Tieto šťavnaté „loptičky“ sa pestovali v Číne už pred 4 tisíc rokmi. Odtiaľ sa sa broskyňa dostala do oblastí Stredozemného mora a pestovala sa hlavne v Taliansku. Rimania ju nazývali aj perzské jablko. Strom má rád teplejšie podnebie a u nás sa pestuje zvyčajne na juhu. Pre kvalitnejšie plody je dobré ho zbavovať dlhých konárov a neumožniť rásť moc do výšky. Vhodné sú ľahšie nepremočené priepustné pôdy. V súčasnosti sú najväčšími vývozcami sladkých broskýň Taliansko a Španielsko.
Čím sú broskyne viac vystavené slnku, tým majú viac oranžovú až červenú farbu. To znamená že sú aj bohatšie na karotény. Sladké broskyne obsahujú veľa vitamínov A, B a C. Ďalej obsahujú betakarotén, aminokyseliny, rozpustnú vlákninu. Z minerálov obsahujú železo, draslík, selén, vápnik, zinok, fosfor, sodík. Obsahujú aj kyseliny listovú, pantoténovú a tiež flavonoidy. Vďaka ľahko rozpustnej vláknine pôsobia priaznivo na trávenie, zmäkčujú obsah čriev a pomáhajú vyprázdňovaniu. Fungujú ako mierne šetrné preháňadlo, čím priamo znižujú riziko zápchy a rakovinových rizík.
Broskyne spevňujú cievy a väzivové tkanivá, pôsobia dobre na srdce a krvný obeh. Zinok, selén, horčík, vitamíny B a obsiahnuté sacharidy stimulujú nervy, zlepšujú náladu, odstraňujú stres, strach a únavu. Aj cukrovkári si v menšej miere môžu dopriať broskyne, pretože vyrovnávajú hladinu cukru v krvi. Broskyne nezaťažujú trávenie, majú mierne močopudné účinky, čím prispievajú čisteniu obličiek. Ich antioxidanty pomáhajú zvyšovať imunitu, čistiť telo a pokožku. Sú dobrým prostriedkom na krvotvorbu a prospievajú aj zraku. Dopriať si ich môžte aj počas diéty, pretože nie sú kalorickou bombou.
Ak si dáte roztlačenú broskyňu na pleť, bohato ju vyživí a hydratuje. Nechajte ju pôsobiť minimálne 15 minút. Používajú sa často v kozmetike, v rôznych krémoch, maskách, parfumoch. Číňania považujú broskyňu dokonca za symbol nesmrteľnosti a dlhovekosti. Okrem kozmetiky, rôznych koláčov, zaváranín a pod. sa dá broskyňa využiť aj ako chutný destilát a z jadier možno vylisovať kvalitný olej. V jadrách broskyne je tiež obsiahnutý kontroverzný vitamín B17 a preto nekonzumujte priveľa jadier naraz. Pravidelným konzumovaním broskýň (aspoň počas leta) dodáme telu kvalitnú výživu a hydratáciu.