Je ďalšia veľmi lacná a kvalitná korenina s mnohorakými účinkami. Dochované záznamy hovoria, že ju pestovali už dominikáni sv. Gallena z Talianska. Vďaka svojím účinkom sa veľmi rýchlo rozšírila do sveta. Taliani si fenikel prisvojili a majú ho v mnohých receptoch ako varený, pečený, blanšírovaný a pod. Fenikel má arómu niečo medzi anízom a kôprom. V našich končinách ho poznáme prevažne ako koreninu a hlavne semená. Dá sa však použiť celá rastlina. Rastlina má rada vápenaté priepustné pôdy, slnečné stráne a výživnú pôdu. Je potrebné ho častejšie zalievať ak dlhšie neprší.
Fenikel obsahuje množstvo telu prospešných látok. Z vitamínov obsahuje hlavne A, B, C, E, z minerálov je bohatý hlavne na draslík, ďalej horčík, vápnik, fosfor, menej už železo, mangán, meď, zinok a pod. Bohatý je na kyselinnu listovú, pantoténovú a iné. Svoju špecifickú vôňu má vďaka terpenoidom. Jeho chuť dotvárajú hlavne anetol (do sladka) a fenchon (do horka). Fenchon je súčasťou mnohých esenciálnych olejov (ide o ketón). Anetol je benzén a niekedy je označovaný ako anízový olej.
Fenikel, tak ako aníz, rasca, kôpor a podobné koreniny, má výborné účinky na trávenie, už v ústach pomáha dezinfikovať všetko naokolo, žalúdku pomáha vylučovať tráviace šťavy, viaže na seba toxíny z trávenia. V črevách pomáha odstraňovať nadúvanie a zároveň zlepšuje vstrebávanie živín klkmi. Klky sú miniatúrne črevné výrastky (0,5-1,5 mm), ktoré pokrýva absorpčná vrstva. Táto vrstva je zodpovedná za prijímanie živín z potravy. Celiatici majú klky zničené.
Ako už bolo spomenuté vyššie, dá sa použiť na konzumovanie celá rastlina. Hľuza má vysoký obsah vlákniny, ktorá dobre čistí črevá. Fenikel zabraňuje zápche aj hnačke, odstraňuje kŕče hladkého svalstva, podporuje chudnutie, priaznivo ovplyvňuje anémiu, cholesterol, krvný tlak, spevňuje cievy, kosti, nechty, vlasy. Obsahuje však veľa fytoestrogénov, vďaka ktorým zmierňuje príznaky menopauzy. Muži by ho nemali jesť často, práve kvôli fytoestrogénom. Dobre vplýva aj na regeneráciu očných tkanív a to vďaka aminokyselinám, arginínu, vitamínu C a antioxidantom.
Močopudné vlastnosti feniklu dobre ovplyvňujú aj močovo-pohlavný systém. Čistia obličky a viažu na seba toxíny. Hľuza je využívaná do šalátov, ako príloha k jedlám, stonka môže dobre obohatiť polievku, šalát. Listy sa využívajú napríklad na obalenie mäsa a rýb pri pečení. Semená sú známou koreninou pridávanou kde kade, ale tvoria aj zložku ginu alebo absintu.