Borelioza, kliešťBorelióza – viete, ako ju rozoznať včas?

Prechádzky v prírode patria k tomu najlepšiemu, čo môžeme pre naše telo i myseľ spraviť. Často sa však môže stať, že si z nich prinesieme neželaný suvenír, o ktorom dlho nič netušíme. Príznaky sa môžu objaviť až v pokročilom štádiu. Viete rozoznať boreliózu? Prezradíme vám, prečo je dobré ju nepodceniť a ako vám v boji proti nej pomôže alternatívna medicína.

Lymská borelióza patrí medzi infekčné ochorenia. Spôsobujú ju baktérie rodu Borelia, ktoré dokážu prekonať aj hematoencefalickú bariéru a spôsobiť napríklad zápal mozgu. Infikovať sa ňou môžete takmer na celom svete a patrí k najčastejším ochoreniam, ktoré na človeka prenáša hmyz.

Narozdiel od ostatných baktérií sa borélie množia oveľa pomalšie, preto je aj priebeh ochorenia „natiahnutý“ a ťažko rozpoznateľný. Väčšinou nie je smrteľná, no môže mať komplikovaný priebeh.

Prečo je borelióza nebezpečná?

Veľa ľudí o svojom ochorení často nemá ani tušenie, až kým sa neobjavia pokročilejšie príznaky. Bohužiaľ, vtedy je už väčšinou neskoro a je veľká pravdepodobnosť, že liečba bude trvať oveľa dlhšie a ochorenie poriadne potrápi váš imunitný systém.

Priebeh boreliózy môžeme pre zjednodušenie rozdeliť do troch fáz, pričom v každej pozorujeme iné príznaky a objavuje sa v istom časovom rámci od uhryznutia kliešťom.

  1. fáza ochorenia – hľadajte vyrážku!

O šťastí v nešťastí môžu hovoriť ľudia, ktorým sa po uhryznutí kliešťom objaví v mieste uhryznutia veľká červená škvrna. Odborne sa jej hovorí erythema migrans. Je charakteristická veľkou plochou (pokojne aj veľkosť dlane) a tým, že smerom k stredu bledne. Môže svrbieť, no nie je bolestivá. Okraje sú výrazne ohraničené.

Ak boreliózu odhalíte v tomto štádiu, lekár vám predpíše antibiotiká a liečba býva v tomto prípade najčastejšie bez komplikácií.

V niektorých prípadoch sa červená škvrna neobjaví alebo si ju človek nevšimne. V takom prípade sa infekcia ďalej šíri po tele a po čase sa pridávajú ďalšie príznaky.

Pozor! Po odstránení kliešťa sa spravidla u každého vytvorí malé začervenanie, ktoré však do 24 hodín po odstránení kliešťa zmizne. Ak takéto podráždenie neprerastie až do erythema migrans, nejedná sa o sprievodný jav boreliózy.

  1. fáza ochorenia – príznaky podobné chrípke

Po vymiznutí erythema migrans (ak bola prítomná) nasleduje po niekoľkých týždňoch séria príznakov, ktoré nápadne pripomínajú chrípku – rozhodne by vám však nenapadlo dávať ich do súvislosti s takmer mesiac starým uhryznutím kliešťom. Môžete pociťovať napríklad:

  • Bolesť hrdla
  • Únava
  • Bolesť kĺbov a svalov
  • Mierne zvýšená telesná teplota

Ani tieto príznaky (rovnako ako červená vyrážka) nie sú trvalé a po určitom čase vymiznú – presne ako keby išlo o neškodnú virózu.

V extrémnych prípadoch môžu vyústiť do silných zápalov kĺbov alebo mozgových blán.

  1. fáza ochorenia – chronická forma boreliózy

Ak sa na boreliózu nepríde ani počas druhej fázy ochorenia, prognózy na úplné vyliečenie prudko klesajú. V takomto prípade nastáva chronické štádium, kedy sú borélie v tele natoľko rozmnožené, že opakovane spôsobujú bolesti hlavy, poruchy nervovej sústavy, závrate či horúčkovité stavy.

Domáca liečba boreliózy – dá sa to?

Prioritou popri liečbe antibiotikami by malo byť podávanie probiotík a prebiotík. Ideálnym spôsobom je konzumovať kyslomliečne výrobky (napríklad kefír, jogurt, skyr) alebo kvasené potraviny (napríklad kapusta). Prebiotiká získame z konzumácie zeleniny a ovocia a slúžia ako potrava pre prospešné baktérie v črevách. Ich správny pomer aj množstvo sú predpokladom bezchybného fungovania imunitného systému, ktorý zohráva v boji proti borelióze kľúčovú úlohu.

Bylinkami a alternatívnou liečbou proti borelióze

Alternatívna medicína môže byť významným pomocníkom „klasickej“ liečby antibiotikami. Cieľom podpornej bylinkovej liečby je zabrániť šíreniu infekcie, minimalizovať zápal a podporiť imunitu.

Mačací pazúr, oregáno a klinček sú už tradične používané pre ich antimikrobiálne účinky, ba čo viac – dokážu priamo zabrániť šíreniu infekcie, ktorú spôsobujú baktérie rodu Borellia. Využívajú sa tinktúry, oleje alebo sa postihnuté miesto priamo potiera masťou.

V boji proti zápalu pomôžu omega – 3 mastné kyseliny (vo forme rybieho tuku alebo doplnkov stravy), ktoré preukázateľne znižujú zápalové procesy v organizme. Niektoré zdroje uvádzajú dobré výsledky aj pri obmedzení lepku a mlieka.

S podporou imunity pomôže široká škála bylín a liečivých plodov prírody – napríklad cesnak, rakytník, echinacea či žihľava. Využiť ich môžete vo forme čaju alebo tinktúry.

Ako borelióze predchádzať?

Po každej návšteve lesa alebo trávnatých oblastí si starostlivo poprezerajte celé telo, aby ste prípadného kliešťa hneď odhalili. V prípade, že ho odstránite do 24 hodín od prisatia, nákaza boreliózou je takmer vylúčená. Oplatí sa investovať do kvalitného repelentu, ani tie však neposkytujú 100 % ochranu.

Pohyb patrí k životu a príroda nám poskytuje neporovnateľne viac zdravotných benefitov. Navyše, prirodzený biotop kliešťov sa neustále rozširuje a dnes už nie je výnimkou, že si ich domov donesiete napríklad aj z parku. Preto je zbytočné snažiť sa vyhýbať prírode kvôli strachu z boreliózy.

Ak sa u vás aj po odstránení kliešťa vyskytne červená škvrna (viď príznaky), navštívte svojho ošetrujúceho lekára. Pravdepodobne vám preventívne predpíše antibiotiká (berú sa 2 – 3 týždne). Ak ste tehotná alebo patríte k osobám s výrazne zníženou imunitou, lekár zváži nasadenie antibiotickej liečby aj v prípade, že sa u vás vyrážka neobjavila.

Bohužiaľ, ani dnes neexistuje vakcína, ktorá by nás pred vznikom boreliózy ochránila. Ostáva teda iba byť obozretný, nepodceňovať uhryznutie kliešťom a aktívne podporovať svoj imunitný systém.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *