Ak sa dlhodobo necítite fit a opakovane sa u vás vyskytuje mnoho rôznych symptómov, ako napríklad bolesti hlavy, tráviace či kožné ťažkosti, môže ísť aj o histamínovú intoleranciu (HIT). Čo je to histamín, prečo môže v tele spôsobovať problémy a ako diagnostikovať histamínovú intoleranciu?
Histamín je nevyhnutný pre zdravie
Histamín bol objavený pred viac ako sto rokmi. Je to látka, ktorá sa v našom tele prirodzene vyskytuje a plní rôzne funkcie – rozširovanie ciev, priebeh alergickej reakcie, vplyv na srdcovú frekvenciu, nervovú sústavu a mnohé ďalšie. Zúčastňuje sa viac ako 20 fyziologických reakcií v tele a odhaduje sa, že ani dnes nepoznáme všetky jeho úlohy.
Kedy môže histamín znamenať problém?
Histamín vzniká pri rozklade aminokyseliny histidín (je v takmer všetkých bielkovinách). Hladinu histamínu a jeho následnú degradáciu má na svedomí enzým diaminooxidáza. Aby sa nám nezamotával jazyk, môžeme ďalej hovoriť o enzýme DAO.
Aktivita tohto enzýmu sa s vekom mení. U detí je táto aktivita oveľa vyššia než u dospelých. Súvisí to najmä s potrebou rastu a so skutočnosťou, že v detskom veku je aminokyselina histidín považovaná za esenciálnu (tzn., že telo si ju nedokáže v dostatočnej miere vytvoriť a je odkázané na jej príjem potravou).
V dospelosti aktivita DAO enzýmu klesá a v niektorých prípadoch je natoľko nedostatočná, že sa začnú objavovať príznaky histamínovej intolerancie. Odhaduje sa, že pacientov trpiacich histamínovou intoleranciou tvoria až z 80 % ľudia v strednom veku. Ďalším enzýmom, ktorý sa podieľa na odbúravaní histamínu je histamín-N-metyltransferáza (HMT).
Príznaky HIT nemajú na prvý pohľad nič spoločné
Keďže má histamín rôzne funkcie a nachádza sa v našom tele takmer všade, príznaky, ktoré vyvoláva jeho nadbytok, na prvý pohľad spolu nesúvisia. Mnohým ľuďom nenapadne riešiť ich ako celok. Namiesto toho sa na ne zameriavajú zvlášť.
Majte však na pamäti, že telo je dokonale fungujúci komplexný systém, kde sa nič nedeje „len tak“. Klišé „všetko so všetkým súvisí“ môže byť v prípade nášho tela pravdivejšie, než by sa mohlo zdať.
Aké príznaky môžu nasvedčovať tomu, že trpíte histamínovou intoleranciou?
- Tráviace ťažkosti (hnačka, kŕče, nafukovanie, zápcha…)
- Kožné prejavy (svrbenie, pálenie, žihľavka)
- Zníženie krvného tlaku
- Nepravidelnosti srdcového rytmu
- Návaly tepla
- Bolesti hlavy
Na čo si dať pri histamínovej intolerancii pozor?
Ak máte podozrenie (diagnostiku prenechajte lekárovi) na HIT, zlepšenie vašich príznakov môže nastať po vylúčení potravín, ktoré vedú k prudkému nárastu hladiny histamínu v tele. Patria k nim:
- Alkoholové nápoje
- Tučné morské ryby a morské plody (makrela, losos, sardinky….)
- Konzervované mäsové výrobky (klobásy, salámy, mäsové konzervy…)
- Syry (zrejúce, plesňové – napr. camembert, gorgonzola, rokfort, parmezán…)
- Kvasené potraviny
- Zelenina (špenát, paradajky, baklažán)
Obsah histamínu v potravinách stúpa aj ich skladovaním. Pacientom s HIT sa odporúča konzumovať vždy čerstvo uvarené jedlo.
Histamínová intolerancia nie je alergia!
Existuje množstvo potravinových alergií a mohlo by sa zdať, že histamínová intolerancia striktným vylúčením viacerých potravín z jedálnička môže budiť dojem, že ide vlastne o alergiu. Navyše, histamín funguje aj ako „spojka“ v procese naozajstnej alergickej reakcie. Kde je háčik? Podstata alergickej reakcie je v precitlivenosti na podnet, ktorý je do istej miery „bežný“ (ak to veľmi zjednodušíme a obídeme pokročilú fyziológiu). Histamínová intolerancia, naopak, vyplýva z nahromadenia (a teda nadbytočného množstva) histamínu v tele. Skutočnosť, že histamín sa podieľa aj na „pravej“ alergickej reakcii, je iba zhodou náhod.
S alkoholom opatrne
Aj navonok nevinný pohár vína vám dokáže poriadne zavariť. Je preukázané, že alkohol blokuje aktivitu DAO, čím dochádza k porušeniu rovnováhy medzi tvorbou a odbúravaním histamínu.
Histamínovú intoleranciu môžu zhoršovať aj lieky
Hlavným činiteľom, ktorý rozhoduje o miere prejavov, resp. o rovnováhe medzi tvorbou a odbúravaním histamínu je enzým DAO. Jeho aktivita však môže byť blokovaná mnohými liekmi. Zbystrite pozornosť, ak pravidelne užívate napríklad lieky proti bolesti, vysokému krvnému tlaku, antidepresíva, antireumatiká a ďalšie. Ak pravidelne užívate lieky a spozorovali ste príznaky histamínovej intolerancie, poraďte sa o možnostiach ich riešenia s lekárom.
Je ťažké ju odhaliť
Symptómy HIT sú rôznorodé a ich intenzita je nestála, navyše sa jednotlivé príznaky môžu neustále meniť a vymieňať. Jednu dobu sa prekročená tolerancia histamínu prejaví kožne, čo si môže človek jednoducho vysvetliť napríklad zmenou aviváže, použitím novej kozmetiky. O niekoľko dní vyvolá nadbytočné množstvo histamínu tráviace ťažkosti. O týždeň to môžu byť zase bolesti hlavy a návaly tepla, ktoré ženy často pripíšu hormonálnym zmenám. Ak sa u vás opakujú rôzne príznaky a zatiaľ ste nezistili, čo ich vyvoláva, skúste sa na to pozrieť viac komplexne – alebo ideálne, navštívte lekára. Akékoľvek podozrenie na vážnejšie zdravotné ťažkosti patrí do rúk lekárom. Či naozaj ide o histamínovú intoleranciu je možné zistiť u alergológa jednoduchý krvným testom, ktorý hodnotí aktivitu jednotlivých enzýmov.
Mám histamínovú intoleranciu – čo teraz?
Histamínová intolerancia môže byť v niektorých prípadoch iba prechodným javom, ktorý súvisí napríklad s nadmernou konzumáciou jedál obsahujúcich histamín alebo s užívaním rizikovej skupiny liekov. V takomto prípade ťažkosti pomerne rýchlo pominú. Ak ide o chronickú formu, ktorá je spôsobená zníženou aktivitou enzýmov, ktoré histamín rozkladajú (genetická predispozícia alebo užívanie liekov, viď vyššie), pristupuje sa k liečbe diétou, antihistaminikami (používajú sa napríklad aj pri sennej nádche) alebo orálnym podávaním konkrétnych enzýmov.
Zdroje:
MAINTZ, Laura; NOVAK, Natalija. Histamine and histamine intolerance. The American journal of clinical nutrition, 2007, 85.5: 1185-1196.
Histamínová intolerancia- Doc. MUDr. Peter Čižnár, CSc., prehľadový článok
GIBB, James L. HIT: Kompletný sprievodca histamínovou intoleranciou. Albatros Media as, 2018.