bôbVždy patril na stoly chudobnejších ľudí, no svoju nízku cenu vyvažoval kvalitnou nutričnou hodnotou. Jeho pôvod sa pravdepodobne nedá presne určiť, pretože zdroje uvádzajú Áziu, Stredomorie, Afriku. To však nie je podstatné. Stopy bôbu siahajú až niekde do doby bronzovej. Našiel sa aj vo vykopávkach egyptských hrobov chudobnejších ľudí, pretože bôb nebol obľúbený medzi bohatými. Využíval sa dokonca aj pre väzňov v podobe čisto bôbového chleba, ktorý museli jesť ako jedinú obživu po dobu viac ako rok. V podstate to bola pre väzňa výhra, pretože bôb obsahuje kvalitné živiny. Bôb je vhodný na výsadbu u nás, má rád vlhké ale prevzdušnené pôdy. Je to jednoročná rastlina a dobre znáša aj menšie mrazy. Niektoré odrody sa dajú dokonca vysádzať aj pred zimou.

Kedysi bol bôb využívaný hlavne na múku, no v súčasnosti sa využíva hlavne varený. Dáva so do rôznych nátierok, používa sa ako príloha, dá sa použiť aj do zeleninových šalátov a pod. Po dôkladnom uvarení a zbavení šupky, môžte z neho pripraviť aj kašu. Jeho chuť pripomína trochu gaštan jedlý a tak ako gaštan sa dá opražiť aj na panvici. Bôb je dobrou zásobárňou bielkovín. Obsahuje ich až 25%, čo je vysoké percento medzi strukovinami a semenami vôbec. Na rozdiel od bielkovín je obsah aminokyselín nízky.

Z minerálov obsahuje bôb železo, vápnik, draslík, meď, fosfor, horčík, sodík, zinok a ďalšie stopové prvky. Bôb obsahuje aj zopár vitamínov a to hlavne A, B, C a E. Dobre pôsobí na tráviace ústrojenstvo, pomáha proti vysokému tlaku, je dobrou prevenciou aj proti Parkinsonovej chorobe a malárii. Do dnes je v niektorých kultúrach považovaný za afrodiziakum. Je možné z neho pripraviť aj nátierku podobnú humusu z cícera. Svoje vlastnosti umocní ak v nátierke použijete aj senovku grécku. Bôb je ľahko a rýchlo stráviteľný a ak si ho pripravíte napríklad s kyslým mliekom, máte rýchly a výživný obed.

Ak by ste natrafili na bôbovú múku, môžte ju využiť aj ako zábal na telo a špeciálne na kĺby. Dobre vyživí bunky. Ak máte chuť na nátierku, uvarte bôb do mäkka, opražte cibuľu na panvici, pridajte zopár strúčikov roztlačeného cesnaku, zopár lyžíc olivového oleja, kremžskú horčicu (alebo čili, korenie), štipku soli a všetko rozmixujte na kašu. Natierajte na pečivo alebo ryžové chlebíky a ozdobte jarnou cibuľkou alebo pažítkou.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *