liecive byliny, bylinky, bylinyChmeľ obyčajný

Humulus lupulus

Čeľaď: konopovité (Cannabaceae)

Ľudové názvy: chmeľ.

Chmeľ si pre svoje liečivé účinky vážili už v starých kultúrach. V minulosti ho národy jedli ako zeleninu a verili v jeho zázračnú moc na zdravie človeka. Najväčšie využitie má v potravinárstve a je známy najmä tým, že sa využíva pri výrobe piva, ktoré si našlo obľubu u všetkých národov. Český chmeľ je najkvalitnejším na svete a má pomenovanie zelené zlato.

Liečivé účinky:

  • na zníženie nervovej a sexuálnej predráždenosti
  • na povzbudenie chuti do jedla
  • na podporu vylučovania tráviacich enzýmov
  • vo forme kúpeľov na celkové upokojenie
  • proti vypadávaniu vlasov
  • má močopudný účinok

Nežiadúce účinky: Interakcia môže nastať v kombinácii s inými utišujúcimi liekmi a sedatívami. V bežných dávkach nemá žiadne nežiadúce účinky.  Pri prehnanom užívaní môžu nastať mierne tráviace ťažkosti.

Zber: Na liečebné účely sa využívajú šištice a chmeľové žliazky. Šištice sa zberajú na začiatku dozrievania. Sušia sa na mieste s dobrým prevzdušnením alebo v umelých podmienkach do 50 °C. Žliazky sa získavajú z dozretých šištíc, ktoré sa po usušení preosejú. Tak sa žliazky prepadnú cez otvory v site v práškovej forme. Tento prášok sa nazýva lupulín. Uchováva sa v dobre uzatvárateľnej nádobe. V prípade, že sa sfarbí do hnedočervena, stráca svoju hodnotu.

Použitie:

Zápar sa pripraví z jednej lyžice sušenej drogy, ktorá sa zaleje pohárom vriacej vody. Priaznivo pôsobí na tráviace ťažkosti a povzbudzuje chuť do jedla. V prípade nespavosti sa pije pred spaním. Zápar je vhodný aj na vonkajšie použitie, ale odporúča sa silnejší koncentrát.

Prášok alebo lupulín sa užíva dvakrát denne v dávke jedného gramu.

Chren dedinský

Armoracia rusticana

Čeľaď: kapustovité (Brassicaceae)

Ľudové názvy: chren, chreník, křen.

Chren bol už v minulosti veľmi vzácnou rastlinou. Cenu chrenu ľudia prirovnávali k cene zlata. Od 12. storočia sa pestoval v kláštorných záhradách spolu s ďalšími plodinami. Chren si našiel veľké využitie i v kuchyni. Používa sa najmä v kombinácii s mäsom ale i do omáčok. Na zjemnenie chuti chrenu sa používa citrónová šťava a cukor.

Liečivé účinky:

  • zmierňuje reumatické bolesti a iné bolesti
  • povzbudzuje tráviacu sústavu
  • na uľahčenie vykašliavania
  • proti jarnej únave
  • pri prechladnutí a chrípke
  • má antibakteriálne účinky

Nežiadúce účinky: Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie a podráždenie slizníc. Menej vyskytované nežiadúce účinky sú hnačka alebo dávenie. Vyššie dávky môžu byť dráždivé pre tráviaci trakt a obličky.

Zber: Zberá sa koreň na jeseň a používa sa čerstvý po nastrúhaní. Môže sa taktiež uchovávať v mrazničke alebo octovom náleve.

Použitie:

Sirup proti kašľu sa pripraví z čerstvého chrenu postrúhaného nadrobno, ktorý sa posype cukrom. Uvoľnený sirup sa užíva v množstve 3 lyžičky denne. Pomáha taktiež pri oslabení organizmu.

Macerát sa používa najmä proti únave a zvonka na vyčistenie pleti. Vyrobíme ho pridaním chrenu do červeného vína.

Čerstvý chren pomáha na celkové povzbudenie tráviacej sústavy. Má široké využitie v gastronómii.

Ibiš ružový

Althaea rosea

Čeľaď: slezovité (Malvaceae)

Ľudové názvy: ibišek, lajbiš, slez, prosviernik, preskiernik.

Ibiš je nielen nádherná okrasná rastlina, ktorá má tiež silné liečivé schopnosti. Využíva sa i ako farbivo v potravinárstve či liehovarníctve. Podobné liečivé účinky má ibiš lekársky, ktorý je súčasťou mnohých čajových zmesí. Ide o rastlinu, ktorej presný pôvod nie je známy.

Liečivé účinky:

  • na uvoľnenie hlienov
  • pri chorobách dýchacích ciest
  • na tráviace ťažkosti
  • pôsobí protizápalovo
  • ako mierne preháňadlo

Nežiadúce účinky: Ibiš nie je vhodný pre diabetikov, ktorý užívajú inzulín. Taktiež by ho nemali užívať tehotné a kojace ženy. Nežiadúce účinky sú však veľmi vzácne.

Zber: Pre liečivé využitie sa zberajú kvety aj s kalichmi na začiatku kvitnutia. Dajú sa použiť taktiež kvety v čase odkvitania, ale v tomto období sa už zberajú bez kalicha. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 40 °C.

Použitie:

Macerát sa pripraví z dvoch lyžíc drogy na pohár vlažej vody. Príliš vysokou teplotou sa liečivé účinky zničia. Používa sa pri zápale priedušiek a zároveň i ako mierne laxatívum.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *