Hemeroidy sú zdravotným problémom, ktorý trápi viac ako polovicu ľudí nad 30 rokov. Nie všetci ale vyhľadajú lekársku pomoc a pokúšajú sa o liečbu doma. Čo vlastne hemoroidy sú, prečo vznikajú a či a ako sa tohto problému môžete zbaviť doma vám povieme teraz.


Hemoroidy – zlatá žila.

Hemoroidy sú žily (hustá sieť ciev)v konečníku, ktoré slúžia ako pružný uzáver a zohrávajú dôležitú a nezastupiteľnú úlohu pri vyprázdňovaní čriev. Táto spleť žíl vyživuje okolité tkanivo (vnútri a aj vonku okolo konečníka). Ak dôjde k zväčšeniu, alebo zapálenie týchto žíl vznikne hemoroidálne ochorenie – hemoroidy. Možno ho poznáte pod pojmom zlatá žila.

Kedy vznikajú hemoroidy
K zdravotným problémom s cievami okolo konečníku môže dôjsť z rôznych príčin. Najčastejším z nich je nadmerný tlak, ktorý pôsobí na cievy a môže spôsobiť ich vydutie až opuch. Tie sa rozšíria, začne sa v nich hromadiť krv a môže dôjsť k vytvoreniu uzlov. Je to podobné ako pri kŕčových žilách.

Príčiny vzniku hemoroidov

  • Vyšší vek (vekom oslabené svaly a tkanivá v konečníku sa môžu roztiahnuť), genetická predispozícia
  • Sedavé zamestnanie (sedenie vyvoláva zvýšený tlak na konečník)
  • Nevhodné stravovanie, zlá životospráva (nedostatok vlákniny)
  • Tehotenstvo (hmotnosť dieťaťa vyvíja tlak na konečník)
  • Častá, alebo chronická zápcha či hnačka
  • Stály až chronický kašeľ (pri kašli sa zvyšuje tlak v oblasti konečníka)
  • Pravidelné a časté dvíhanie ťažkých predmetov

Rozdelenie hemoroidov
Hemoroidy v závislosti od miesta kde sa prejavia delíme na:

Vonkajšie hemoroidy – nachádzajú sa hneď pod kožou v okolí konečníka. Sú to malé a mäkké uzlíky sfarbené do modra, ktoré sa dajú ľahko nahmatať (môžu mať aj veľkosť hrášku, či fazule). Pokiaľ nie sú zapálené nie sú bolestivé. Táto forma hemoroidov nie je častá.

Vnútorné hemoroidy – nachádzajú sa vo vnútri konečníka , asi 3 – 4 cm od análneho otvoru.  Najčastejšie ich objaví až lekár pri rektálnom vyšetrení. Prvé prejavy týchto hemoroidov nenechajú na seba dlho čakať – tvorba hlienu a krv v stolici sú častými prvotnými príznakmi. Bolesť príde až keď sa hemoroidy zapália.

Vnútorné hemoroidy môžu vo vážnejších prípadoch vyčnievať z konečníka. Dochádza k tomu vtedy, keď sa v cieve nahromadí veľa krvi a dôjde k vytvoreniu zrazeniny. V závislosti od tohto delíme vnútorné hemoroidy na:

  1. Stupeň– mierne rozšírené žily, čo sa môže prejaviť slabým krvácaním po vykonaní veľkej potreby.
  2. Stupeň – postihnuté žily sa po vyprázdnení vysunú von do análneho kanála. Po vykonaní potreby sa zvyknú samé vrátiť späť.
  3. Stupeň – o tomto stupni hovoríme, keď sa spletenec žíl po vykonaný potreby nevráti sám dnu. Hemoroidy vychádzajú von, ale dajú sa manuálne zasunúť naspäť.
  4. Stupeň – hemoroidy vytŕčajú z análneho otvoru, nedajú sa manuálne zasunúť naspäť.

Príznaky hemoroidov

  • Svrbenie v okolí konečníka
  • Bolesť (v závislosti od stupňa hemoroidov môže byť mierna až silná)
  • Opuch okolo konečníka
  • Krvácanie
  • Modré hrudky okolo konečníka (pri vonkajších hemoroidoch)
  • Zápal

Liečba hemoroidov
V závislosti od stupňa vám lekár určí vhodnú liečbu. Nie všetci pacienti ale idú s týmto problémom k lekárovi hneď ako spozorujú prvé príznaky. Najčastejšie lekársku pomoc vyhľadajú až v 2, 3, alebo štvrtom stupni. Lekár vám môže odporučiť voľnopredajné lieky, rôzne krémy, alebo čipky, ktoré zmiernia bolesť a svrbenie. Pri vonkajších hemoroidoch je najvhodnejšou liečbou jeho odstránenie. Vykonáva sa v lokálnej anestézii a hneď po ňom sa vám uľaví.

