roka. Rastlinu je možné sušiť v umelých podmienkach do 50 °C. Vňate je potrebné sušiť jednotlivo, pretože z ich žliaz vyteká lepkavá tekutina.

Použitie:

Čerstvá šťava sa používa zvonka aj vnútorne na posilnenie organizmu, ale i pri všetkých ostatných ochoreniach, na ktoré priaznivo pôsobí.

Odvar sa získa povarením 1,5 gramu drogy v dvoch pohároch vody. Užíva sa denne na všetky spomenuté ťažkosti ale i zvonka na vredy vo forme obkladu.

Zápar pripravíme zaparením 1 až 2 polievkových lyžíc drogy v pol litri vody. Používa sa najmä pred jedlom pri žalúdočných a žlčových ťažkostiach, ochorení dýchacích ciest a nespavosti.

Tinktúra sa dá kúpiť už ako hotový produkt, ale v prípade domácej prípravy je najlepšie skombinovať usušené a čerstvé lístky s čistým alkoholom.

 

Betonika lekárska

Betonica officinalis

Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Ľudové názvy: bukvica, babin zub, červený čistec, lesná betonika, hnedá betonika, betonia.

Osobný lekár rímskeho cisára Augusta liečil pomocou betoniky až 47 rôznych chorôb. V Taliansku neskôr vzniklo príslovie – predaj kabát a kúp si betoniku.

Liečivé účinky:

  • pri chorobách dýchacej sústavy
  • pri zápale močových ciest
  • na ukľudnenie nervov
  • ako obklad na rany a opuchliny
  • na reumu

Nežiadúce účinky: O betonike nie sú známe žiadne vedľajšie účinky.

Zber: Zberá sa horná časť vňate na začiatku obdobia kvitnutia. Rastlinu je možné sušiť v umelých podmienkach do 40 °C. So sušenou betonikou je potrebné pracovať v rukaviciach, pretože kvety sú pichľavé.

Použitie:

Prášok sa vyrába rozdrvením sušenej vňate. Užíva sa v množstve 1 až 2 gramy prášku trikrát denne a zapíja sa vodou.

Tinktúra sa pripraví v pomere 1/3 fľaše drogy a 2/3 liehu. Suroviny necháme macerovať a užíva sa 2 až 3 krát denne po 30 až 50 kvapiek lieku.

Zápar vyrobíme zmiešaním 5 gramov vňate so 100 ml horúcej vody. Používa sa pri zápalových ochoreniach a ťažkostiach.

Čaj vyrobený bežným spôsobom sa pije trikrát denne a pôsobí upokojujúco pri zápaloch dýchacích ciest a močového mechúra. Zvonka je čaj možné využiť ako obklad na rany a opuchliny.

 

Bôľhoj lekársky

Anthyllis vulneraria

Čeľaď: bôbovité (Fabaceae)

Ľudové názvy: úročka, úročník, žltá ďatelina, skalák, solník, žlťák.

Bôľhoj bol v minulosti významnou krmovinou a i dnes ho stále spása dobytok. Semená spásaných plodov prejdú tráviacim traktom bez porušenia a následne ľahšie vyklíčia. V našej prírode existuje niekoľko druhov bôľhoja, ktoré majú rozdielne znaky ako napríklad výšku či chlpatosť. Stavba súkvetia bôľhoja lekárskeho je tak špecifická, že je len veľmi ťažké ho zameniť s iným poddruhom.

Liečivé účinky:

  • zvonka na ťažko sa hojace rany
  • na povzbudenie metabolizmu
  • na prečistenie tela
  • ako kloktadlo pri zápale ústnej dutiny

Nežiadúce účinky: Bôľhoj nemá zatiaľ žiadne známe vedľajšie účinky. Do dnešnej doby však nebol natoľko preskúmaný, aby sa dalo toto tvrdenie vedecky podložiť.

Zber: Pre použitie v ľudovom liečiteľstve sú hodnotné kvetné hlávky. Sušia sa v tieni a to dostatočne rýchlo, aby kvety nestratili svoju farbu.

Použitie:

Zápar sa pripravuje z dvoch lyžíc sušenej drogy s pol litrom vriacej vody. Využíva sa na vnútorné užívanie pri očiste organizmu a zvonka na ošetrenie mokvajúcich rán. Používa sa taktiež na vyplachovanie úst pri zápalových ťažkostiach.

Lahodná čajová zmes sa pripravuje z kvetov bôľhoja a trnky spolu s listami maliny a jahody.

Čerstvé kvety sa dajú po rozotretí použiť na ťažko sa hojace rany.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *