creva, crevna kuraČrevá sú veľmi dôležitou súčasťou nášho organizmu a majú priamy vplyv na fungovanie celého tela. Ich správna funkcia je doslova žiadúca a preto je dôležité sa o ne starať. Starí Číňania považovali hrubé črevo za príčinu veľkého množstva chorôb. Hrubé črevo má ešte väčší dosah na fungovanie organizmu ako tenké črevo. Pokiaľ je zanesené toxínmi a iným rôznym odpadom jeho funkcia je značne znížená. Ak by sa dnešní doktori zaoberali celostnou medicínou a diagnostikovali by človeka ako celok a nie len ako „lego“, diagnózy by boli presnejšie a liečba účinnejšia. Do samotnej očisty čriev je treba sa púšťať len vtedy, ak to máme dobre premyslené a sme pevne rozhodnutí dotiahnuť očistu až dokonca. Je možné, že ak sa rozhodneme ukončiť prebiehajúcu črevnú kúru, môžu sa dostaviť aj negatívne výsledky, v ojedinelých prípadoch mierne zhoršenie stavu. Dbajte na dodržiavanie vybranej očisty a dopredu si ju naplánujte.

Diagnostika lenivého trávenia, alebo nedostatočnej funkcie čriev sa dá zistiť rôznymi spôsobmi. Z tváre vyčítame toho veľa o stave nášho organizmu. Ak je spodná pera odutá znamená to riziko zápchy, kvôli ochabnutosti čriev. Výrazným znakom nedostatočnej funkcie čriev je aj čelo plné vrások. Pozor, vrásky sa nerobia len výlučne z mračenia čela, ale signalizujú aj rýchlejšie starnutie zapríčinené zlým trávením. Viac o diagnostike z tváre sa dočítate v Diagnostike podľa reflexných zón. Jednou z ľahkých diagnostikovaní je ťažký pocit v spodnej oblasti brušnej dutiny, nafúknuté brucho a pod. Lenivé hrubé črevo spôsobuje množstvo problémov. Napríklad môže spôsobovať aj pocit, že srdce nám sem tam podskočí. Tlak čriev na okolité orgány je nepredvídateľný a treba k ich zdraviu prihliadať so všetkou vážnosťou. Ako je to s očistou sa dočítate ďalej.

Základom všetkých očistných kúr, nie len črevných, je pitný režim. Bez vody nie je život a teda pohyb (v črevách). Obsah čriev musí byť v pohybe ináč vzniká okamžite problém. Rozhýbať črevá nie je ťažké. Pre zdravého človeka na očistu, postačí voda, pravidelný šport a kvalitná vyvážená strava. Pre ostatných sú tu zložitejšie procedúry. Dobrým začiatkom očisty čriev je vynechanie všetkého druhu mäsa. Áno… aj ryby. Ak teda nemáte ryby zo sóje :). Ak sa aj tak nedokážete vzdať mäsa, aspoň zvážte obmedzenie jeho konzumácie na max. 2-3 krát do týždňa a to aj nemastné. Pripravte si jedálniček z ľahkých jedál a môžte sa pustiť do očisty.

Črevná sprcha

Je veľmi rozšíreným (ak nie najviac) spôsobom očisty čriev. V tomto prípade sa jedná konkrétne o hrubé črevo, ktoré hrá zo zdravotného hľadiska kľúčovú rolu. Úlohou črevnej sprchy alebo klystíru je očistiť a sterilizovať črevo, aby bolo doň vidieť počas chirurgického zákroku. Ak sa chystáte absolvovať túto procedúru na jar, prečítajte si najprv aj negatívne stránky tohto zákroku. Pri črevnej sprche sa dráždi sliznica hrubého čreva a vyplavujú sa prospešné baktérie. Narušená sliznica nemá dostatok sily aby zabránila usadeniu sa chorobopolodným baktériám, plesniam, kvasinkám a ďalším škodlivým mikroorganizmom. Prirovnať to môžme aj ku liečbe silnými antibiotikami. Potvrdzuje to aj fakt, že zariadenia ktoré ponúkajú črevnú sprchu, dávajú klientom po procedúre ihneď produkty s probiotickými kultúrami.

