Vysnívanú a túžobne očakávanú dovolenku môžu pokaziť rôzne zdravotné problémy. Najčastejším z nich sú črevné problémy, s ktorými sa stretáva približne 30% dovolenkárov. Hnačka, bolesti brucha či kŕče môžu prvé dni dovolenky značne znepríjemniť.
Cestovná hnačka – neželaný problém na dovolenke v zahraničí.
Cestovná hnačka nie je život ohrozujúce ochorenie. Spôsobujú ju bacily, vírusy, baktérie a parazity, ktoré náš organizmus nepozná, sú preň nové. Jediný spôsob ako na ne telo reaguje je hnačka, nepozná ich preto sa ich snaží dostať von. Imunitný systém nie je na ne zvyknutý a definuje ich ako nebezpečenstvo, ktorého sa treba čo najrýchlejšie zbaviť.
Príčiny vzniku črevných problémov
Exotika -najčastejšie sa u vás črevné problémy objavia ak cestujete do exotickejších krajín – Mexiko, Afrika, krajiny blízkeho východu, Ázia,…
Jedlo, voda – bacily a vírusy bežne prítomné v danej krajine nespôsobujú problémy domácim obyvateľom, vyvinuli si na ne imunitu. Bežne sa nachádzajú v pitnej vode (z vodovodného kohútika), ale aj na ovocí, či zelenine. Vaša imunita potrebuje čas na to aby sa prispôsobila. Problémy zvyčajne do 2 až 5 dní ustúpia.
Zmena stravovacích návykov – jete v inom čase než ste zvyknutí, jete iné jedlo a pri obdivovaní pamiatok alebo leňošení na pláži zabúdate na pravidelný pitný režim.
Zle, alebo nedostatočne tepelne upravené potraviny – takéto potraviny vám môžu narobiť problémy s trávením (a nie len tým) aj doma, ak si k tomu pripočítate baktérie, na ktoré nie je váš imunitný systém zvyknutý môže byť hnačka to najlepšie čo vás postihne.
Stres – aj keď sa na dovolenku tešíte je to pre organizmus stresová záležitosť. Zmena klímy, prostredia, časového pásma, vyčerpávajúca cesta,… to všetko sú stresory, ktoré spôsobia stres a ten sa následne prejaví hnačkou
Príznaky
Problémy s črevami sa môžu prejavovať rôzne.
- Bolesti brucha
- Kŕče
- Nevoľnosť
- Zvracanie
- Horúčka
- Hnačka – riedka stolica tri a viac krát za deň.
Behom jedného až troch dní sa problémy zmiernia, úplne odznieť môžu do týždňa. Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať ak príznaky neustupujú ani po pár dňoch. Črevné problémy môžu mať v tomto prípade vážnejší dôvod.
Kedy vyhľadať lekára pri črevných problémoch v zahraničí
Lekára vyhľadajte ak
- Vaše zdravotné problémy neustupujú ani po dvoch – troch dňoch.
- Ak máte silné bolesti brucha, alebo silné kŕče
- Máte čiernu stolicu, alebo sa v nej objavila krv
- Ak máte horúčky 39°C a viac
Deti a hnačka
Črevné problémy môžu postihnúť aj deti. Hnačka môže u nich v krátkom čase spôsobiť ťažkú dehydratáciu. Preto by ste im mali venovať zvýšenú pozornosť a lekára vyhľadať ak
- Často zvracajú
- Majú vysoké horúčky
- Majú silnú hnačku (niekoľko krát denne), alebo krv v stolici
- Majú sucho v ústach, alebo plačú bez sĺz
- Sú často ospalé, prípadne apatické
- Menej močia – u dojčiat si všímajte vlhkosť plienky
Ako si môžete pomôcť
Pomôcť prekonať toto nepríjemné obdobie vám môžu
- Esenciálny olej z mäty piepornej
- Zázvorový čaj
- Teplé obklady na žalúdok
Zmiernia kŕče, upokoja organizmus a pomôžu imunite prispôsobiť sa novým podmienkam.
Ako predísť črevným problémom na dovolenke
Predísť, alebo aspoň minimalizovať riziko hnačky môžete ak dodržíte pár pravidiel
- Vyhnite sa vode z vodovodného kohútika. Pite balenú vodu. Dobrý drink s ľadom si asi na dovolenke dopraje každý, pre váš žalúdok a črevá je ale lepšie ak sa vyhnete ľadu. Ten je totižto robený z pitnej vody a baktériám z pitnej vody sa nevyhnete.
- Nejedzte jedlo z rýchleho občerstvenia a ani jedlo od pouličných predajcov.
- Dbajte na to, aby každé jedlo (hlavne mäso) bolo poriadne uvarené, alebo upečené.
- Pite veľa balenej vody – zriedite tak množstvo baktérií, ktoré sa dostali do vášho organizmu a rýchlejšie sa z neho dostanú von. Zároveň zabránite dehydratácii, ktorá vám pri hnačke hrozí.
- Ovocie aj zeleninu poriadne opláchnite balenou vodou a až potom ich skonzumujte. Ak môžete dajte prednosť ovociu, ktoré treba šúpať (banán, pomaranče, avokádo,…). Určite sa vyhnite ovociu a zelenine, ktoré sa už podávajú nakrájané (rôzne šaláty). Aj keď ich určite dobre umyli, umyli ich tečúcou pitnou vodou z vodovodného kohútika (a tej sa predsa chcete vyhnúť).
- Dbajte na to aby mlieko a mliečne produkty boli z pasterizovaného mlieka (týka sa to aj zmrzliny).
- Ak je to možné vytlačte si šťavu z citróna do balenej vody. Šťava z citróna zabíja baktérie spôsobujúce hnačku
- Cesnak je ďalšou potravinou, ktorá účinne ničí patogény
- Alkohol – hlavne víno (biele aj červené) pomáha ničiť baktérie. Nemusíte to s ním preháňať – 2 dcl po jedle úplne postačia.
- Nezabúdajte na vlákninu – aj keď ste na dovolenke a túžite vyskúšať miestne špeciality vláknina udrží vaše črevá v pohode.