Cornus mas
Čeľaď: svíbovité (Cornaceae)
Ľudové názvy: drienka, kačacie, žabie mydlo, žabinec, kuracie oko, námožníček.
Drieň obyčajný bol už v minulosti veľmi obľúbenou rastlinou. Z plodov drieňa sa vyrábali chutné džemy a kompóty, z jeho semien náhrada kávy. Veľmi obľúbenými boli likéry a taktiež pálený alkohol „drienkovica“.
Liečivé účinky:
- je bohatým zdrojom antioxidantov
- obsahuje množstvo vitamínu C
- pri poruchách pečene a obličiek
- pri tráviacich ťažkostiach
- zvonka na hnisavé a ťažko sa hojace rany
- pri vysokých horúčkach
- proti detským hnačkám
Nežiadúce účinky: Nie sú známe žiadne nežiadúce účinky.
Zber: Pre využitie v ľudovom liečiteľstve alebo v kuchyni sú najcennejšie plody – drienky. Konzumujú sa prevažne čerstvé, ale môžu sa spracovať aj vo forme zaváranín. Je možné ich taktiež sušiť, ideálne však v sušičke ovocia. Listy sa zberajú ojedinele.
Použitie:
Čerstvá šťava má predovšetkým antioxidačné účinky. Používa sa však aj po lyžičkách na detské hnačky a pri žalúdočných ťažkostiach. Šťavu získavame v odšťavovači. Taktiež môžeme macerovať plody vo vode 3 dni, ktoré následne zomelieme v mixéri. Kôstky je potrebné odstrániť. Zmes následne precedíme cez sito a získame šťavu. Zbytky drene môžeme použiť na varenie lekváru.
Zápar sa môže piť ako čaj a preto sa osladzuje medom. Pripravíme ho z 10 plodov na šálku vody a lúhujeme asi 15 minút. Plody môžeme použiť čerstvé alebo sušené.
Drienkový džem je veľmi obľúbeným pokrmom. Z 300 ml vody a 1 kg cukru pripravíme sirup. Po zovretí sirupu pridáme 500 g vykôstkovaných drienok. Varíme až do zhustnutia.
Dub letný – Dub zimný
Quercus robur – Quercus petraea
Čeľaď: bukovité (Fagaceae)
Ľudové názvy: letnák, zimák, kremelák, drnák.
Dub bol už v minulosti považovaný za posvätný strom. Významnú úlohu zohrával v ére Keltov. Slovo daur, teda dub, sa stalo základom pre vznik pomenovania Druidov. Boli ochrancami posvätných dubových hájov.
Liečivé účinky:
- má protizápalové účinky
- zvonka vo forme kúpeľov na vredy, hemoroidy a ekzémy
- proti kŕčovým žilám
- proti nadmernému poteniu nôh
- pri katare žalúdka a čriev
- pri silnej menštruácii a vnútornom krvácaní
- pri zápaloch ústnej dutiny a hrdle
- proti paradontóze
Nežiadúce účinky: V niektorých prípadoch môže dub vyvolať tráviace ťažkosti ako zvracanie alebo hnačku.
Zber: Na liečiteľské účely sa zberá najmä mladá kôra a plody, niekedy i listy. Kôra sa zberá na jar a mala by sa odstraňovať len z čerstvo vyrúbaných stromov, aby sa nepoškodilo životné prostredie. V prípade, že to nejde inak, sa zberá i z rastúcich stromov, ale neodporúča sa odstraňovať príliš veľké množstvo kôry, pretože dlhodobým skladovaním stráca liečivé účinky. Suší sa na suchom mieste alebo v umelých podmienkach do 50 °C. Žalude bez čiašky sa zberajú na jeseň. Odstránené semená je možné pomlieť na prášok.
Použitie:
Odvar sa používa napríklad na katar žalúdka. Pripraví sa z lyžičky zomletej drogy na pohár vody. Koncentrovanejší odvar pripravíme z 500g sušenej kôry a pár listov a môžeme ho využiť na kúpele alebo ako kloktadlo. Odvar zo žaluďov pripravujeme v pomere 1 : 1 a používa sa zvonka.
Dúška materina
Thymus serpyllum
Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Ľudové názvy: živilka, kukučka, materinka, žadovník, materonka, dúška chodec, materidúška.
Materina dúška je známa svojou jemnou vôňou. Ide o veľmi premenlivú rastlinu, ktorej rôzne druhy majú však rovnaký liečivý účinok. Vo francúzskom kulinárstve sa dokonca používa ako korenina a niekedy sa pridáva i do voňaviek.
Liečivé účinky:
- má antibakteriálne a protiplesňové účinky
- proti kašľu
- ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla
- proti ekzémom a zápalom
- pri nervovej vyčerpanosti a únave
- ako kúpeľ pre celkové uvoľnenie
Nežiadúce účinky: Príliš veľké dávky môžu viesť k poškodeniu červených krviniek a obličiek.
Zber: Zberá sa vňať v dobe pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Suší sa v zväzkoch v tieni alebo pri umelých podmienkach do maximálnej teploty 40 °C.
Použitie:
Zápar sa pripravuje z dvoch lyžičiek drogy na pohár vriacej vody. Lúhujeme po dobu 10 minút. Silnejší zápar je možné použiť ako kloktadlo. Dúškový čaj s citrónom môžeme použiť na zastavenie čkania.
Čajová zmes proti kašľu je veľmi účinným liečivom. Pripravíme ju zmiešaním dúšky, fialky a kvetov divozela. Zmes lúhujeme 15 minút a po precedení pijeme po malých dúškoch počas celého dňa.
Kúpeľ si pripravíme vylúhovaním 2 až 3 hrstí dúšky v 5 litroch horúcej vody. Po hodine státia zmes precedíme a pridáme lyžičku olivového oleja. Takýto uvoľňujúci kúpeľ si môžeme dopriať až 3x týždne.