nechty, diagnostika podla nechtovKeď sa povie vzhľad nechtov väčšinu z nás napadnú pekné, pestované a upravené nechty, niekomu príde na um aj lak na nechty či francúzska manikúra. Podľa stavu – vzhľadu nechtov ale môžeme odhaliť aj zdravotné problémy, ktoré trápia organizmus.

Zdravé nechty
Lekár by si pri prehliadke mal všimnúť aj stav vašich nechtov, môžu mu o vašom zdravotnom stave čo – to napovedať. Ich lesk, pevnosť, to či sú hladké, alebo majú hrbolčeky, ich tvar a aj ich farba … to všetko sa vyvíja od vstrebávania vitamínov a minerálov do jednotlivých orgánov. Ak niektorý orgán má nedostatok živín, či zdravotný problém odzrkadlí sa to aj na našich nechtoch.

Normálny, zdravý necht je mierne vypuklý, lesklý, dostatočne pevný a hladký. Skladá sa z nechtovej platničky, lunuly (bledý oválny pás pri koreni nechtu) a kožtička. Vaše zdravotné problémy sa môžu odraziť na štruktúre a vzhľade vašich nechtov. Ak máte:

Problémy so srdcom
Ak je lunula na nechte príliš veľká môže ísť o tachykardiu, riziko infarktu myokardu je vyššie a pravdepodobne činnosť štítnej žľazy je zvýšená. Ak je lunula malá, alebo chýba ide pravdepodobne o srdcovú neurózu, nízky krvný tlak, problémy s cirkuláciou krvi či je znížená činnosť štítnej žľazy. Farba lunuly je tiež dôležitá. Ak má modrastý nádych ide o problém s pečeňou. Červená farba je znakom zlyhávania srdcovej činnosti.

Pľúcne problémy
Ak sú nechty vypuklé, hrubšie a pri konci prsta zakrivené môžete mať vrodený problém s pľúcami – tuberkulóza, astma, bronchitída a aj rakovina pľúc. Okrem problémov s pľúcami môžu vypuklé nechty poukazovať aj na choroby pečene či kardiovaskulárne ochorenia.

Problémy tráviaceho traktu
Nedostatočná výživa, zlé vstrebávanie živín do organizmu alebo problémy s trávením sa prejavia na nechtoch ako priehlbinky, pozdĺžne ryhy, či biele nepravidelné škvrny na nechtoch. Ide o znak nedostatku živín, hlavne železa a zinku. Pozdĺžne ryhy alebo biele škvrny môžu byť aj príznakom podvýživy, infikovaním parazitmi (hlístami), či problémoch so slezinou a tenkým črevom.

Stav nechtov = stav vášho zdravia
Platí to ale aj opačne. Možno o svojich zdravotných ťažkostiach ani netušíte, ale vaše nechty môžu na ne jasne poukazovať. Akákoľvek zmena tvaru, sfarbenia, hrúbky či krehkosti nechtu môže znamenať zdravotný problém.

Vypuklý necht – ak je necht vypuklý je to znak ochorenia pľúc, ciev, srdca či problémov s pečeňou. Ak je zreteľne vypuklý necht na prstenníku ide o ochorenie obličiek.

Priehlbina na nechte – ak miesto mierneho vypuknutia má necht priehlbinu môže to znamenať problém s endokrinnou sústavou (žľazy s vnútorným vylučovaním). Tento stav nechtu môže byť zapríčinený aj nedostatkom železa, autoimunitnými ochoreniami, srdcovými ochoreniami, či Raynaudovým syndrómom (problémy s krvným obehom, prejavuje sa aj studenými rukami a nohami)

Pozdĺžne ryhy – slabý organizmus, nedostatok živín, problémy s trávením, podvýživa

Priečne ryhy – ak sú na nechte priečne jamky môže ísť o problémy s trávením, alebo psoriázou. Ak sú na nechte priečne hrbolčeky (vlny) s najväčšou pravdepodobnosťou ide o problém s chronickým zápalom – reumatické ochorenia.

Tenké nechty sú typické ak máte slabšie kosti.

Tvrdé nechty sú znakom silných kostí.

Hrubé nechty sa najčastejšie tvoria na nohách. Dôvod je jednoduchý – malé, alebo úzke topánky. Necht nemá dostatok priestoru rásť do dĺžky tak naberá na hrúbke.

Záleží aj na farbe nechtu

Biele škvrny – biele nepravidelné bodky na nechtoch sú znakom leukonýchie. Neobávajte sa, nie je to nič vážne. Ide o pomerne bežný úkaz. Biele škvrny sa vytvoria vždy keď sa pri raste nechtu dostane medzi nechtovú platničku a kožu vzduch. V niektorých prípadoch môže byť leukonýchia spôsobené nedostatkom vitamínov, systémovými chorobami ale aj niektorými liekmi.

Biele škvrny môžu byť aj znakom problémov s usadzovaním vápnika alebo zinku. Telo môže trpieť nedostatkom vápniku aj preto, že sa nevstrebáva do organizmu, ale usadzuje sa v orgánoch (v obličkách, pľúcach, črevách,…).

Biely povrch nechtu je signálom starnutia, ale môže poukazovať aj na plesňovú infekciu, anémiu (nedostatok železa), cirhózu pečene, cukrovku, problémy so štítnou žľazou, srdcom alebo obličkami.

Tmavý pásik – ak sa na špičkách nechtov (všetkých) objaví tmavý pásik ide o Terryho nechty. Príčinou môže byť pokročilý vek, ale aj problémy so srdcom, pečeňou alebo cukrovka.

Žlté nechty – nie sú typické len pre fajčiarov. Týmto sfarbením nechtov sa prejavuje aj opuch končatín, respiračné ochorenia (bronchitída, sínusitída), hromadenie tekutín medzi hrudnou dutinou a pľúcami či reumatoidná artritída.

Modré nechty – problémy s krvným obehom, nedostatok kyslíku v krvi

Červené až purpurové nechty – infarkt myokardu, mozgová porážka

Čierne nechty – otrava krvi, prítomnosť ťažkých kovov v tele.

Všímajte si svoje nechty. Akákoľvek zmena na nich môže byť znakom prebiehajúceho ochorenia vo vašom tele. Preto je dobré vyhnúť sa používaniu agresívnych a silných prípravkov na úpravu nechtov (lak na nechty, odlakovač,…). Môžu vaše nechty poškodiť a diagnostika podľa nechtov by už bola nemožná, prípadne nepresná.

Na tomto odkaze nájdete vyobrazenia nechtov s popisom chorôb.

Zdroje: odborná literatúra o dermatovenerelógii a kožných chorôb od autorov ako Jozef a Dušan Buchvald, Hegyi, E., Hegyi, V., Stodola, I., Chmel L., Rehák A.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *