Sorbus aucuparia
Čeľaď: ružovité (Rosaceae)
Ľudové názvy: jarab obyčajný, jarabok, skoruše.
Jarabinu už oddávna považovali za vzácnu magickú rastlinu. Podľa niektorých národov mala predovšetkým ochraňovať ľudí od čarov a prekliatí. Plody jarabiny sa stali obživou až pre 36 druhov vtákov, preto dostala i svoje pomenovanie „vtáčia“. Bobule je možné využiť i v kuchyni, sú však jedlé až po odležaní.
Liečivé účinky:
- má močopudný účinok
- na prečisťovanie obličiek
- proti zápche
- pri reumatizme a dne
- zmierňuje bolesti kĺbov
- na liečbu chrípky a zápaly priedušiek
- proti paradentóze
- na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu
- proti jarnej únave
Nežiadúce účinky: Pri dodržaní doporučených dávok nie sú známe žiadne nežiadúce účinky.
Zber: Pre liečebné účely sa zberajú najmä plody – jarabinky koncom leta. Sušia sa v tieni, neskôr sa presunú k dosušeniu na slnko.
Použitie:
Macerát sa vyrába z jednej lyžice pomliaždených plodov v pohári horúcej vody. Je možné ho pripraviť i z bieleho vína. Plody macerujeme 12 hodín, v prípade vína dva týždne. Pije sa po dúškoch každý druhý deň.
Zápar pripravíme z 15 gramov drogy na 200 ml horúcej vody. Necháme ho odstáť 15 minút a pijeme ho po malých dúškoch v priebehu dňa.
Šťava z čerstvých plodov je výborná na vypotenie. Samotné čerstvé plody pôsobia preháňavo. Obsahujú veľký podiel vitamínov a preto priaznivo pôsobia na celkovú rekonvalescenciu organizmu.
Jastrabina lekárska
Galega officinalis
Čeľaď: bôbovité (Fabaceae)
Ľudové názvy: jastrabina liečivá, kozia ruta, jastrabí hrach, štedrenec liečivý.
Jastrabina je rastlinou, ktorá je známa najmä tým, že pomáha matkám pri tvorbe mlieka. Kojenie je veľmi dôležitou súčasťou materstva. Niektoré ženy nemajú dostatok mlieka, preto siahajú práve po jastrabine lekárskej. V minulosti sa používala aj na zvyšovanie dojivosti kráv, z čoho boli odvodené prvé pokusy na ženách.
Liečivé účinky:
- na zvýšenie tvorby mlieka
- na znižovanie hladiny cukru v krvi
- ako potopudný a močopudný prostriedok
- pri horúčkach znižuje teplotu na optimálnu úroveň
- proti vaginálnym výtokom
- odstraňuje svrbenie pri kožných ekzémoch
Nežiadúce účinky: Dosiaľ sa neprišlo na žiadne nežiadúce účinky ani kontraindikácie s inými liečivami.
Zber: Na zber sa využívajú predovšetkým pestované rastliny. Zberá sa vňať na začiatku kvitnutia a semená na jeseň, ktoré sa vymlátia zo strukov. Rastlina sa suší v tenkej vrstve alebo vo zväzkoch v prevzdušnenom priestore alebo v umelých podmienkach do teploty 40 °C.
Použitie:
Zápar z vňate sa pripraví z lyžice posekanej drogy v 600 ml vriacej vody. Po precedení sa pije 5 až 6 krát denne po 80 ml vždy aspoň 15 minút pred jedlom a po jedle.
Zápar zo semien sa vyrába z dvoch lyžičiek rozdrvenej drogy v pol litre horúcej vody. Pije sa po dúškoch v priebehu dňa a zvyšuje tvorbu mlieka u kojacich žien.
Kapsička pastierska
Capsella bursa-pastoris
Čeľaď: kapustovité (Brassicaceae)
Ľudové názvy: kokoška, pastierska tobolka, taška, kolduška, babia kapsa, betašná zelina, bieda, holá kača, betuška, lopata, mošna, peniazok, srdička.
Kapsička je jednou z našich najrozšírenejších burín. Jej liečivé účinky poznal už grécky lekár Hippokrates a bola hojne využívaná i počas prvej svetovej vojny vďaka svojmu účinku na zastavenie krvácania.
Liečivé účinky:
- pri chorobách močových ciest
- na zastavenie vnútorného krvácania
- zvyšuje zrážanlivosť krvi
- pri hemoroidoch
- na rany a ekzémy
- na zastavenie krvácania z nosa
- na zlepšenie zraku
- proti tráviacim ťažkostiam
Nežiadúce účinky: Kapsičku je možné užívať len po predchádzajúcej konzultácii s lekárom. Pri väčších dávkach je rastlina jedovatá, preto sa za žiadnych okolností nesmie prekročiť odporúčaná dávka.
Zber: Kvitnúca rastlina sa zberá predovšetkým na jar, kým má ešte menej plodov. Nezberajú sa rastliny napadnuté hrdzou alebo plesňou. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 50 °C.
Použitie:
Zápar pripravíme z troch lyžičiek posekanej sušenej rastliny na pohár vriacej vody. Po vylúhovaní ho scedíme a pijeme v množstve dvoch pohárov denne proti krvácaniu a na choroby močových ciest. Môžeme ho používať i zvonka na rany alebo pri hemoroidoch.
Čajová zmes sa pripraví zmiešaním kapsičky, prasličky, zlatobyle, rebríčka a koreňa púpavy. Jednu lyžicu zmesi zalejeme 300 ml vriacej vody a lúhujeme po dobu 15 minút. Pije sa studený dvakrát denne. Je výborný najmä proti vysokému krvnému tlaku a kôrnateniu tepien.