Po kúpeli je potrebné pokožke dodať aj tuk, aby zostala vláčna a pružná. Masážou aromatizovaným olejom môžete napomôcť jej prekrveniu a regenerácii. Ideálne je použiť na tento účel čistý rastlinný olej (slnečnicový, olivový a pod.). Rastlinné oleje sú veľmi vhodné preto, lebo obsahujú mastné kyseliny a vitamíny, pôsobením ktorých sa drsná a šupinatá pokožka stáva mäkkou, hebkou a udržuje sa hladká a bez vrások. Pôsobia do hĺbky, a preto sa vyznačujú veľkým účinkom.
Keď chcete, aby váš olej príjemne voňal, pridajte k nemu malé množstvo voňavého oleja (1/2 ČL na 100 ml), príp. aj niekoľko kvapiek vhodného esenciálneho oleja. Pri príprave voňavého olejového výluhu zo silicových drog možno po domácky získať z rastlín iba časť silíc, ktoré odovzdávajú svoju vôňu oleju. Získate tak výborný voňavý olej vhodný aj na ďalšie kozmetické spracovanie (napr. výroba vlastných mydiel, telových mliek a pod.). Vždy je nutné dbať na to, aby bol olej čerstvý.
Voňavé oleje nikdy nepoužívajte na opaľovanie, pretože môžu spôsobiť vznik hnedých škvŕn na pokožke!
ZÁKLADNÝ RECEPT PRÍPRAVY OLEJOVÉHO VÝLUHU ZO SILICOVÝCH DROG
Na prípravu voňavého oleja používajte len také množstvo drog, aby boli celé ponorené v oleji. Všeobecne sa na 10 g drogy počíta s potrebou 100 g oleja. Nezabúdajte však, že drogy rozličných rastlín nemajú rovnaký objem (napr. 100 g kvetov rumančeka má omnoho väčší objem ako 100 g listov rozmarínu)!
Postup: Sušený rastlinný materiál naplňte do tmavej fľaše so širokým hrdlom, zalejte olivovým alebo slnečnicovým olejom a fľašu uzavrite vrchnákom. Potom ju postavte na tmavé miesto a sušené bylinky 2 týždne vylúhujte pri izbovej teplote. Získate voňavý olej, ktorý sa následne scedí cez plátno (pretlačte aj rastlinné zvyšky, pretože ponechané v oleji by mohli spôsobiť jeho skazenie). Získaný olej doplňte rastlinným olejom na 100 g. Prípravok uskladňujte v tmavej fľaši.
Takto získané voňavé oleje podľa potreby pridávajte do svojich prípravkov, vždy iba v malom množstve. Najvhodnejšie silicové drogy na prípravu voňavých olejov vylúhovaním sú: kvety levandule, vňať medovky, kvety ruže, listy rozmarínu, vňať tymianu, vňať ľubovníka a mnohé iné.
Pri príprave domácej kozmetiky sú často používané aj olejové výluhy z iných ako silicových drog, napr. olejový výluh z koreňa lopúcha, z listov pŕhľavy (použitie napr. vo vlasovej kozmetike) atď.
Trvanlivosť voňavých olejov: 2 – 3 mesiace. Olej si po pripravení rozdeľte do menších tmavých fľaštičiek, čím predĺžite jeho trvanlivosť. Používajte obsah celej alebo min. polovice fľaštičky, zvyšok spotrebujte čo najskôr.
DEZODORANTY
Dezodoranty sú kozmetické prípravky na potlačenie pachu tela. Po každom kúpaní alebo sprchovaní je správne používať dezodoračný prípravok a potrieť si ním miesta, kde sa vo zvýšenej miere vylučuje pot (ako napr. pod pazuchami, na nohách a pod.). Dezodoračné prípravky síce nezabraňujú poteniu, ale zamedzujú, aby sa v dôsledku potenia a činnosti baktérií žijúcich na ľudskej pokožke vyvinul nepríjemný zápach.
PRÍPRAVA DOMÁCEHO DEZODORANTU
Na prípravu domáceho dezodorantu budete potrebovať: 2 ČL listov šalvie, 2 ČL listov rozmarínu, 100 ml vody, 30 ml jemného konzumného liehu, 5 kvapiek olejového výluhu listov šalvie, 5 kvapiek olejového výluhu z citrónovej kôry.
Zmiešané drogy zalejte 1 dl vriacej vody a nechajte pod pokrievkou vylúhovať max. 20 minút. Potom tekutinu sceďte, nechajte vychladnúť a pridajte do nej lieh a udané množstvá olejových výluhov (pripravených podľa základného postupu prípravy olejových výluhov zo silicových drog). Všetko prelejte do tmavej fľaštičky z rozstrekovačom a uskladnite v chladničke.
Pripravený dezodorant znižuje aktivitu potných žliaz a pôsobí dezinfekčne.
PODBEĽOVÝ DEZODORANT
Do porcelánovej misky nasypte 30 – 40 g sušených podbeľových súkvetí a stvolov, zalejte 250 ml vriaceho ovocného octu (napr. jablčný a pod.) a nechajte vychladnúť. Potom zmes preceďte cez plátno a nechajte vychladnúť. Vychladnutý roztok nalejte do fľaštičky s rozstrekovačom a doplňte 250 – 300 ml ružovej alebo hamamelovej vody (buď zakúpenej z lekárne alebo získanej ako väčšinový (hoci nie hlavný) produkt destilácie vodnou parou v alambiku.
Podbeľový ocot neutralizuje zápach potu (vyvolaný už spomínanou činnosťou baktérií), ale neovplyvňuje prirodzené potenie organizmu.
ZÁPARY S DEZODORAČNÝMI ÚČINKAMI
Zápach potu možno zneutralizovať aj záparom z vňate šalvie alebo z vňate a listov ligurčeka lekárskeho, vňate dúšky materinej, listov rozmarínu či kvetov rumančeka. Zápar treba použiť čo najstudenší, lebo už sama studená voda znižuje činnosť potných žliaz.