liecive byliny, bylinky, bylinyCesnak cibuľový

Allium cepa

Čeľaď: ľaliovité (Liliaceae)

Ľudové názvy: cibuľa kuchynská, cibuľa.

Cesnak cibuľový je najpestovanejšou zeleninou na svete. Jej liečivé vlastnosti objavili už starí Egypťania a Sumeri. Tepelným spracovaním sa z cibule stráca množstvo účinných látok, i tak sa stala základom pre väčšinu pripravovaných jedál. Uplatnila sa v ľudovom liečiteľstve i v modernej medicíne.

Liečivé účinky:

  • pri chorobách dýchacích ciest
  • posilňuje imunitný systém
  • má sedatívny účinok na nervovú sústavu
  • ako prevencia proti osteoporóze
  • znižuje zrážanlivosť krvi
  • na urýchlenie rastu vlasov
  • spevňuje sliznice žalúdka a čriev

Nežiadúce účinky: Pri výraznom prekročení zdravej dávky môžu nastať žalúdočné ťažkosti a zvracanie. Neodporúča sa užívanie v prípade žalúdočných vredov. Niektorí ľudia môžu byť na cibuľu precitlivení.

Zber: Môže sa vyberať z pôdy postupne, najprv ako jarná cibuľka s jemnejšou chuťou, neskôr ako zrelá cibuľa na všestranné použitie v kuchyni. Po zaschnutí vňate sa z pôdy vyberie všetka cibuľa a nechá sa voľne vysušiť. Uchováva sa na suchom a chladnom mieste.

Použitie:

Čerstvá cibuľa by mala byť na každodennom jedálničku. V prípade bodnutia hmyzom môžeme postihnuté miesto potierať čerstvou šťavou. Taktiež môžeme potierať pokožku poškriabanú od zvierat alebo po pohryzení psom.

Sirup je účinným liekom na kašeľ. Pripraví sa zo štyroch cibúľ, ktoré sa najemno nasekajú v mixéri a polejú medom. Zmes necháme odstáť aspoň dve hodiny, občasne ju premiešame. Potom sa pretlačí cez gázu. Pije sa lyžička sirupu každú hodinu.

Cesnak kuchynský

Allium sativum

Čeľaď: ľaliovité (Liliaceae)

Ľudové názvy: cesnačik, božská pomoc.

Cesnak kuchynský patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. Využívali ho už starí Egypťania a Rimania. Má široké využitie v kuchyni a v oblasti gastronómie je radený medzi smradľavé suroviny. Zápach z cesnaku sa dá ale odstrániť krátkym povarením v mlieku.

Liečivé účinky:

  • má antibakteriálne účinky pri zápaloch dýchacích ciest
  • pôsobí dezinfekčne na orgány tráviacej sústavy
  • znižuje cholesterol
  • rozširuje cievy a znižuje krvný tlak
  • zvyšuje odolnosť organizmu
  • zvonka na mokvajúce rany
  • odstraňuje hlieny

Nežiadúce účinky: Neodporúča sa užívanie v prípade nízkeho tlaku či v tehotenstve. Nie je vhodný ani pri žalúdočných vredoch alebo zápaloch žalúdka.

Zber: Cesnak sa vytrháva z pôdy po zažltnutí vňate. Cibule sa zbavia stoniek a nechajú sa voľne vysušiť. Uchováva sa na tmavom a chladnom mieste. Na liečebné účely je lepšie uchovávať ho v mikroténových vreckách, aby z neho nevyprchala silica.

Použitie:

Čerstvý cesnak je zdravý pri každodennej konzumácii. Odporúčajú sa 2 až 3 strúčiky denne ako súčasť zdravej výživy. Pridáva sa do polievok, šalátov, cestovín a pod. Účinkuje aj proti črevným parazitom. Je účinný pri zápaloch nosa alebo uší, kam ho vkladáme zabalený vo vate.

Liehový extrakt sa pripraví z 50 gramov rozdrveného cesnaku, ktorý sa zmieša asi so 150 ml vysoko percentným alkoholom. Zmes lúhujeme asi 10 dní a užíva sa 10 až 15 kvapiek trikrát denne vždy pred jedlom. Kúra sa dodržuje po dobu 6 týždňov.

Macerát pripravujeme rozotretím strúčiku cesnaku v ½ pohári mlieka a užívame ho 2 až 3 krát denne. Je veľmi účinný v boji proti parazitom.

Cesnak medvedí

Allium ursinum

Čeľaď: ľaliovité (Liliaceae)

Ľudové názvy: medvedí lenek, cesnak divý.

S medvedím cesnakom sa spája mýtus, že ho vyhľadávali medvede po zimnom spánku. Prívlastok „medvedí“ však odzrkadľuje to, že v minulosti nebol u ľudí priveľmi obľúbený, používal sa skôr ako potravina pre zvieratá. Medvedí cesnak je krásnym symbolom jari a v súčasnosti ho zberáme na detoxikáciu organizmu po náročnej zime.

Liečivé účinky:

  • má antibiotické účinky
  • zvyšovanie obranyschopnosti organizmu
  • dezinfekčné účinky na ústnu dutinu a tráviacu sústavu
  • na znižovanie krvného tlaku
  • vyháňa parazity
  • na chronické kožné choroby

Nežiadúce účinky: Užívanie medvedieho cesnaku sa neodporúča v gravidite. Interakcie s inými liečivami nie sú známe.

Zber: Medvedí cesnak sa zberá na začiatku jari pred rozkvitnutím. Zberajú sa listy alebo i celá rastlina s cibuľkou a využíva sa čerstvá, nesuší sa. Účinné látky obsahuje len čerstvá rastlina.

Použitie:

Tinktúra je výborným doplnkom na prevenciu pred ochoreniami. Pokrájané listy nasypeme do polovice nádoby, do ktorej dolejeme vysoko percentný lieh. Lúhujeme maximálne 3 týždne a následne tinktúru scedíme. Užíva sa v malom kalíšku každý deň.

Víno sa vyrobí zmiešaním dvoch šálok pokrájaných čerstvých listov s jedným litrom bieleho vína. Zmes sa zahreje vo vodnom kúpeli na 50 °C a následne sa uchová vo fľaši s uzáverom na svetlom mieste. Po dvoch týždňoch víno precedíme a pije sa po malom kalíšku dva krát denne.

Čerstvé listy majú široké využitie v kuchyni. Posekané listy je možné použiť do polievok, šalátov, ako jarnú zeleninu k chlebu a podobne. Sú taktiež výbornou koreninou. Veľkej obľube sa taktiež teší recept na pesto z medvedieho cesnaku.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *