figyČerstvé figy sú sladučké ako med a majú mäkkú dužinu. Plody obsahujú 80% vody a 25 % cukrov a vitamíny A,C, B1, B2. Spomedzi radu ďalších látok sú najvzácnejšie enzýmy, ktoré podporujú trávenia a samozrejme vláknina. Čerstvé figy sa len veľmi ťažko dajú prepravovať na veľké vzdialenosti, preto sa konzervujú sušením. Ak však pôjdete na dovolenku ku moru a budete mať možnosť ich konzumovať čerstvé, nepremrhajte túto príležitosť a poriadne si ich vychutnajte.

Plody po sušení obsahujú len 18% vody, 60% cukru, 5% pektínu, 3% škrobu a asi 1% tuku. Skladovať ich môžete aj niekoľko mesiacov, ale oplatí sa preventívna kontrola. Aj napriek dobrej trvanlivosti sa občas stane, že ich napadnú roztoče. Ak práve chudnete, pomôžu vám figy zahnať a prekonať pocit hladu a hlavne z nich nepriberiete. Zlepšujú trávenie a navyše pôsobia ako prirodzené preháňadlo. Okrem toho figy zlepšujú schopnosť sústrediť sa, pôsobia blahodárne na nervy a mozog. Figy sú vhodným antidepresívom a tak sú schopné vylepšiť vašu pochmúrnu náladu. Veľmi sladké figy majú biely povlak na šupe, čo pri figách znamená, že boli spracované len sušením.

Vysoký podiel balastných látok, najmä pektínu, priaznivo vplýva na činnosť našich čriev. Figy taktiež obsahujú rastlinné steroly, ktoré chránia pred srdcovými ochoreniami a znižujú „zlý“ cholesterol. Pokrájané sušené figy sú vhodné na prípravu müsli či pri pečení koláčov. V kuchyni sa nasekané figy výborne hodia k hydine či divine. Môžete ich konzumovať sušené i čerstvé. Čerstvé figy je najlepšie hneď skonzumovať. V chladničke by vám mali vydržať do troch dní.

Ako použiť sušené figy Asi 5 kúskov sušených fíg namočte na pár hodín do vody. Potom vodu vypite a figy zjedzte. Pomôže vám to odstrániť zápchu. V Japonsku objavili vo figových plodoch protirakovinové látky. Odvar fíg v mlieku sa používa na liečbu kašľa, bolesti v hrudi i krku, pri prechladnutí, angíne, preťažení hlasiviek. Odvar z listov zasa pomáha pri bronchiálnej astme, chorobách obličiek, proti hlístam.

Výživové hodnoty na 100 g:
Energetická hodnota: 1.026 kJ/242 kcal
Bielkoviny: 3,5 g
Sacharidy: 54,0 g (z toho cukor 52,9 g)
Tuky: 1,3 g (z toho nasýtené mastné kyseliny 0,2 g, jednoduché nenasýtené mastné kyseliny 0,3 g, viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny 0,6 g)
Vláknina: 9,6 g
Sodík: 0,0024 g

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *