cicerCícer je zrejme najhodnotnejšou a zároveň stále nedocenenou strukovinou. Aj napriek jeho vysokej výživovej hodnote a chuti, je na Slovensku stále najpopulárnejšia fazuľa a šošovica. A je to škoda. Prvé zmienky o používaní cícera sa datujú až do doby pred 7500 rokmi. Podobne ako bôb aj cícer bol hlavne plodinou pre chudobných. Veľmi obľúbeným je v arabských krajinách a Stredomorí. Odtiaľ sa rozšíril aj do Európy, kde sa teší veľkej obľube. V arabských krajinách sa z neho pripravuje veľmi chutná a obľúbená nátierka hummus.

Aziati na ďalekom východe ho obľubujú najviac pre jeho afrodiziakálne účinky. V podstate je možné povedať, že cícer nemá žiadne nežiadúce účinky pre človeka. Dokonca aj celiatici si ho môžu dopriať, pretože je prirodzene bezlepkový. Ak potrebujete dodať do stravy kvalitné bielkoviny a aminokyseliny, opäť ste na správnej adrese. Má vysoký obsah bielkovín až okolo 30%. Je ideálnym doplnkom pre vegetariánov a kulturistov. Vyzdvihnúť treba hlavne vysoký obsah lecitínu, železa, vápnika, vitamínov B a draslíka. Tieto prvky sú v ňom najviac zastúpené.

Prirodzene je obsah minerálov, vitamínov, kyselín, olejov vysoký. Z vitamínov obsahuje cícer ďalej A, C, E, K. Z ostatných minerálov je to horčík, zinok, sodík, fosfor, meď, mangán, selén. Kyseliny pantoténová, listová, omega 3 a 6 a iné. Z jeho obsahu profituje celé telo. Ak ste aktívny športovec, dodá vám energiu a vitalitu. Znižuje krvný tlak a cholesterol, Upraví hladinu krvného cukru do normálu. Podporuje trávenie a pohyb potravy v črevách. Dobre zasýti na dlhšiu dobu. Vitamínmi B zaženie letargiu a pochmúrnu náladu. Je prevenciou proti rakovine, osteoporóze a kardiovaskulárnym chorobám. Dobre posilňuje imunitu a má antioxidačný vplyv.

Jeho využitie ako pokrmu je veľmi široké. Je výborný vlastne všade. Dáva sa do polievok, ako príloha k jedlám, do šalátov, dá sa dusiť na masle, alebo len tak opražiť na panvici ako oriešky a pod. Hlavne sa však z neho robí nátierka hummus. Ak máte obavy pred nafukovaním z jeho konzumovania, môžte byť bez strachu. Cícer je strukovina z ktorej nenafukuje a ak áno tak len minimálne. Treba ho však máčať aj 3 dni a každý deň prepláchnuť a vymeniť vodu. Uvoľnia sa z neho látky, ktoré budú v bielej pene na vrchu. Aj počas varenia sa tvorí biela pena, ktorú je dobre lyžičkou pozbierať a vyhodiť von. Po uvarení (ak ho varíte samostatne) je tiež dobré ho prepláchnuť. Cícer spracovaním nestráca takmer žiadne živiny.

cicer 1

TIP na hummus:

Ako je písané vyššie, cícer máčajte 3 dni, potom ho uvarte v slanej vode. Na panvici si opražte 1 veľkú cibuľu a ku konci praženia pridajte 5 roztlačených strúčikov cesnaku. Najlepšie je ak môžte použiť odšťavovač na prípravu nátierky. Do odšťavovača dávajte postupne cícer s cibuľou, cesnakom a horčicou. Postupne dávkujte až do konca. V miske kde vám padá nátierka pridávajte aj olivový olej podľa uváženia. Všetko dobre premiešajte. Podávajte s pečivom alebo ako prílohu ku šalátu.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *