Radí sa medzi najstaršie obilniny, ktoré ľudstvo pozná. Záznamy o jeho výskyte pochádzajú až z dôb 8500 rokov pred Kristom. Je teda približne tak starý ako napríklad špalda, alebo pšenica. Jačmeň sa delí na niekoľko druhov. Známy je napríklad jačmeň dvojradový, hrivnatý, myší, tuhoštetinatý, prímorský ale hlavne siaty. Práve jačmeň siaty sa pestuje najviac. Je to samozrejme preto, lebo hlavne jeho zrno sa používa na výrobu sladu. Slad je jednou zo základných surovín na výrobu piva alebo whisky. Pestuje sa hlavne v suchších a teplejších pásmach. Nie je náročný na vodu, alebo prihnojovanie.
Jačmeň sa využíva aj ako jadrové krmivo pre dobytok a pod. Využitie má aj ako chlebovina, lenže pre nízky obsah lepku nie je možné z neho pripraviť nadýchané pečivo, koláče a pod. Istým spôsobom môže byť použitý aj ako náhrada kávy. Jačmeň obsahuje hlavne sacharidy, potom bielkoviny, zopár vitamínov, minerálov a malé množstvo tuku. Obsahuje všetkých 8 esenciálnych aminokyselín. Z vitamínov obsahuje hlavne A, B a E. Z minerálov je najviac zastúpený hlavne draslík, potom horčík, vápnik, železo, kremičitany a ďalšie stopové prvky.
Za svoje pozitívne účinky na zdravie si vyslúžil aj pomenovanie lekár civilizačných chorôb. Využívaný bol aj na posilnenie pri vážnych ochoreniach a na celkové posilnenie tela. Jačmeň má dobré účinky na liečbu vredov žalúdka, dobre vplýva na cievy, srdce a kardiovaskulárne choroby. Obsiahnutá rozpustná vláknina dobre znižuje krvný cholesterol. Jačmeň má pozitívny vplyv na znižovanie krvnej glukózy, aj napriek vysokému obsahu sacharidov. Je to zrejme pre schopnosť postupne uvoľňovať sacharidy do tela. Ide o prirodzenú vlastnosť obilnín. Jačmeň je dobrým prostriedkom na prevenciu rakovinových ochorení. Pôsobí aj proti zápche.
Z jačmeňa sa vyrábajú rôzne chutné pokrmy. Jačmené krúpy, vločky, kaša, múka, otruby. Veľmi známym produktom je mladý zelený jačmeň. Ten je nabitý kvalitnými živinami. Mladý zelený jačmeň je usušená vylisovaná čerstvá šťava z jačmenných listov. Má všetky vyššie popísané účinky a ešte viac. Pôsobí dobre proti anémii, cukrovke, regeneruje bunky, pôsobí silno detoxikačne, dodáva potrebné živiny a celkovo podporuje telo v jeho samoliečbe.
Jačmeň je vhodný aj ako príloha k jedlám, napríklad namiesto ryže, hodí sa do šalátov, nátierok, polievok. Vhodný je aj na nakličovanie. Samotné nakličovanie a nie len jačmeňa, mimoriadne dobre znásobuje živiny.
Kalórie (kcal): 354
Tuky: 2,3 g
Nasýtené tuky: 0,5 g
Polynenasýtené tuky: 1,1 g
Mononenasýtené tuky: 0,3 g
Cholesterol: 0 mg
Sodík: 12 mg
Draslík: 452 mg
Sacharidy: 73 g
Vláknina: 17 g
Cukor: 0,8 g
Bielkoviny: 12 g
Vitamín A: 22 IU
Kyselina L-askorbová: 0 mg
Vápnik: 33 mg
Železo: 3,6 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,3 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 133 mg