Je vynikajúcou strukovinou plnou kvalitných látok pre výživu organizmu. Hrach je nenáročnou jednoročnou popínavou rastlinou, ktorá je v našich podmienkach ako doma. Jeho datovanie je známe až do dôb 8200 rokov pred Kristom. Zmienky hovoria, že pochádza z Číny a odtiaľ putoval do Indie, na Blízky východ a Európy. V súčasnosti sa celosvetovo pestuje viac ako 3 milióny ton hrachu ročne. Najviac sa pestuje v Kanade, potom vo Francúzsku, Číne a Rusku. Zaujímavé je že hrach patrí botanicky medzi ovocie (ako veľa ďalších zelenín a dokonca aj orechov). Ale tým sa tu zaoberať nebudeme. Hrach obľubuje mierne pásmo a stačí, ak ho budete zalievať pravidelne a doprajete mu slnko.
Keď nastane obdobie zberu hrachu, pripravte sa na sladké chrumkanie. Najlepší je aj tak surový, čerstvo vylúpnutý z lusku. Tepelné spracovanie mu neprospieva, lebo stráca mnoho vzácnych živín (vraj až 90%). Stačí ak si denne doprajete dve plné hrste luskov a dodáte telu prvotriednu kvalitu živín. Ženy sa potešia jeho účinkom, pretože hrach má omladzujúce účinky. Svojou vlákninou vie dobre zasýtiť, čím podporuje chudnutie a zdravé črevá. Obsahom draslíka, horčíka a vzácnych nukleových kyselín sa odporúča konzumovať pacientom s kardiovaskulárnymi chorobami.
Hrach obsahuje hlavne vitamíny A, B, C, E, K. Obsahom „áčka“ výrazne prospieva liečbe zraku. Pokiaľ ho jete surový tak B komplex vitamínov vám zlepší náladu, potlačí depresívne stavy a rozjasní deň. Vitamín C spolu s ďalšími antioxidantmi dobre podporuje imunitu a odolnosť voči chorobám. Oproti fazuli má hlavnú výhodu v tom, že sa dá jesť surový. Naopak surová fazuľa je toxická. Strukoviny sú známe podporou nadúvania a hrach nie je výnimka. Ak nechcete aby vás nadúvalo, siahnite po cícere.
Malé zelené loptičky obsahujú aj dostatok minerálov. Ide hlavne o železo, zinok, horčík, vápnik, fosfor, draslík, mangán, jód, chróm, molybdén, selén a sodík. Z kyselín obsahuje hlavne listovú, potom pantoténovú, omega 3 a 6. Surový hrach obsahuje aj veľmi cenený lecitín. Športovci zaujímajúci sa o živiny zo stravy dobre vedia, že hrach obsahuje kvalitné bielkoviny a naviac skoro 50% globulínov (vicilin a legumin). Globulíny sú významne zastúpené v krvnej plazme, ktorá sa stará o transport živín. Taktiež mäsožrúti aj vegetariáni radi siahnu po tejto chutnej plodine.
Ak máte radi aj klíčky, hrach môžte s ľahkosťou naklíčiť. Klíčením sa v hrachu mnohonásobne zvýši obsah všetkých živín a dostanete ešte výživnejšiu strukovinu. Hrach nám ďalej posilňuje cievy, srdce, zuby, kosti, podporuje krvotvorbu, znižuje riziko rakoviny čriev, pomáha pri vstrebávaní živín a látkovej premene, znižuje tlak a cholesterol, odstraňuje voľné radikály, udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi a mnoho iného. Nezabudnite, že stále sa bavíme o čerstvom hrachu!
Ak už nemáte po ruke čerstvý tak siahnite aspoň po mrazenom. Ten by nemal byť nijak spracovaný, len vylúpnutý a rýchlo zmrazený. Doprajte si chutný obed z hrášku. Osmažte na drobno posekanú cibuľku, pridajte koreniny podľa úvahy, čerstvú zeleninu spolu s hráškom pridajte ku cibuľke na konci smaženia, nech sa len trochu ohreje. Uvarte si k tomu ryžu, amarant, pšeno, quinou alebo hociakú inú obilninu a dostanete tak do tela plnohodnotné bielkoviny. Mäsožrúti si môžu pridať mäso podľa chuti :).