Echinacea purpurea
Čeľaď: astrovité (Asteraceae)
Ľudové názvy: divoký kvet prérie, rudbekia.
Echinacea sa k nám dostala postupom času až zo Severnej Ameriky. Jej obľuba v záhradách a v medicíne neustále stúpa, pretože je cenenou rastlinou posilňujúcou obranyschopnosť organizmu.
Liečivé účinky:
- aktivizuje imunitný systém
- pri ochoreniach dýchacích a močových ciest
- pri zápaloch kĺbov
- na ťažko sa hojace rany
- na kožné ťažkosti
- pôsobí ako afrodiziakum
Nežiadúce účinky: Je možný výskyt alergickej reakcie. Rastlina nie je vhodná pre osoby s autoimunitným ochorením, tuberkulózou alebo vírusom HIV či AIDS.
Zber: Najčastejšie sa využíva čerstvý i sušený koreň. Zbiera sa na jar alebo na jeseň. Pre liečebné účely je taktiež možné použiť vňať. Rastlinu i koreň môžeme sušiť na suchom mieste v tieni.
Použitie:
Čaj sa používa na liečebné účely a prevenciu. Jednu lyžičku drogy zalejeme pohárom horúcej vody a lúhujeme po dobu 10 minút. Čaj pijeme 1 až 3 krát denne po dobu maximálne 3 týždňov. Účinok sa nedostaví hneď, ale až ku konci kúry. Nesmie sa však používať dlhodobo a medzi ďalším užívaním sa musí urobiť dlhšia prestávka.
Tinktúra sa používa najmä do mastí, ktoré sú výborným liečivom na ekzémy a ťažko sa hojace rany. Jednu lyžicu drogy ponoríme do 100 ml liehu a lúhujeme po dobu jedného mesiaca. Následne ju precedíme cez sito alebo plátno a uchováme v uzatvárateľnej nádobe.
Masť sa pripraví z 10 gramov tinktúry. Pridáme ju do 90 gramov vosku alebo masti a dobre premiešame. Natiera sa niekoľkokrát denne na postihnuté miesta na koži.
Fazuľa záhradná
Phaseolus vulgaris
Čeľaď: bôbovité (Fabaceae)
Ľudové názvy: fazuľa.
Fazuľa sa po udomácnení v Európe pestovala spočiatku len ako okrasná rastlina v botanických záhradách a v kláštoroch. Neskôr ľudia objavili jej liečivé schopnosti a príjemnú chuť. Dnes sa už bežne využíva najmä v kulinárstve.
Liečivé účinky:
- ako podporné liečivo znižuje hladinu cukru v krvi
- pri zápaloch obličiek a močového mechúra
- pri obličkových kameňoch
- na dna a reumatizmus
- na znižovanie vysokého krvného tlaku
Nežiadúce účinky: Zrelé surové fazule sú jedovaté. Je potrebné ich tepelne upraviť. Otrava sa prejavuje zažívacími ťažkosťami.
Zber: Zberáme struky po dozretí v čase, kedy nie sú ešte úplne suché. Semená sa vylúskajú a struky sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 40 °C.
Použitie:
Zápar sa pripravuje z čajov obsahujúcich struky vyrábaných v medicíne. Jednu lyžicu čaju zalejeme štvrť litrom vody a necháme vylúhovať. Zápar sa pije trikrát denne.
Odvar pripravíme zo štyroch hrstí vysušených strukov. Necháme ich niekoľko hodín napučať v dvoch litroch vody a potom vodu varom odparíme na pol litra tekutiny. Odvar pijeme vždy pred jedlom.
V kuchyni využívame zrelé semená alebo zelené mladé lusky.
Fenikel obyčajný
Foeniculum vulgare
Čeľaď: zelerovité (Apiaceae)
Ľudové názvy: fenigeľ, vlašský kôpor, úkrop, rímsky kôpor.
Fenikel si nenašiel uplatnenie len v medicíne. Využíva sa taktiež v kozmetike alebo pri výrobe likérov. Je dôležitou súčasťou kulinárstva, pretože sa používa ako korenina v cukrárstve alebo pri nakladaní zeleniny. Jeho vňať sa používa pri príprave šalátov a marinád.
Liečivé účinky:
- na povzbudenie črevnej činnosti
- proti nadúvaniu
- na zvýšenie tvorby materského mlieka
- na uvoľňovanie hlienov
- v kozmetike na obklady na tvár
- na zapálené oči
- zmierňuje úzkosť a depresiu
- odstraňuje zápach z úst
- utišuje syndrómy predmenštruačného syndrómu
Nežiadúce účinky: Pri dlhodobom užívaní v nadmerných množstvách môžu nastať tráviace ťažkosti. Fenikel by sa nemal podávať tehotným ženám.
Zber: Zberajú sa plody po dozretí. Tie sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach do teploty 35 °C.
Použitie:
Odvar pripravíme zmiešaním dvoch lyžičiek rozdrveného plodu so štvrť litrom vody. Zmes krátko povaríme a lúhujeme po dobu 15 minút. Doporučenou dávkou sú dve šálky denne. Silnejší koncentrát odvaru používame na vyplachovanie očí alebo na obklady. Môže sa taktiež použiť ako kloktadlo.
Prášok vyrobíme rozomletím usušených plodov fenikla. Užíva sa trikrát denne v množstve 1 gramu.