Môže vám odporučiť aj miniinvazívne metódy na odstránenie vnútorných hemoroidov (2 až 4 stupeň) :

  • Podviazanie hemoroidov gumenným pásikom – zastaví sa prívod krvi do hemoroidu, ten odumrie a do týždňa odpadne.
  • Laser – pomocou laserového svetla sa hemeroidy scvrknú a odumrú.
  • Odstránenie hemoroidov chirurgickým zákrokom – môže sa vykonať v lokálnej, alebo celkovej anestézii. Chirurg odstráni časť tkaniva, ktorá spôsobuje krvácanie. Tento zákrok sa vykonáva len v závažných, alebo pri opakujúcich sa hemoroidoch.

Domáca liečba hemoroidov
Domáca samoliečba hemoroidov sa odporúča pri prvých príznakoch tohto ochorenia (1 stupeň).

  • Vláknina – obohaťte svoj jedálniček o vlákninu – zmäkčuje stolicu. Ak ste sa rozhodli užívať vlákninu vo forme doplnkov stravy (forma liekov) pite dostatok tekutín, inak budete mať problém so zápchou.
  • Vyhnite sa dlhému sedeniu – ak máte sedavé zamestnanie snažte sa nesedieť 8 hodín v kuse. Občas sa prejdite, prebehnite po schodoch a pod. Pohyb vám rozhýbe črevá a zároveň sa uvoľní tlak na konečník, ktorý sa sedením naň vytvára.
  • Sedacie kúpele – môžete si pripraviť sedací kúpeľ z dubovej kôry, repíku, alebo stačí ak dáte do teplej vody trochu obyčajnej soli. Pomôžu vám s opuchom aj zápalom hemoroidov, zmiernia pocit svrbenia a aj bolesť. Kúpeľ by ste mali vykonať minimálne 3 krát do týždňa, po veľkej potrebe a mal by trvať 20 až 30 minút.
  • Obklady – obklad z bazy zväčšené žili upokojí, postupne sa zmenšia až zmiznú. Môžete použiť aj ľadový obklad – kocky ľadu dajte do vrecka a priložte ku konečníku. Tento obklad vám pomôže len pri vonkajších hemoroidoch.
  • Hygiena – nezabúdajte na pravidelnú a dôkladnú hygienu. Pri hemoroidoch tak zabránite množeniu baktérií, ktoré prejavy tohto ochorenia môžu ešte viac zhoršovať.

Bylinky na hemoroidy

Kapsička pastierska – sedací kúpeľ – 100g sušenej rastliny zalejte prevretou vodou, nechajte 5 minút lúhovať a následne preceďte. Kúpeľ by mal trvať 20 minút.

Rebríček obyčajný (myší chvost) – pomáha pri krvácaní hemoroidov. Pripravte si z neho masť. 100 g masti zohrejte, pridajte k nej na drobno pokrájané kvety čerstvého rebríčku (15 g) a listy ostružiny (15g). Nechajte to skypieť, premiešajte a odstavte. Nechajte zmes stáť do druhého dňa. Potom ju zohrejte (aby sa skvapalnila) a preceďte. Skladujte na chladnom mieste. Používajte na vonkajšie ošetrovanie hemoroidov.

Dubová kôra – pôsobí silne sťahujúco a zastavuje krvácanie. Hojne sa používa na liečbu hemoroidov a to kúpeľom, obkladmi alebo v podobe masti. Na kúpeľ použite 150g kôry na liter. Kúpeľ vždy pripravujte čerstvý, Musí byť teplý, nie horúci. Opakujte aj niekoľkokrát týždenne. Veľmi obľúbený je aj gél.

Hemoroidy náš život primárne neohrozujú, len nám ho dosť znepríjemňujú. Ak podceníte ich liečbu v prvých štádiách môžu sa rozrásť do väčšieho problému, ktorý si bude vyžadovať chirurgický zákrok. Na liečbu hemoroidov dostanete v lekárňach kúpiť množstvo rôznych krémov, čipiek a aj liekov. Nemusíte čakať kým sa problémy s hemoroidmi rozrastú, začnite ich liečiť od prvých príznakov.

Zdroje:
zdravie.sk
wikipedia
primar.sme.sk
Knihy – Zelená lekáreň, Liečivé rastliny

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *