cedrove orechyVýživné plody Borovice sibírskej. Ural a jeho okolie sú známe svojimi liečivými produktami, ktoré sa odtiaľ dovážajú. Bez pochýb tu spadajú aj cédrové orechy. Borovica sibírska patrí medzi neobyčajný strom. Hovorí sa im aj zvoniace cédre. Céder v sebe akumuluje kozmickú energiu, ktorú pri nedostatku na Zemi späť vracia do atmosféry aby sa nastolila rovnováha. Mimoriadne vlastnosti cédru a ďalšie zaujímavosti sú popísané v 10. knihách od Anastázie. Stromy rastú až do výšky 40 m a priemer kmeňa môžu mať aj 1,5 m. Kozmickú energiu zhromažďujú 500 rokov, potom je céder pripravený vrátiť energiu Zemi. Zvoní 3 roky a ak nie je za to obdobie spílený, začne spaľovať energiu v sebe. Umiera podľa Anastázie v bolestiach až 27 rokov. Jeho drevo a olej majú schopnosť uzdravovať.

Cédrové orechy v sebe nepochybne obsahujú aj tieto liečivé vlastnosti, vrátane minerálov, vitamínov, tukov, bielkovín, kyselín a pod. Spomenúť treba aj obsah jódu, ktorý je v nich značne obsiahnutý. Z orechov sa lisuje aj známy cédrový olej. Dajte si však pozor odkiaľ tento olej kupujete. Nie všade získate ten pravý. Jeho kvalita sa dá porovnávať aj s olivovým. Orechy obsahujú vitamíny A, B, C, D, E, F. Ďalej sú v nich obsiahnuté minerály železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, mangán, zinok, meď, selén. Kyseliny listová, pantoténová a iné.

Aj keď by mal byť cédrový orech zaradený skôr do semien ako orechov, je už zaužívaný ako orech. Predávajú sa aj ako krmivo pre papagáje. Sú drahé a tak ich možno nájsť len vo výberom krmive. Samozrejme sa predávajú aj osobitne a je ich možné konzumovať tak ako píniové orechy. V podstate ide druh píniových orechov a zložením sú blízke, no vďaka cédrom je ich hodnota reálne vyššia. Používajú sa aj do rôznych receptov, celé alebo pomleté na prášok.

Účinky cédrových orechov na zdravie sú badateľné. Dodávajú energiu, zlepšia vám náladu a upokoja nervy, znižujú krvný tlak a cholesterol, podporujú trávenie a perilstatiku čriev, znižujú krvný cukor, ochraňujú bunky a zvyšujú imunitu. Dodávajú do tela kvalitné bielkoviny.

Hodnoty na 100g:cedrove orechy 1

Kalórie (Kcal): 540 g
Bielkoviny: 6,2 g
Sacharidy: 3,1 g
Vláknina: 9,4 g
Tuk: 64 g

Draslík: 544 mg
Sodík: 62 mg
Fosfor: 33 mg
Horčík: 195 mg
Železo: 2,7 mg
Vápnik: 10,1 mg
Mangán: 3,8 mg
Zinok: 6 mg
Selén: 0,1 mg

Vitamín C: 2,2 mg
Vitamín A: 32 UI
Vitamín B1: 1 mg
Vitamín B2: 0,95 mg
Vitamín B3: 4,45 mg

(obsah látok je len približný)


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *