Telo je možné prirovnať k budove. Ako každá budova, tak isto aj vaše telo potrebuje pevný základ a oporu. Tú mu tvorí práve chrbtica. Chrbát je zapájaný pri takmer každom pohybe a denne ho mnohokrát využívate pri rôznych činnostiach. Práve jeho častým využívaním a veľa krát neprimeraným zaťažovaním dochádza k jeho opotrebovaniu a poškodeniu.
Bolesť chrbta je jeden z najčastejších problémov, ktoré trápia väčšinu ľudí v akomkoľvek veku. Môže vám to výrazne znepríjemniť bežný život a pokiaľ športujete, niektoré druhy športu už ani nebudete môcť vykonávať.
Ak chcete s bolesťou chrbtice skoncovať, musíte najprv pochopiť, ako začala.
Kde sa prejavuje bolesť chrbta
Chrbtica je časť tela, ktorá je neustále zaťažovaná. Najmenej sa zaťažuje v ľahu, kde na ňu vzniká tlak približne 20 až 25 kilogramov, pričom v sede vzniká tlak až 175 kilogramov. Počas stoja sa časť zaťaženia platničiek prenesie na medzi stavcové spojky. Šľachové úpony a svaly. Pokiaľ sedíte, svaly a úpony pracujú menej, z toho dôvodu pri nesprávnej polohe dochádza k vyššiemu tlaku na platničky.
Príčiny bolesti chrbta
1. Nesprávne držanie tela
Máte správne držanie tela? Jeden z najčastejší dôvod bolesti je práve zakrivenie chrbtice. Dôvodom býva nesprávne držanie tela. Najčastejšie sa stým môžete stretnúť pokiaľ máte sedavý typ zamestnania alebo pracujete často na počítači. Pokiaľ budete dlhodobo nesprávne polohovať držanie svojho tela, bude dochádzať k veľkému preťaženiu a tlaku na svaly a kĺby, čo môže viesť k vážnym problémom s vašou chrbticou.
2. Spánok
Za touto bolesťou je veľa krát zlý matrac alebo nesprávna poloha tela. Čo sa týka polohy, určite sa vyhnite spaniu aj ležaniu pri notebooku na bruchu. Ak máte tvrdú, nerovnomernú posteľ, investujte do kvalitnejšej a pohodlnejšej. Je to investícia hlavne do Vás!
3. Nedostatok vitamínov D, K a vápniku
Silné a zdravé kosti sú kvalitnou prevenciou pred týmito nežiaducimi účinkami. Mali by sme sa zamerať na vitamíny D, K a vápnik. Pomáhajú pri prevencii osteoporózy a spevneniu kostí. Ak tieto vitamíny nemáme v strave v dostatočnom množstve, musíme siahnuť bo doplnkoch, ktoré nám ich doplnia.
4. Nesprávna obuv
Za bolesťou chrbta sa môže skrývať aj nevhodná obuv. Platí to hlavne u nežného pohlavia, a to pri nosení opätkov. Vhodná je aj ortopedická obuv, ktorá môže zabrániť bolesti chrbta.
5. Ťažká záťaž
Pozor si dávajte, ak svoj chrbát preťažujete neprimeranou záťažou. Neplatí to len ak v posilňovni dvíhate ťažšie váhy, ale aj v bežnom živote, napríklad pri nakupovaní. Neprirodzeným zaťažovaním si nadmerne opotrebúvate chrbticu a vyvíjate veľký tlak, ktorý vám môže poškodiť a spôsobiť dlhodobé problémy s vaším chrbtom.
6. Nadváha
K poruchám chrbtice vedie aj to, pokiaľ trpíte nadváhou. Je to z dôvodu preťažovania váhonosných kĺbov ako kolená a bedrá, ktoré následne vedie k deformácií, čo má za následok artrózu a zmenu postavenia kĺbov.
7. Sedavé zamestnanie
Veľký pozor na zdravie svojej chrbtici by ste si mali dávať, pokiaľ vaša práca obsahuje dlhé hodiny strávené v sede. Pokiaľ máte zlú stoličku, polohu počas sedenia, dochádza k deformácií, ktorá vám môže spôsobiť nepríjemné bolesti a problémy.
8. Cvičenie brušných svalov
Áno, je to možno zvláštne, pokiaľ však nadmerne cvičíte brušné svalstvo, môže nastať svalová nerovnováha, ktorá súvisí s vaším chrbtom. Telo pôsobí ako celok. Je preto veľmi dôležité správne vyvažovať jednotlivé svalové skupiny počas tréningu. Tak isto, ako pri tlakových cvikoch je potrebné zvoliť taký istý počet cvikov ťahových, to isté platí aj pri brušných svalov. Mali by ste rovnako zaťažovať spodok chrbta, ako zaťažujete brušné svaly, aby bola dodržaná správna rovnováha a vyváženosť svalových partií.
Prevencia proti bolesti chrbta
Samozrejme ako prvá vec, ktorú odporúčajú doktori je odpočinok. Váš chrbát si potrebuje oddýchnuť. Mali by ste sa vyhnúť väčšej zaťaží a čo najmenej ho zaťažovať. Dobre je si dopriať niekoľko dní odpočinku.
Na záver tohto článku sa dozviete niekoľko cvikov, ktoré vám pomôžu spevniť váš chrbát a zamedziť jeho bolesti.