Nedostatok vedomostí ľudí, ktorí majú snahu začať žiť zdravo a zmeniť svoj život k lepšiemu, často vedie k nechceným udalostiam. Sliznica čreva vyžaduje nepretržite pokrývku hlienom. Ten obsahuje priateľské baktérie a mikroorganizmy chrániace telo pred vniknutím nežiadúcich látok z vonkajšieho prostredia. Hlien má za úlohu zvlhčovať a očisťovať sliznicu, ale aj formovať stolicu. Pri hnačke sa deje „rýchlo očista“ týmto spôsobom: pri podráždení čreva toxínmi či inými nežiadúcimi organizmami sa zvýši vylučovanie vody. Hlien zriedi škodlivú látku a pomôže ju odplaviť von z tela. Zároveň chráni pre pôsobením enzýmov, ktoré sa tam dostali z tenkého čreva.zapcha, hrube crevo

Narušenie črevnej sliznice môže viesť k vážnym zdravotným problémom, napríklad tvorbe vredov. Hrubé črevo nie je len potrubie pre nespracované zvyšky potravy, ale sa v ňom vstrebáva vo vyššej miere voda a niektoré minerálne látky, aminokyseliny, kyselina mliečna, žlčové kyseliny či niektoré z mastných kyselín a vitamínov. Dôkazom sú početné lieky aplikujúce sa rektálne, čiže cez konečník. Črevná sprcha vie celkom dobre narušiť správnu funkciu hrubého čreva. Odstraňuje baktérie rozkladajúce zvyšky potravy a produkujúce kyslé produkty a plyny. Priamo tak podporujú pohyb v črevách. Hlien tvorí v hrubom čreve prvú líniu proti vniknutiu nežiadúcich mikroorganizmov do tela. Ak neplní svoju funkciu do tela sa tieto organizmy dostanú a zachytí ich až pečeň. Nedostatočný rozklad potravy v čreve vedie k hnilobným procesom, ktorý najlepšie odstránia probiotické baktérie.

Postup:
Črevá a vlastne celý organizmus sa začne čistiť už len znížením množstva potravy a zvýšením príjmu čistej vody. Očista vodou je jedným zo spôsobov. Dávajte si pozor na to ako sa počas procedúry cítite, pretože touto očistou sa do krvi vyplavujú toxíny, ktoré by mohli dosiahnuť aj kritickú hranicu. Telo je veľmi inteligentné. Navýšením množstva vody automaticky spustí očistný proces. Pokiaľ telo nemá dostatok vody, funguje v núdzovom režime. Voda = život. Očistiť črevá (v tomto prípade hrubé) môžme aj známym klystírom. Do hrubého čreva dostaneme 1 až 1,5 litra čistej vody s teplotou okolo 40°C (ako je komu príjemné). Procedúra trvá 5 týždňov.

1. týždeň – každý deň
2. týždeň – každý druhý deň
3. týždeň – každý tretí deň
4. týždeň – každý štvrtý deň
5. týždeň – jeden krát do týždňa

Počas procedúry je odporúčané robiť aj stojku, aby sa voda dostala do čo najväčšej časti čreva. Experimentovať môžte aj s bylinnými prísadami pre zvýšenie účinku očisty. Neodporúča sa osobám s vysokým krvným tlakom, astmatikom, chorým srdcom alebo črevnými problémami. Nezabudnite podporiť kúru ľahkým stravovaním. V dnešnom chemickom svete nám ale táto očista čriev určite stačiť nebude.

Odparazitovanie

Odparazitovanie je výborným spôsobom na odľahčenie čriev. V našich črevách žijú rôzne parazity, ktoré sú často príčinou veľkého počtu ochorení. Nie lenže kradnú výživu z potravy, alebo spôsobujú saním krvi chudokrvnosť či zlé vstrebávanie živín. Svojou prítomnosťou zväčšujú objem čriev a tým tlak na okolité orgány. Celková očista čriev a aj organizmu musí začať odstránením hrubých nánosov, zvyšky jedla v črevách, parazitov a iných neduhov. Až potom je účinné začať napríklad s chlorellou či zeleným jačmeňom a podobne. Parazity uvoľňujú do čriev jedy, ktoré sú následne vstrebané do krvi. Ak je človek často unavený, bez nálady príčinou môžu byť práve parazity. Zapríčiňujú až tretinu straty energie. Ich reprodukcia je enormná. Dokážu naklásť až milión vajíčok denne v závislosti od druhu. Parazity neodstránite natrvalo, pretože ich denne dostávame do tela potravou. Je však možné ich účinne minimalizovať. Odparazitovanie by mal podstúpiť každý 1-2 krát do roka, aj vtedy ak sa človek cíti zdravý.

Je mnoho spôsobov zbavenia sa parazitov. Jedzte vo väčšom množstve tekvicové semienka, pridávajte si do jedla čili papričky, cesnak, cibuľu, kurkumu alebo zázvor. Parazity majú všeobecne radi kyslé prostredie, podobne ako napr. rakovina. Korenistá zásaditá strava im rozhodne nevonia. Účinné sú aj ovocné a zeleninové šťavy. Všetko čo je zásadité umožňuje bojovať proti neželaným cudzopasníkom. Na trhu je viacero prípravkov na odparazitovanie. Odporúčam však len bylinné ako je napríklad Trigelm. Dostať aj kvapky na širokú škálu parazitov. Ak má človek pásomnicu, zbaví sa jej pitím doma odšťavenej ananásovej šťavy, alebo jedením ananásu. Len čerstvý ananás obsahuje enzým bromelín, ktorý rozpúšťa bielkoviny. Po trojdňovej kúre ananásom (neje sa nič iné) sa pásomnica zvyčajne odstráni. Antiparazitná kúra je často podceňovaná, neberte ju na ľahkú váhu a absolvujte ju.

Ďalšie spôsoby očisty čriev

Vláknina pôsobí na črevá ako metla. Dobrým čističom je Psyllium (indický skorocel). Dostanete ho v prášku v lekárňach alebo obchodoch so zdravou výživou. Zmiešajte 1 až 2 polievkové lyžice so štvrťlitrom ovocnej alebo zeleninovej šťavy zriedenou na polovicu s vodou. Po zmiešaní začne Psyllium okamžite naberať na objeme a preto ho treba ihneď vypiť. Motiváciou pre ženy môže byť aj fakt, že Psyllium naplní žalúdok čím znižuje chuť do jedla. Výsledkom je chudnutie. Psyllium sa nevstrebáva, nie je návykové. Pri prechode čreva odstraňuje staré zvyšky potravy a nánosy. Je vhodné na dlhodobé užívanie a v črevách zvyšuje svoj objem až 14-násobne. Pokiaľ možno zadovážte si čo najčistejšie Psyllium. Pozor však na priveľa vlákniny kvôli vstrebávaniu vápnika. Vláknina zamedzuje vstrebávaniu vápnika, takže po odznení problémov s črevami je vhodné Psyllium prestať užívať.

Jadierka z papáje sú ďalším dobrým prostriedkom na vyčistenie nánosov v črevách. Rozžujte približne 30 až 50 jadierok a zapite veľkým množstvom vody.

Na záver

Pred tým či podstúpiť črevnú očistu je potrebné zvážiť ako sa správame k vlastnému telu. Ak pijeme dostatočné množstvo tekutín, jeme vlákninu, ovocie, zeleninu, celozrnné potraviny, probiotiká, nefajčíme, nepijeme alkohol, športujeme, požívame minimálne množstvo živočíšnych tukov tak potom črevnú očistu môžme vynechať. Ak predošlé vymenované veci praktikujeme roky, je naše telo vo výbornom stave a nie je potreba ho zaťažovať. Ak sa na to pozrieme z druhej strany a s nadhľadom, je naozaj len hŕstka ľudí, ktorí takto žijú. Netreba zabudnúť ani na stres, ktorý v dnešnom svete vládne silnou „rukou“. Stres spomaľuje tok životnej energie, spôsobuje blokády a tým narúša všetky biologické procesy. Z toho vyplýva, že je omyl sa zameriavať len na hmotnú časť bytosti. Dobre vieme, že starí Číňania sa zameriavali na človeka ako celok. Tým chcem poukázať nie len na očistu čriev či iných častí tela, ale aj očistu na jemnohmotnej úrovni. Vtedy sa výsledky dostavujú rýchlo.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *