kamutVýživná obilnina, ktorá je u nás takmer neznáma. Patrí k najstarším obilninám, ktoré sa kedy podarilo zachovať. Kamut je druh pšenice pôvodom zo starého Egypta. Zrná boli nájdené v pyramíde v Dashare. V staroegyptčine znamená Kamut – duša zeme. Objaviteľ zŕn ich daroval americkému letcovi, ktorý ich dal svojmu otcovi aby ich vypestoval. Kamut sa postupne rozšíril po USA. Dnes je USA jeho hlavným pestovateľom a Kamut má svoju ochrannú známku. Výhodou je, že Kamut nebol nikdy krížený ani geneticky modifikovaný. Pestovaný je len v BIO kvalite v ekologickom poľnohospodárstve.

Kamut je druh pšenice, ktorý má zrno dvakrát väčšie ako bežná pšenica. Obsah bielkovín je o 40% vyšší a obsah zinku a horčíka približne o 30-35% vyšší, než iné obilniny. Kamut je mimoriadne bohatý na selén. Celkovo je Kamut obsahom živín od iných obilnín na tom lepšie. Tuky, bielkoviny, kyseliny, vitamíny, minerály, to všetko obsahuje Kamut vo vyšších množstvách.

Ochranná známka zaručuje pre túto obilninu, že nebude nikdy krížená s inými obilninami a zachová si svoju genetickú integritu. Pestovatelia podrobujú svoje úrody testom, v ktorých musí byť 99% čistého Kamutu na to, aby úroda mohla byť predávaná pod značkou Kamut. Obilnina má nízky glykemický index. Je teda vhodná pre diabetikov či športovcov. Stráviteľnosť je taktiež lepšia ako u toľko kríženej pšenice. Bežná pšenica nebola dávnejšie taká problémová ako teraz. Obsahuje omnoho viac lepku v porovnaní s minulosťou a je na ňu alergickejších každý rok viac ľudí.

Kamut nie je nijak modifikovaný a niektorí ľudia alergickí na pšenicu naň reagujú bez problémov. Ide však o alergiu na pšenicu a nie o alergiu na lepok. Kamut ho obsahuje taktiež. Ak ste alergický na pšenicu alebo lepok, skúšajte ho opatrne! Na trhu dostať tak ako celé zrná, aj múku z ktorej si môžte spraviť domáci chlieb, pečivo a iné pochúťky. Skúste obohatiť jedálniček o Kamut a možno pri ňom zostanete. Príprava jedál je taká istá ako so pšenicou. Taktiež sa predáva aj sušená šťava z čerstvých listov Kamutu. Ide o detoxikačnú a regeneračnú kúru, podobne ako pri sušenej šťave zelenej pšenice.

Hodnoty na 100g:

Kalórie (Kcal): 1500
Proteíny: 17,3%
Sacharidy: 66,7%
Tuky: 2,6%
Nasýtené mastné kyseliny: 0,5%
Nenasýtené mastné kyseliny: 2,1%
Vláknina: 1,8%
Minerály: 1,8%

kamut pšenica1Vápnik: 31 mg
Železo: 4,2 mg
Horčík: 153 mg
Fosfor: 411 mg
Draslík: 446 mg
Sodík: 3,8 mg
Zinok: 4,3 mg
Meď: 0,46 mg
Mangán: 3,2 mg
Selén: 0,09 mg

Vitamín B1: 0,45 mg
Vitamín B2: 0,12 mg
Niacín (B3): 5,54 mg
Vitamín B6: 0,08 mg
Vitamín E: 1,7 mg
Kyselina pantoténová: 0,23 mg
Kyselina listová: 0,04 mg

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *