Tieto pojmy sú produktom novej doby. Dávnejšie ešte v minulom storočí netrpeli ľudia na takéto neduhy resp. veľmi ojedinele. Zrýchľovaním doby a životného štýlu trpí čoraz viac ľudí na chronickú únavu, nedostatok energie až vyhorenie. Čiastočne z toho môžeme viniť svet okolo nás, ale aj sami vieme nemalou mierou prispieť k tomu aby sme tlak okolností na seba zmiernili. Chronická únava má odborný názov chronický únavový syndróm. O čom to vlastne je? Mnohý odborníci vedú na tento problém dlhé diskusie. Niektorí lekári ju odmietajú uznať ako oficiálnu chorobu. Názorov na chronickú únavu je mnoho. Ale nikto z vyštudovaných odborníkov vlastne nevie odkiaľ sa berie. Pokúsim sa vysvetliť o čo tu teda ide.
Svet okolo nás v ktorom sa pohybujeme sa skladá z mnohých maličkostí. Chodíme do práce, stretávame ľudí, ideme nakúpiť do obchodu, staráme sa o domácnosť, platíme účty, snažíme sa pomôcť blízkym, rodine a mnoho ďalších maličkostí, ktoré ovplyvňujú náš život. V dnešnej zrýchlenej dobe oddychujeme v podstate až v posteli, pretože cez deň na to nie je čas. Zanedbávame pitný režim, jeme rýchlo a nekvalitne pripravenú stravu a aj tak nestíhame čo by sme všetko chceli. Takto by sa dal stručne opísať život bežného človeka. Samozrejme chýba tam viacero vecí. Odborníci sa snažia zistiť prečo nemá človek energiu, no nepozerajú na vec globálne. Človek nie je len z mäsa a kostí. Je to bytosť, ktorá existuje na viacerých úrovniach, má svoje pocity, radosti, starosti a pod.
Na túto problematiku je nutné sa pozerať globálne a zároveň individuálne. Chronická únava pochádza často zo stereotypného života. Nemožno ju definovať ako nedostatok niečoho. Každý človek je originál a u každého je nutné zistiť príčinu, alebo príčiny. Lekár vám liekmi chronickú únavu nevylieči, to je veľmi krátkozraké. Na to aby ste porazili chronickú únavu je nutné prehodnotiť váš terajší životný štýl, zaradiť do neho nové prvky, záujmy, relaxačné techniky a postupne si prejsť už spomenuté veci v tomto seriáli „Únava a jej príčiny“. Je dobré zájsť za skúseným psychoterapeutom, ktorý je zároveň aj liečiteľom. Taktiež je nutné prehodnotiť vlastný život, životný štýl akým každý deň žijeme a pod.
Syndróm vyhorenia možno považovať za akúsi nadstavbu chronickej únavy. Tu je už človek úplne odovzdaný, nič ho nebaví, stratil zmysel života, je náchylný na psychické poruchy, mentálne je na dne a pod. Je nutné akútne pomôcť takému človeku, pretože to môže dôjsť až k najhoršiemu. V „lepšom prípade“ takýto človek chorľavie a stráca motiváciu žiť. Choroby klopú na dvere a človek sa dostáva do začarovaného kruhu. Prvé pokusy o nápravu vedú človeka k doktorovi. Ten vidí v akom je stave, pretože na takomto človeku je to badateľné hneď. Väčšinou mu predpíše oddych, niekedy aj doplnky ako sú vitamíny, minerály a pod. Nie je to zlý začiatok, no určite to nestačí.
Ako z toho všetkého von? Či už človek trpí na chronickú únavu alebo vyhorenie, je teda nutné ako bolo vyššie spomínané, zmena životného štýlu, zamestnania, vyhýbanie sa ľuďom, ktorí majú zlý vplyv na osobu, nájsť si koníčky a nové záujmy, naučiť sa oddychovať a porozmýšľať či niektoré z uvedených príčin únavy v tomto seriáli neodoberajú energiu a pod. Stále som však nespomenul jednu silnú zložku, ktorá môže výdatne pomôcť v týchto stavoch. Dnešný priemerný človek má okolo seba mnoho elektroniky, ktorá mu vypĺňa život. Bežná klasika je chodiť do roboty, z roboty do obchodu a domov. Moderný človek takmer úplne zabudol na prírodu. Spomeňte si kedy ste si naposledy vyšli do prírody na obyčajnú prechádzku napr. do lesa.
Príroda má obrovskú moc zharmonizovať človeka. Vyberte sa do lesa na prechádzku a nehanbite sa poprosiť samotný les o vašu harmonizáciu. Ak budete tomuto otvorení, môžete sa dočkať uľavenia na duši. Pri dnešnom hektickom spôsobe života zabudol človek na oddych. Dnes už len spánok nestačí, treba oddychovať aj počas dňa. Ak si myslíte že to nejde, lebo nie je čas, tak ste na najlepšej ceste k problémom. Určitú dobu sa to zvládať dá, no telo si samo povie kedy stačilo a nemusí to byť zrovna príjemné. Chronická únava až vyhorenie nemusí byť zrovna výsledkom vyššie spomenutých príčin. Niekedy sa stáva, že daná osoba je obeťou energetického vampirizmu, čo je voľne povedané odoberanie bioenergie iným človekom, alebo aj iným spôsobom. V takomto prípade je doporučovaná technika SRT, ktorá v mnohých prípadoch príčinu odstráni. Energetickému vampirizmu je venovaný samostatný článok.
Pokiaľ netušíte z čoho vám ubúda energia a nie je to nič z bežného života, ako strava, pitný režim, stres, choroba, vyčerpanie z hektického životného štýlu a pod., navštívte skúseného psychoterapeuta, SRT terapeuta, alebo liečiteľa. Príčina sa vždy dá nájsť, ale ochotu to riešiť musí prejaviť aj postihnutá osoba.