liecive byliny, bylinky, bylinyImelo biele

Viscum album

Čeľaď: imelovité (Viscaceae)

Ľudové názvy: gemalo, jemelo, omalo, bosorácky kotol, čarodejná rastlina, imola.

Imelo je poloparazitická rastlina prežívajúca na hostiteľských stromoch. V minulosti Kelti považovali imelo za čarovnú a mocnú rastlinu, s pomocou ktorej rituálne vyháňali démonov. Časom sa stalo symbolom šťastia a ľudia si ho začali vešať nad hlavy počas vianočných sviatkov.

Liečivé účinky:

  • pri srdcovo-cievnych ochoreniach
  • na znižovanie krvného tlaku
  • pri ateroskleróze
  • na zlepšenie funkcie žliaz
  • zmierňuje ťažkosti v prechode
  • priaznivo pôsobí proti únave

Nežiadúce účinky: Imelo nie je možné kombinovať s niektorými látkami alebo liečivami. Je potrebné sa vyhnúť alkoholu, sedatívam, antidepresívam, stimulantom a ďalším. Po nesprávnom požití imela môžu nastať rôzne tráviace ťažkosti. Nemali by ho užívať ani tehotné či kojace ženy.

Zber: Na liečebné účely sa zberajú mladé konáriky spolu s listami. Zo stromov sa odsekávajú hákom. Pred sušením je potrebné odstrániť biele plody. Konáriky sa sušia vo zväzkoch do maximálnej teploty 40 °C.

Použitie:

Tinktúra sa môže vyrobiť z čerstvých alebo suchých posekaných konárikov, ktoré sa zalejú čistým liehom a nechajú sa lúhovať po dobu 8 týždňov. Po uplynutí doby lúhovania sa tinktúra scedí a uskladní v dobre uzatvárateľnej nádobe. Môže sa užívať dlhodobo po 15 kvapiek dvakrát denne.

Zápar pripravíme z jednej lyžičky sušenej drogy v jednom pohári teplej vody. Príliš horúca voda zmierni liečivé účinky. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa zápar pije trikrát denne.

Jablčník obyčajný

Marrubium vulgare

Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Ľudové názvy: samaritánka

Jablčník získal svoje meno vďaka tomu, že pri rozdrvení produkuje príjemnú jablčnú vôňu. Pre farmaceutický priemysel sa pestuje v umelých podmienkach. Má podobné účinky chinínu, preto sa v minulosti používal taktiež proti horúčke.

Liečivé účinky:

  • na choroby žlčníka
  • pri tráviacich ťažkostiach
  • proti nechutenstvu
  • pri srdcovej arytmii
  • na poruchy cievneho obehu
  • znižuje krvný tlak
  • proti kašľu

Nežiadúce účinky: Jablčník môže v niektorých prípadoch spôsobiť nevoľnosť a hypoglykémiu, preto sa neodporúča prekročiť doporučenú dávku. Nie je taktiež vhodný v kombinácii s antidepresívami alebo liekmi na krvný tlak.

Zber: Jablčník sa radí medzi ohrozené druhy, preto voľne žijúce rastliny nezberáme. V záhradkách alebo poľných podmienkach zberáme len kvitnúcu vňať v priebehu celého leta a sušíme ju v tieni.

Použitie:

Zápar pripravíme z dvoch lyžičiek sušenej alebo čerstvej drogy v pohári horúcej vody. Má liečivé účinky najmä na choroby žlčníka, srdca alebo pri kašli a zároveň znižuje vysoký krvný tlak. Pije sa priebežne počas dňa podľa potreby.

Čerstvé listy je možné v období kvitnutia využívať na zápaly hrdla a proti kašľu. Listy sa žujú a pomaly prehĺtajú spolu s medom, pretože rastlina má veľmi horkú chuť.

Prášok vyrobíme rozdrvením sušenej drogy. Je výborný proti zahlieneniu a užíva sa v dávke 4 gramov denne.

Sirup je najúčinnejší liek proti kašľu. Uvarí sa zo 100 gramov drogy spolu s pol kilom cukru v 750 ml vody.

Jahoda obyčajná

Fragaria vesca

Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Ľudové názvy: smoklica, smokvica, vtáčenička, zemnica, jahodník, podzemok

Jahoda nie je len účinnou liečivou rastlinou, našla si taktiež bohaté uplatnenie v kozmetike. Čerstvé plody sa už v minulosti využívali na vybielenie pleti a odstránenie pieh. Tieto bieliace schopnosti si našli uplatnenie i pri čistení zubov od zubného kameňa. Príbuzné druhy jahoda drúzgavicová a jahoda trávnicová majú rovnaké účinky, preto sa netreba obávať zámeny.

Liečivé účinky:

  • má močopudný účinok
  • pri chorobách močových ciest
  • má protizápalové účinky
  • proti hemoroidom
  • ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny
  • na zapálené rany

Nežiadúce účinky:  U jahody sa môže vyskytnúť alergická reakcia. Okrem alergie nie sú známe žiadne iné nežiadúce účinky ani interakcie s liečivami.

Zber: V liečiteľstve je možné využiť celé rastliny okrem kvetov. Podzemky sa zberajú pred vypučaním prvých listov a sušia sa pomaly v prevzdušnených priestoroch. Listy sa zberajú od jari do jesene a sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 40 °C. Plody sa môžu sušiť v umelých podmienkach, ale taktiež sa konzumujú čerstvé alebo tepelne upravené.

Použitie:

Zápar je najúčinnejší najmä na choroby močových ciest a čriev. Pripravíme ho z lyžice sušenej drogy a z jedného pohára vriacej vody. Môže sa použiť aj zvonka na ťažko sa hojace rany a pre kozmetické účely.

Odvar sa pripraví uvarením 40 gramov podzemku v jednom litre vody. Odvar varíme po dobu 10 minút. Doporučenou dávkou je jeden pohár trikrát denne.

Čaj má lahodnú chuť a je jedným z najobľúbenejších ovocných čajov. Je vhodný predovšetkým k celkovej rekonvalescencii organizmu. Pripravíme si ho zmiešaním jahôd, malín a černíc v rovnakom pomere.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *