chia semenaTieto malé poklady sa získavajú z rastlinky Šalvia Hispánska. Pôvodom je z Mexika. Semienka sú doslova nabité kvalitnými živinami. Šalvia Hispánska je náročná na pestovanie a dobre jej robí určitá nadmorská výška. Dorastá zhruba do jedného metra. Používali ich už prastaré civilizácie v Mexiku a jeho širokom okolí, ako napr. Aztékovia. Semienka sa radia medzi super potraviny a to právom. Organizmu pomáhajú doslova „z každej strany“. Pozor však na dávkovanie. Obsah látok sa zvyčajne uvádza na 100g a doporučené dávkovanie chia semien je zhruba 2 čajové lyžičky denne.

Chia semienka pomáhajú pri chudnutí, detoxikácii, trávení, cukrovke, vysokom krvnom tlaku a cholesterole. Dodávajú telu energiu ak sa jedia spolu so sacharidmi, tak pomaly uvoľňujú energiu do tela. Napučané semienka vytvoria okolo seba gél, ktorý tvorí bariéru medzi sacharidmi a tráviacimi enzýmami. Dokážu nasať až 12x viac vody ako vážia. Omega 3 a 6 kyseliny sú zastúpené taktiež vo vysokej miere, čo dobre prospieva cievam a srdcu.

Vysoký obsah vitamínov B poteší hlavne tých, ktorí majú depresívne nálady. Chia dodajú pozitivitu a zvýšia vstrebávanie živín. Obsah bielkovín taktiež stojí za zmienku. Aj keď to nie je ako u orechov, bielkoviny sú kvalitne zastúpené a dobre vstrebateľné. Lepšie ako u iných semien. Čo sa týka vápnika, obsahujú síce 5x viac ako mlieko, no vzhľadom na doporučené dávkovanie neprepadajte nadšeniu. Vápnik je však veľmi dobre stráviteľný aj vďaka prítomnosti bóru.

Vplyv na trávenie a perilstatiku je vďaka rozpustnej vláknine dobrý. Treba však piť viac vody, kvôli schopnosti absorpcie vody. Semienka obsahujú veľa antioxidantov a čo je výborné, ich oxidácia je výrazne spomalená a teda vydržia viac aj po spracovaní. Napríklad u ľanových semien je oxidácia vzácnych živín po pomletí veľmi rýchla, pretože majú málo antioxidantov.

Čo sa týka organizmu, ten z nich prosperuje na každom fronte. Imunita sa konzumáciou dobre posilní, trávenie a stolica sa upraví, telo sa vie lepšie detoxikovať, srdcu a cievam sa uľaví, kosti dostanú kvalitný vápnik, na svoje si príde pleť aj koža, diabetici si môžu dopriať o niečo viac sacharidov a nakoniec nám semienka aj zlepšia náladu a pohodu. Ako už bolo vyššie písané, nezabudnite že konzumovať môžte maximálne len dve čajové lyžičky, najlepšie rozdelené na celý deň.

Chia semienka majú veľmi široké použitie a je na ich konzumáciu množstvo receptov. Platí pravidlo, že je vždy lepšie ich vopred namáčať a to už v hocičom. Fantázii sa medze nekladú.

Hodnoty na 100 g:chia semienka1

Kalórie (kcal): 486
Tuky: 31 g
Nasýtené tuky: 3,3 g
Polynenasýtené tuky: 24 g
Mononenasýtené tuky: 2,3 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 16 mg
Draslík: 407 mg
Sacharidy: 42 g
Vláknina: 34 g
Bielkoviny: 17 g

Vitamín A: 54 IU
Kyselina L-askorbová: 1,6 mg
Vápnik: 631 mg
Železo: 7,7 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 335 mg

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *