Cesnak je už po stáročia známy svojimi pozitívnymi účinkami na celkové zdravie človeka. Už dávno pred našim letopočtom ho ľudia poznali ako liek, ktorý im poskytoval ochranu a účinný spôsob boja proti chorobám širokej škály. Dokonca sa cesnaku pripisujú aj nadprirodzené schopnosti ako napr. ochrana proti upírom či počarovaniu (urieknutiu). Pochádza zrejme zo Sibíri. Hovorí sa, že starí Egypťania ho používali na zvýšenie sily, celkovú podporu zdravia a imunitného systému. Rozdávali ho zadarmo otrokom aby zvýšili ich odolnosť proti chorobám a zvýšili ich silu pracovať.
Poďme sa ale bližšie pozrieť cesnaku na „zúbky“:
Cesnak nám čistí telo veľmi účinne. Má perfektne silné protiparazitické, protiplesňové, antibakteriálne a protikvasinkové účinky. Dokáže dokonca nahradiť aj antibiotiká a určite nespôsobí v tele škodu ako oni. Má výborné odhlieňujúce účinky, rozpúšťa tuky, staré nánosy, uvoľňuje cievy a znižuje krvný tlak a aj zlý cholesterol. Nedávne výskumy potvrdzujú, že cesnak má dokonca aj protirakovinové účinky. Je to tým, že dokáže blokovať tvorenie rakovinových enzýmov v bunke a tým ju chráni pred nádorovým bujnením.
Cesnak obsahuje vitamíny A, B1, B2, C a D, amid kyseliny nikotínovej. Z minerálnych látok sú to draslík, sodík, vápnik, železo, kyselina kremičitá, sacharidy a malé množstvo bielkovín. Najviac zastúpený v cesnaku je jód. Obsahuje taktiež aj látky pôsobiace na ženské ako aj mužské pohlavné hormóny. Zabraňuje starnutiu a to tak, že vychytáva voľné radikály, ktoré ničia bunky. Praskajú vám žilky na nohách alebo inde? Riešením môže byť pravidelné užívanie cesnaku ako prevencie proti starnutiu a srdcovo-cievnym chorobám. Cesnak dokáže rozširovať aj tie najjemnejšie cievy najodľahlejšie od srdca, rozšíriť ich a tým umožniť lepšiu cirkuláciu krvi. Zlepšuje elasticitu ciev. Ozdravuje črevnú mikroflóru, zbavuje črevných parazitov, lieči rôzne choroby pokožky (akné, ekzémy…), ničí zápalové procesy v organizme.
Odporúčania pre užívanie cesnaku:
Pri chorobách hrdla skúste prelisovať strúčik cesnaku, zaliať ho trochou mlieka, pridať lyžičku medu, poriadne premiešať a vypiť. Malo by sa Vám uľaviť. Ak máte k tomu ešte aj nádchu po prelisovaní môžte chvíľu inhalovať cesnak. Po prelisovaní sa uvoľňuje alicín ktorý je veľmi prchavý a vie spriechodniť upchatý nos.
Nechcete aby vám v ústach ostala cesnaková aróma? Skúste pohrýzť petržlenovú vňať, dať si mentolovú žuvačku. Niektorí odporúčajú požuť klinčeky, kávové zrnko či kardamón. Čo skúsite je na vás.
Môžte skúsiť aj cesnakovú pomazánku, jej príprava je veľmi jednoduchá. Roztlačíte strúčiky cesnaku (koľko, je na vás), rozmiešate v tavenom syre alebo roztierateľnom tvarohu, pridáte pažítku a môžte natierať. Variabilita nepozná hraníc, experimentujte ako vám chutí 🙂
Pri krájaní cesnaku je lepšie použiť keramický nôž nakoľko sa zachováva viac účinných látok ako pri krájaní kovovým nožom. Pri krájaní vznikajú malé mikroskopické výboje, ktoré poškodzujú cenné látky, preto sa vo všeobecnosti odporúča na zeleninu a ovocie keramický nôž alebo aj iné nie kovové náradie.
Upozornenia:
Ak máte problém s trávením cesnaku nejedzte ho surový i keď surový má najsilnejšie účinky.
Ľudia s nízkym tlakom musia byť pri užívaní cesnaku opatrní pretože znižuje tlak ešte viac čo môže spôsobiť závrate.
Dojčiace mamičky by mali byť taktiež v pozornosti nakoľko cesnak prechádza do materského mlieka a ovplyvňuje jeho chuť. Dieťatko by mohlo začať odmietať mlieko alebo ho menej konzumovať.