hruskaHrušky sú hneď po jablkách u nás najviac pestovaným ovocím. Aj napriek tomu, že sú veľmi chutné v konzumácii držia opäť druhé miesto za jablkami. V prípade destilátu si jablko a hruška garde obrátia a hruška má jasne na vrh :). Toto obľúbené ovocie sa pestuje po celom svete. Staré spisy hovoria, že hrušky sú obľúbené už viac ako 3000 rokov. Ich pôvod sa uvádza Čína ako aj Európa. Už Rimania rozlišovali viac ako 40 odrôd. Nekorunovanými kráľmi v šľachtení hrušiek sú Francúzi. Stromy sú dokonca ozdobou v záhradách Versailles približne od dôb kráľa Ľudovíta XIV.

Po celom svete existuje podľa zdrojov viac ako 2500 druhov. U nás rozdeľujeme hrušky hlavne na letné, jesenné a zimné. Letné hrušky sú šťavnaté a mäkké a často sa nazývajú aj „hniličky“, pretože rýchlo podliehajú skaze. Zimné hrušky sú zas najtrvanlivejšie a dosť tvrdé. Starí Gréci pestovali väčšinou tvrdé odrody hrušiek a odporúčali ich jesť varené, pretože surové považovali za jedovaté. Medzi najväčších dovozcov hrušiek patria Španielsko, Francúzsko, Portugalsko a Taliansko.

Po zdravotnej stránke je hruška kvalitným pomocníkom. Obsah vitamínov a minerálov nie je nijak oslnivý, no dobieha to inak. Z vitamínov obsahuje hruška A, B, C, E, K, z ktorých sú najviac obsiahnuté „béčka“ a „céčko“. Ďalej obsahuje draslík, fosfor, horčík, železo, vápnik, zinok, jód, sodík a meď. Najvyšší je obsah draslíka. Ten dáva hruške možnosť dobre vplývať na odvodňovanie, čím pomáha srdcu, cievam a obličkám. Jód zas pomáha štítnej žľaze dobre pracovať a bór posilňuje kosti. Flavonoidy v hruške rozširujú cievy, čím zvyšujú prietok krvi a pomáhajú draslíku odvodňovať telo. Pri rôznych opuchoch a chorobách obličiek, skúste zaradiť každodennú konzumáciu hrušky.

Vďaka vláknine sú hrušky dobrým pomocníkom pri trávení. Rozhýbu obsah čriev a napomáhajú vyprázdňovaniu. Pôsobia dobre proti usadzovaniu kamienkov v obličkách. Majú antibakteriálny účinok a obsahom fruktózy a vitamínov B vedia navodiť pocit pokoja na duši. Zo stromu sa dajú použiť nie len plody, ale aj kôra a listy. Listy majú o niečo slabšie účinky, no odvar z nich pomáha pri reume, dne, dezinfekcii močových ciest a odstraňovaní kamienkov (piesku) z obličiek a žlčníka. Kôra stromu obsahuje glukozid Arbutín, ktorý pôsobí dezinfekčne na močové cesty a používa sa aj na bielenie hyperpigmentovanej kože.

Najlepšie je jesť hrušky čerstvé. Divoko rastúce hrušky majú na telo lepšie účinky ako šľachtené. Spôsob úpravy tohto ovocia je veľmi pestrý. Ide hlavne o kompóty, džemy, džúsy, koláče, šaláty, destiláty ale aj sušené varianty. Neodporúča sa jesť nezrelé hrušky, pretože môžu spôsobiť tráviace problémy. Hrušky sú dobrým pomocníkom pri chudnutí. Zvyšujú pohyb potravy v črevách a vysokým obsahom fruktózy zaženú chuť na maškrty.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *