Výrazná korenina s blahodárnymi účinkami. Cenená je už po stáročia. Poznali ho už starobylé národy ako Gréci, Rimania, Egypťania. Toto vzácne korenie sa používalo aj ako platidlo. Celým názvom Kardamón obecný dorastá až do 4 metrovej výšky. Má kopijovité listy, dlhé až 70 cm a široké 8 cm. Rastlina obľubuje teplé počasie s priemernou ročnou teplotou okolo 20 °C. Ide o klasické orientálne korenie, často používané v ázijských jedlách, ale aj v káve a čaji. Hlavným pestovateľom je Srí Lanka, odkiaľ pochádza taktiež škorica. Pestuje sa aj v Guatemale, Jáve a Antilách.
Aj keď nie je kardamón tak náročný na pestovanie ako napr. vanilka, je pomerne drahý oproti iným koreninám. Európska kuchyňa kardamón využíva minimálne. Skôr ako samotné korenie je používaný v kari korení alebo garam masale. Na ďalekom východe sa s ním môžme stretnúť v tradičnej kuchyni, no radi ho pridávajú aj do kávy na znižovanie kofeínu. Kardamón sa z ochranného obalu v ktorom rastie vyberá až pred spracovaním. Obsahuje až 8% rôznych éterických olejov, ktoré rýchlo vyprchajú. Práve tie mu dávajú jeho typickú vôňu.
Ak sa ho rozhodnete zaradiť do kuchyne, používajte ho hlavne v zimnom období pretože zahrieva organizmus. Jeho širokospektrálne účinky na organizmus sú dobre známe v ajurvéde. Egypťania ho žuvali na čistenie zubov, Rimania a Gréci ho mali namiesto parfumu, Indovia s ním riešili aj obezitu. Niet divu, že sa dalo s ním aj platiť. U nás sa používa hlavne v perníkoch, koláčoch, omáčkach ale aj likerníctve. Ak ho pridáte do mlieka, neutralizuje jeho schopnosť zahlieňovať. Vylučuje z tela jedy, napríklad aj z alkoholu. Zaberá teda aj na opicu.
Má močopudný účinok a ak vaše telo zadržiava vodu, môžte si denne dávať 1 mokka lyžičku. Má ukľudňujúce účinky na nervy, pôsobí ako afrodiziakum, odkysľuje a dobre pôsobí proti páleniu záhy. Podporuje imunitu, upravuje celkové trávenie od začiatku do konca všade kde prechádza, vyjasňuje myseľ, podporuje mozog a pamäť, preliečuje obličky, pečeň, srdce, pľúca. Obsahuje vzácne éterické oleje ako geraniol, pinen, cineol, gingerol (ktorý je aj v zázvore) a iné. Obsiahnuté sú aj kyseliny stearová, olejová, linolová, palmitová a pod.
Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, zdravé tuky, bielkoviny, kyseliny, éterické oleje. Z minerálov v ňom nájdeme napr. draslík, železo, vápnik, horčík, fosfor, mangán, sodík, meď, zinok a iné. Z vitamínov hlavne vitamíny skupiny B, C, ďalej omega 3 a 6 kyseliny a iné. Denná dávka by nemala presiahnuť množstvo jednej mokka lyžičky. Kardamóm vraj slúži aj ako liek proti malárii. Domorodci ho zvyknú žuvať pri liečení.